|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
در محل دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین برگزار شد
[1398/03/25]

نخستین کارگاه آموزشی تبیین مبانی دیپلماسی حقوقی _ بین المللی فلسطین  

در محل دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین برگزار شد

نخستین کارگاه آموزشی تبیین مبانی دیپلماسی حقوقی _ بین المللی فلسطین 

شنبه 25 خرداد 1398

در  نخستین کارگاه آموزشی تبیین مبانی دیپلماسی حقوقی _ بین المللی فلسطین مطرح شد؛مسعود اخوان فرد: فقط فلسطینیان حق دارند درباره امور سیاسی و اراضی کشورشان تصمیم گیری کنند/ احمد مومنی راد: لزوم پیگیری حقوق فلسطینیان از طریق حقوق بین الملل و دیپلماسی/ ایجاد زمینه ی جذب همکاری حقوق دانان غیر مسلمان آمریکایی و دیگر کشورها برای دفاع از حقوق ملت فلسطین/ ضرورت ایجاد دادگاه های مجازی محکوم کننده رژیم غاصب اسرائیل توسط سازمان های مردم نهاد بین المللی


این نشست نخبگانی پس از استقرار مدعوین حاضر از جمله صلاح الدین زواوی سفیر فلسطین در ایران ،خالد قدومی نماینده جنبش حماس ، ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی و صاحبنظران حوزه فلسطین ، نمایندگانی از سازمان های دولتی و غیر دولتی ، کارشناسان وزارت خانه های مرتبط و هم چنین دانشگاهیان راس ساعت ۹:30  با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم آغاز شد.

اخوان فرد ارائه دهنده‌ی بخش اول کارگاه ،اساس سیاست خارجی مردم فلسطین را بر مبنای دفاع از حقوق آنان و همچنین حمایت از منابع ارضی و سیاسی این کشور دانست و گفت : فلسطینیان می توانند با هرکشور دوست و غیر محارب گفتگو و تعامل داشته باشند و هیچ کشور استعمارجویی نمی تواند برای آنان تعیین تکلیف کند و بگویدچه باید بکنند و چه نباید بکنند. این مردم فلسطین هستند که برای حقوق خود تصمیم می گیرند و تعیین سرنوشت می کنند.

اگر موضوع فلسطین از ابعاد حقوقی آن پی‌گیری شود به نتایجی خوب و ارزشمندی در راستای بازیابی حقوق فلسطینیان دست می یابیم.

پس از ارائه‌ی این استاد برجسته دانشگاهی ، مدعوین حاضر در این بخش ، پیشنهادات وانتقادات خود را در راستای بهبود چگونگی اداره پرونده فلسطین ذکر کردند.

حیدری معاون امور بین الملل موسسه سراج گفت : ما در هر طرحی با دو سوال مواجهه می شویم اول اینکه هدف از این طرح چیست ؟ و دوم این که این طرح چگونه عملی می شود ؟

پیشنهاد من این است که یک کمیته پیگیری اوضاع فلسطین ایجاد شود و به طور مداوم بر عملکرد گروه های مختلفی که به گونه ای در پیشرفت بازپس‌گیری‌ فلسطین نقش دارند نظارت شود.

اخوان فرد در پاسخ گفت : مشکل کنونی ما عدم ثبات نگرش به مسئله فلسطین و همچنین عدم وجود پی‌گیری های مناسب در قبال بحران های روز فلسطینیان است که البته ما هم بیکار ننشستیم و طی مذاکراتی که با برخی از اساتید و روسای دانشکده‌ی مطالعات جهان دانشگاه تهران و همچنین انجمن های علمی دانشگاهی داشته ایم بنا شد از اواخرماه جاری ، فعالیت هایمان را در عرصه بررسی مداوم اوضاع فلسطین و ارائه راهبرد های جدید در قبال بحران فلسطین آغاز نماییم.

ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی نیز تصریح کرد : مقاومت فلسطین باید در راه خود ثابت قدم باشد و گام های اساسی را در این زمینه بردارد. وجود رژیم صهیونیستی توهم و خیال است و نکته مهم این است که این رژیم بطور روزانه در حال ارتکاب جنایت های ضد بشری علیه مردم فلسطین است و البته در این راه نویسندگان و دانشگاهیان صهیونیستی به خوبی این رژیم غاصب و کودک کش را همراهی کرده اند.

اخوان فرد در ادامه ، سخنان ابوشریف را تایید کرده و گفت :همانطور که آقای ابوشریف توضیح دادند وجود کیان صهیونیستی اشتباه و توهمی بیش نیست و ما می بایست خط اصلی ثبات در فلسطین را دنبال کرده و تمامی زمینه هایی که طی آن غفلت کرده ایم را بازبینی نماییم.

دنیا همه ی خواسته ها و مطالبات ما را قبول و بررسی نمی کند لذا ما خودمان باید در نهادینه و جای گذاری کردن برخی شاخص ها در افکار عمومی تلاش کنیم.

هم چنین نظریه پردازی ما نیاز به حرکت ها و جهش‌های جدی دارد. خوشبختانه ما از ظرفیت وجودی حقوق دان های بین المللی غیر مسلمانی برخوردار هستیم که از خواسته های ما حمایت می کنند و حاضرند برای احقاق حقوق فلسطینیان فعالیت کنند.

٢سال پیش کشور بلژیک توانست با استفاده از همین حقوق دانان وظرفیت های دیپلماسی خود نفوذ رژیم اسرائیل به مناطق اطراف کشورش را کاهش دهد و تا حد زیادی جلوگیری نماید.

علی‌رضا عرب تحلیلگر مسائل غرب آسیا و شمال آفریقا در دقایق پایانی بخش اول کارگاه عنوان کرد: ما اگر موضوع منافع ملت فلسطین را از دولت تشکیلات خودگردان فلسطین جدا سازیم بهتر می توانیم به نتایج تحلیلی درباره روند اجرای برخی قرارنامه ها مانند اسلو و اکنون معامله قرن بپردازیم. لذا باید ببینیم طرح ارائه شده چه نفعی برای تشکیلات خودگردان و چه ضرری برای ملت فلسطین خواهد داشت.

عرب به برگزاری راهپیمایی های بازگشت اشاره کرد و گفت: اگر اکنون می خواهیم جلوی اجرایی شدن معامله قرن را بگیریم باید راهپیمایی های بازگشت که جمعه ها برگزار می شوند را به خوبی دنبال کنیم.

علاوه براین براساس طرح دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران برای حل مساله فلسطین که حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری (مد ظله)  که بارها در سخنرانی های عمومی به آن اشاره کرده اند ، برگزاری رفراندوم در میان فلسطینیان بومی نیز یکی از راه هایی است که می توان از این طریق در فلسطین به نتیجه رسید و بحران فلسطین را بهتر اداره کرد.

 وی در ادامه بر لزوم شناخت هرچه بهتر ابعاد حقوقی و دیپلماتیک بین المللی برای مبارزه با رژِم جعلی صهیونیست و دفاع از حقوق مردم فلسطین تاکید کرد و راهکارهایی را برای اداره هرچه بهتر امور فلسطین ارائه نمود ازجمله ١- نگاه نو به مسائل فلسطین ٢- مطالعه‌ی ابعاد ناشناخته پیمان های بین المللی ۳-ایجاد شبکه های تعاملی بین المللی در خصوص مسئله فلسطین ۴- آرایش حقوقی جدید در مقابله با استعمارجویان جهان

بخش اول کارگاه آموزشی تبیین مبانی دیپلماسی حقوقی _ بین المللی فلسطین در ساعت ١١به پایان رسید و ارائه دهندگان و مهمانان برای دقایقی به استراحت پرداختند.

مومنی راد ارائه دهنده بخش دوم کارگاه در آغاز ارائه‌ی خود گفت: می بایست سازمان های مردم نهاد و حقوق بشری را بسیج کنیم  و از این طریق افکار عمومی را ضد رژیم غاصب و کودک‌کش صهیونیستی برانگیزیم چراکه افکار عمومی از قدرت بسیار بالایی برخوردار است.

راهپیمایی روز قدس امسال نمونه‌ی بارزی از ظرفیت های مردم نهاد است و ما باید برای مبارزه هرچه بهتر با اسرائیلی‌ها و باز‌پس‌گیری حقوق مردم فلسطین از آن استفاده کرده و هر سال آن را پرشور‌تر از سال های قبل برگزار نماییم.

علاوه بر این ما این امکان را داریم تا از آمادگی حقوق دانان غیر مسلمان آمریکایی و سایر کشور ها برای بازپس‌گیری حقوق مردم فلسطین بهره برداری کنیم چراکه آنان اگرچه مسلمان نیستند اما طی گفتگوهای رودررو و نزدیکی که انجام شده مشخص گردید که موضع آنان برای دفاع از حقوق ملت فلسطین همان موضع ما است.

این استاد مجرب دانشگاهی ادامه داد : فلسطینیان راه های مقاومتی مختلفی از جمله مبارزات ناسیونالیستی را دنبال کردند اما شکست خوردند. امام خمینی (ره) به آنان توصیه نمودند شیوه های مبارزاتی شان را به شیوه‌ی مقاومت اسلامی تغییر دهند، لذا آنان بلافاصله پس از تغییر رویکرد در ایدئولوژی شان به پیروزی هایی دست یافتند.

وی در قسمت دیگری از ارائه‌ی خود عنوان نمود : در راستای بازپس گیری حقوق مردم فلسطین می بایست علاوه بر طرح شکایت از رژیم غاصب اسرائیل  به دادگاه های بین المللی ، دادگاه‌های مجازی توسط سازمان ها و نهادهای مردم محور تشکیل شود تا از این طریق بستر مناسبی جهت تمرین روند ارائه‌ی اسناد ضد صهیونیستی به دادگاه های بین المللی فراهم گردد.

مومنی راد گفت : ما می توانیم از هر ایالت آمریکا ، سه دانشگاه را انتخاب کرده و از هر دانشگاه تعدادی استاد حقوق و محقق برجسته‌ی حقوقی جذب کنیم و از این طریق مقاله های علمی را در رابطه با اشغالگری صهیونیست ها به جامعه بین الملل ارائه دهیم.

در پایان بخش دوم کارگاه ، احمد رضا روح الله نیک زاد دبیر کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین تصریح کرد: اینکه امروز بسیاری از اساتید دانشگاه ها موضوع فروش زمین های فلسطینی به اسرائیلی ها را مطرح می کنند کاملا غلط است چراکه در آن زمان روحانیون فلسطینی با صدور فتواهایی خرید و فروش زمین میان فلسطینیان و بیگانگان را محکوم کرده و آن را به شدت ناپسند توصیف و با عاملان آن نیز برخورد نمودند.

وی همچنین در خصوص دادگاه های مجازی گفت پیشنهاد آقای مومنی راد درست است و خوب است یک سری دادگاه‌های صوری و مجازی در ایران شکل گیرد تا تمرین عملی برای محکومیت رژیم غاصب صهیونیستی فراهم گردد.

 

دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین

Parameter:415607!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)