|
|
0.0 (0)
عبدالباری عطوان:
[1398/06/05]

نصرالله خواب را از چشمان اسرائیلی ها ربوده/ پاسخ حزب الله کوبنده خواهد بود  

عبدالباری عطوان:

نصرالله خواب را از چشمان اسرائیلی ها ربوده/ پاسخ حزب الله کوبنده خواهد بود

 سه شنبه 5 شهریور 1398 

سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم با اشاره به احتمال مشارکت همه گروه های مقاومت در منطقه در پاسخ دادن به تجاوزگری های اخیر رژیم صهیونیستی، سخنرانی اخیر دبیرکل حزب الله لبنان را تاریخی توصیف کرد.

عبدالباری عطوان در تحلیل هفتگی خود که در پایگاه اینترنتی روزنامه رأی الیوم منتشر شد، گفت: اوضاع منطقه در حال بحرانی شدن است. شاهد تجاوزهای رژیم صهیونیستی علیه سوریه، لبنان و حشد الشعبی عراق بودیم، سخنرانی سید حسن نصرالله کوبنده بو، این سخنرانی واقعا یک سخنرانی تاریخی خواهد بود، چراکه سید حسن نصرالله تصریح کرد زمان تجاوزگری اسرائیل گذشته است و هرگز باز نخواهد گشت.

نصرالله حتی تاکید کرد اسرائیلی ها در برابر این تجاوزگری، باید منتظر پاسخ کوبنده حزب الله باشند و اجازه نخواهد داد آنچه که در عراق علیه حشدالشعبی صورت می گیرد، تکرار شود.

سید حسن نصرالله با اشاره به نقض حریم هوایی لبنان توسط پهپادهای رژیم صهیونیستی تصریح کرد که پهپادها را برای اجرای عملیات خصمانه علیه لبنان ارسال کرده بودند، به گفته او این دو هواپیما برای حمله به یک هدف بزرگ آماده بودند، او ماهیت این هدف را فاش نکرد.

یکی از این پهپادها بین ساختمان ها در ضاحیه جنوبی پرواز می کرد و این پهپادها برای اجرای عملیات ترور به آسمان لبنان ارسال شده بودند، لا اینحال مشخص نیست که هدف این عملیات ترور چه کسی بوده است، همچنین علت انفجار هواپیما مشخص نیست و نصرالله نیز به این موضوع اشاره نکرد اما آنچه با صراحت و به روشنی درباره آن سخن گفت، آن بود که لبنان و به طور مشخص حزب الله هر پهپادی را که حریم هوایی لبنان را نقض کند، سرنگون خواهد شد.

نصرالله همچنین به حمله هوایی اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه اشاره و اعلام اسرائیلی ها سه نفر از جوانان لبنانی را در حمله هوایی به جنوب سوریه شهید کردند. او گفت در آنجا هیچ پایگاه نیروی قدس یا حزب الله وجود نداشت و خانه لبنانی ها در جنوب سوریه هدف این حمله قرار گرفت. او اسامی این افراد را اعلام کرد و گفت این افراد در سوریه کشته شدند و حزب الله از لبنان به آن پاسخ خواهد داد و این پاسخ به مزارع شبعا محدود نخواهد شد و همه مرزهای لبنان را شامل می شود.

عطوان افزود: نتانیاهو خطاب به اسرائیلی های ساکن شمال فلسطین اشغالی ادعا کرده که هیچ پاسخی از سوی حزب الله به این تجاوز پهپادی صورت نخواهد و این در حالی است که سید حسن نصرالله تاکید کرد که پاسخ به آن قطعی است و این پاسخ ویرانگر خواهد بود.

عطوان در ادامه تاکید کرد که اسرائیلی ها شب گذشته نتوانستند بخوابند. زیرا این مرد اگر حرفی بزند، آن را عملی می کند. نتانیاهو قواعد بازی را نقض کرد و تصور کرد حزب الله پاسخ نخواهد داد و مانند حشد الشعبی در عراق سکوت خواهد کرد، چنانکه 4 یا 5 حمله در کمتر از یک ماه گذشته علیه نیروهای حشد الشعبی صورت گرفت.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد سناریوی عراق در لبنان تکرار شود. این مسایل کاملا روشن است. سید حسن نصرالله همچنین تاکید کرد پاسخ ما به این تجاوز پهپادی به زودی انجام می شود و طبیعی است که این پاسخ پس از گفتگو و رایزنی با فرماندهان نظامی مشخص خواهد شد تا طرح عملیات را تعیین کنند. در هر صورت، تصمیم پاسخ دادن به این حمله گرفته شده است.

سید حسن نصرالله در این باره با صراحت سخن گفت.

اما سوال اینجاست که واکنش اسرائیلی ها و آمریکاییها چگونه خواهد بود؟ شماری از عناصر حزب الله شهید شدند و سید حسن نصرالله می خواهد انتقام خون آنها را بگیرد. من همه سخنرانی را از ابتدا تا انتها گوش کردم. مرحله جدیدی پیش رو داریم.

آیا نتانیاهو می خواهد با ریختن خون فرزندان ما در لبنان، سوریه و عراق، در انتخابات پیروز شود؟ نه، آنها اجازه چنین کاری را نخواهند داد. سید حسن نصرالله به او چنین اجازه ای نخواهد داد. من بعید نمی دانم که حشدالشعبی و عراق هم وارد این نبرد شوند. همچنین بعید نمی دانم دو جنبش حماس و جهاد اسلامی هم وارد میدان شوند. آنها این تجاوزگری را محکوم کردند و گفتند برای مشارکت در پاسخ دادن به آن آماده هستند.

این تجاوزگری همچنین علیه سوریه بود و مستلزم پاسخ دادن است. ممکن است پاسخ به اسرائیل از سوریه، لبنان و عراق باشد. اما به طور قطع، حزب الله پاسخ خواهد داد. بدون شک زمان بزن در رو برای هواپیماهای اسرائیلی در آسمان لبنان پایان یافته است.

عطوان افزود: این مرد راستگوست. او به شدت از تعرض به حاکمیت ملی و کرامت لبنان ناراحت بود. او گفت ما گرسنگی می کشیم اما از حاکمیت، عزت و کرامت خود دست نمی کشیم. حتی اگر خانه های ما را خراب کنند از سرزمین، استقلال و حاکمیت خود دفاع خواهیم کرد. او در حالی این کلمات را بیان کرد که برخی از سران عرب همدست اسرائیل هستند و فلسطین و کشورهای خود را فروختند و نفت خود را به ترامپ و نتانیاهو می دهند.

سید حسن نصرالله بسیار مجدانه عمل می کند. او پاسخ خواهد داد و انتقام خواهد گرفت و این انتقام بسیار بزرگ خواهد بود. زیرا اقدام اسرائیل، نقض خطرناک قواعد درگیری بود و این نخستین بار از سال 2006 و جنگ ژوئیه است که حریم هوایی لبنان را به این صورت آشکار نقض کرد.

بدون شک ستون پنجم در لبنان حضور دارند که می گویند امنیت و ثبات ما را تهدید می کنید، به ویژه که در فصل گردشگری هستیم. اما باید توجه داشته باشند که اقدام اسرائیل، تعرض به لبنان بود و در این شرایط، فصل گردشگری چه اهمیتی می تواند داشته باشد. آنها به دنبال فتنه انگیزی بین لبنانی ها و حزب الله هستند. کشورهای حاشیه خلیج فارس مانع از سفر گردشگران خود به لبنان می شوند تا به لبنانی ها بگویند که حزب الله شما را از سفر گردشگران محروم کرد.

سعد الحریری این حمله را تعرض به لبنان توصیف و بر شکایت به شورای امنیت تاکید کرد. این موضع گیری خوب است، و مسئله مهم این است که این تجاوزگری نباید بدون پاسخ بماند. در نوار غزه، هر بار که اسرائیل حمله می کند، جنبش های جهاد اسلامی و حماس با شلیک موشک پاسخ می دهند. پاسخ دادن به حملات اسرائیل، ساده ترین موضوع است. نتانیاهو اعتراف کرد اسرائیل عامل حملات هوایی به سوریه است و افتخار کرد. او به صراحت اعتراف کرد.

اسرائیلی ها تصور می کردند که حزب الله پاسخ نخواهد داد، اما باید بدانند که نه تنها پاسخی در کار خواهد بود بلکه این پاسخ کوبنده خواهد بود. اسرائیلی ها در شب های آینده نخواهند توانست بخوابند. همه آنها سخنرانی سید حسن نصرالله را گوش می کردند. او راحتی و آرامش را از آنها خواهد گرفت. او در مصاحبه قبلی خود گفته بود که اگر به ما حمله کنند، پاسخ خواهیم داد. آنها حمله کردند و به این حمله هم اعتراف کردند. از نظر قانونی، آنها مسئول روشن کردن شعله جنگ هستند و باید نتیجه آن را بپذیرند. اگر جنگی رخ داد انصارالله یمن، حماس، جهاد اسلامی و شاید دیگر گروه های فلسطینی در آن مشارکت کنند. حشد الشعبی ملاحظات خود را کنار خواهد گذاشت و به حملات پاسخ خواهد داد و انتقام خواهد گرفت. اسرائیل آتشی را برافروخت که دامنگیر این رژیم خواهد شد و این رژیم راه فراری از آن پیدا نخواهد کرد. بار دیگر بر این موضوع تاکید می کنم که حزب الله ما را سربلند کرد.

 

العالم

Parameter:427323!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)