|
|
0.0 (0)
یادداشت عطوان در رای الیوم درباره نشست امروز بحرین :
[1398/08/01]

نشست بحرین ؛ تسریع روند سازش و الحاق رژیم صهیونیستی به بافت سیاسی ، نظامی و اقتصادی منطقه  

یادداشت عطوان در رای الیوم درباره نشست امروز بحرین :

نشست بحرین ؛ تسریع روند سازش و الحاق رژیم صهیونیستی به بافت سیاسی ، نظامی و اقتصادی منطقه / استفاده از ایران هراسی برای چپاول منطقه / اسرائیل نمی تواند از خود حمایت کند چه برسد به کشورهای عربی!

چهارشنبه 01 آبان 1398

نشستی که روز دوشنبه به رهبری ایالات متحده ، با حضور 60 کشور جهان و به بهانه مقابله با خطر و نفوذ ایران در بحرین کار خود را آغاز کرد بار دیگر بر استمرار راهبرد آمریکا برای باج گیری از کشورهای خلیج فارس و برتر قرار دادن اشغالگران صهیونیستی و حمایت از آن تاکید دارد.

به گزارش خبرگزاری قدس(قدسنا) در یادداشت سردبیر رای الیوم آمده است : فاجعه بزرگ آن است که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بطور پیاپی تسلیم این نوع باج گیری ها می شوند و میزبانی از این نوع کنفرانس های دارای ویژگی تحریک کننده را در خاک خود می پذیرند ، اقداماتی که با هدف تسریع روند سازش و الحاق رژیم صهیونیستی به بافت  سیاسی ، نظامی و اقتصادی منطقه انجام می شود.

عطوان در ادامه می نویسد : دلایل پافشاری آمریکا بر وارد کردن این ساختار ناهمگون در امنیت خلیج فارس را نمی توانم درک کنم ، بخصوص که از لحاظ جغفرافیایی با آن همسایه نیست ، همچنین اطلاعاتی در رابطه با دارا بون نیروی دریایی که بتواند از طریق آن کشتیرانی در آب های خلیج فارس را تامین کند نیز در دست نیست.

این همان نیرویی است که بعد از هدف قرار گرفتن ناوچه اش در آب های لبنان در جریان جنگ 33 روزه دیگر حتی جرات ورود به این منطقه را هم پیدا نکرد.

سردبیر رای الیوم نوشت : اسرائیل قادر به حمایت از امنیت درایی و هوایی کشورهای شورای همکاری نیست ، و اگر هم بتواند هم  در سایه حضور 60 کشور از جمله ایالات متحده که دارای ناوگان های عدیده و صدها ناوچه و ناو هواپیما بر و پایگاه دریایی در بحرین لزومی بر این حضور نیست.

وی با اشاره به تهدیدات رژیم صهیونیستی و تهدید امنیت منطقه افزود : این حضور  روز افزون اسرائیل تهدیدی برای امنیت و ثبات منطقه است ، نه ایرانی که از هزاران سال قبل از اسرائیل در این منطقه حضور داشته است.با این حال دولت های مختلف آمریکا  زمانی که به دنبال چپاول هرچه بیشتر ثروت ها باشد از لولوی ایران استفاده می کنند.

عطوان تاکید کرد : مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با وقاحت کامل دروغ تسلیحات کشتار جمعی را که دولت جورج بوش به عنوان سرپوشی برای تجاوز و اشغال عراق به کار گرفته بود تکرار کرد و در سخنرانی اش در کنفرانس منامه گفت : انتشار تسلیحات کشتار جمعی و ابزارهای ارسال آن تهدید خطرناکی برای صلح و امنیت بین المللی محسوب می شوند.

او با  اشاره ضمنی به ایران افزود : باید همه ما به اتخاذ تدابیر لازم جهت متوقف کردن کشورهایی که برای دستیابی به این تسلیحات تلاش می کنند ، متعهد شویم.

عطوان در ادامه می نویسد : نمی دانم کشورهای عربی همچون عربستان ، امارات متحده عربی  و بحرین می پذیرند در چنین کنفرانسی شرکت کرده و در کنار رژیم اشغالگر اسرائیل بنشینند در حالیکه برای تنش زدایی و بهبود روابط با ایران به این کشور واسطه و میانجی گسیل بدارند ، این تناقضی است که نیازی به اثبات کردن ندارد

.این در حالی است که یک  نماینده پارلمان ایران اعلام کرد امارات متحده عربی 700 میلیون از پول های بلوکه شده ایران را آزاد کرده  و برخی از دفاتر صرافی که به دستور دولت در دبی تعطیل شده بودند  هم فعالیت خود را از سر گرفتند تا بیانگر عادی سازی منطقه و مثبت بین دو کشور همسایه باشد.

سردبیر رای الیوم افزود : کشورهای امارات ، بحرین  ، عربستان وعمان نمی توانند به هیچ عنوان در رابطه با اینکه تحت فشار آمریکا در این کنفرانس شرکت کردند بحث و مجادله ای داشته باشند.

به طور مثال کشوری همچون کویت که با دخالت نظامی مستقیم آمریکا در جنگ سال 1991 آزاد شد  حاضر نشد در این کنفرانس شرکت کند و ترجیح داد تا به احترام احساسات مردمش که با هر  نوع سازش با تل آویو مخالف است از چنین کنفرانس هایی دور بماند.

وی ادامه داد : اسرائیل امروز از حمایت خود نیز عاجز مانده است چه رسد به اینکه بتواند از کشورهای شورای همکاری دفاع کند ، اسرائیلی ها از موشک های لبنان به خود می لرزند و دولت فعلی آمریکا هم حاضر نیست حتی یک نظامی خود را برای دفاع از آنها از دست بدهد.

شاید توئیت رئیس جمهور ترامپ که اخیرا آن را منتشر کرده و در آن نوشت " سلاح آمریکایی به کشورهای شورای همکاری می فروشد اما از آن برای دفاع از خودشان یا حمایت آنها استفاده نخواهد کرد" بهترین دلیل برای این مدعی باشد.

عطوان این موضوع را مطرح کرد که متحدین نظامی ایران به شش نفتکش را در نزدیکی بندر فجیره امارات آسیب رساندند ، عصب اصلی صنایع نفتی عربستان را در بقیق و خریص و میدان الشیبه را هدف قرار دادند  در حالیکه موشک های ایرانی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کردند ، قایق های دریایی ایرانی نفت کش بریتانیایی را در آب های خلیج فارس توقیف کردند و آن را مانند گوسفندی از میان ناوهای جنگی آمریکایی به بندرعباس کشاندند

.آمریکا چه واکنشی نشان داد ، آیا به غیر از اینکه این اهانت را بلعید ، و ترامپ اعلام کرد آب دهانی که ایران به صورتش پرتاب کرده شبنمی بیش نبوده  کار دیگری کرد؟

مگر نه اینکه او تمامی ناوهای هواپیمابر خود را به داخل دریای عمان و در فاصله  100 کیلومتر دورتر از تنگه هرمز برد تا از موشک های ایرانی در امان بماند و قتل عام پرل هاربر دیگری تکرار نشود.

در این یادداشت آمده است : کشورهای شورای همکاری و به ویژه بحرین دست به اقداماتی می زنند که با آن امنیت و ثبات خود را در معرض خطر قرار می دهند ، مردم خود را برای قیام علیه خود تحریک می کنند ، چه کسی تصور می کرد احتقان و اعتراضات مردمی در لبنان اینگونه فوران کند ؟ پیش از آن نیز چنین اتفاقاتی در الجزایر و سودان رخ داد.

بستر مشترک بین رژیم های این کشورها و همتایانشان در شورای همکاری حیف و میل کردن بودجه های عمومی است  که چه از طریق فساد  که 3 کشور اول لیست را به اختصاص داده اند یا آنکه تحت تاثیر باجگیری های آمریکایی در ابعاد مالی و سازشکارانه آن با اسرائیل قرار می گیرند

.عطوان با اشاره به اینکه آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند نوشت : آمریکا به متحدین کرد خود که بیش از یک بار و در چند جبهه همدوش آنها جنگیده بودند ، پشت کرد ، و وقتی مورد تهاجم ترکیه قرار گرفت هراسان از آنجا گریخت و نیروهایش را خارج کرد

.اسرائیل نیز به عنوان متحد کردها از آنها روی گرداند اما آیا کسی عبرت می گیرد .. تصور نمی کنم

.ملت های عربی در حوزه جنوبی خلیج فارس یا دیگر کشورها مانند شتر هستند که صبر می کنند و صبر می کنند اما وقتی قیام کنند همه چیز را نابود می کنند و از کسانی که آنها را ذلیل کردند و به کرامت آنها تعدی کردند انتقام می گیرند و تا زمانی انتقام خود را نگیرند از پا نخواهند نشست ، این بار دیگر معنی در قلب نویسنده نیست بلکه در قلب خوانند است ، آیا پیام رسید؟

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:435541!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)