|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/07/07]

نوزدهمین سالگرد انتفاضه الاقصی؛ آتش خشمی که شارون شعله ور کرد  

نوزدهمین سالگرد انتفاضه الاقصی؛ آتش خشمی که شارون شعله ور کرد

یکشنبه 07 مهر 1398

بیروت- ایرنا- نوزده سال پیش در چنین روزی (۲۸ سپتامبر ۲۰۰۰) ورود «آریل شارون» نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی به همراه تعداد زیادی از نظامیان صهیونیستی به مسجد الاقصی، شراره‌های انتفاضه دوم فلسطین به نام "انتفاضه الاقصی" را شعله ور کرد.

آریل شارون نخست وزیر رژیم صهیونیستی 19 سال پیش در چنین روزی  با ورود به مسجد الاقصی به پشتیبانی شمار زیادی از نظامیان، آتش خشمی را روشن کرد که پنج سال درگیری را به دنبال داشت.

این در حالی بود که انتفاضه نخست با نام "انتفاضه سنگ" در سال 1987 از  اردوگاه آوارگان فلسطینی جبالیا در شمال نوار غزه شعله ور شد و آتش آن به تمام شهرها و روستاها و اردوگاه های فلسطینی زبانه کشید و در سال 1991 به تدریج رو به پایان گذاشت و در نهایت با امضای توافقنامه اسلو بین  رژیم صهیونیستی و سازمان آزادی بخش فلسطین در سال 1993 به طور کامل به پایان رسید.

در انتفاضه دوم شارون با حضور در مسجد الاقصی احساسات فلسطینی ها را برانگیخت و درگیری هایی را بین نمازگزاران مسلمان و نظامیان صهیونیستی  رقم زد که در جریان آن هفت  فلسطینی به شهادت رسید و حدود 250 نفر دیگر مجروح شدند اما این تحولات به اینجا ختم نشد بلکه آتش این درگیری ها به سرعت از شهر اشغالی قدس به سایر شهرهای کرانه باختری و غزه زبانه کشید و به این ترتیب انتفاضه الاقصی شکل گرفت.

محمد الدره نام ماندگار در  انتفاضه اقصی

نام انتفاضه الاقصی بیش از هر چیز یادآور "محمد الدره" کودک فلسطینی است که در دومین روز انتفاضه به شهادت رسید؛ ثبت لحظات شهادت او در یک فیلم ویدئویی او را در آخرین لحظات در حالی نشان می داد که در کنار پدرش پشت یک مانع سیمانی در جنوب غزه پناه گرفته بود؛ صحنه ای که بسیار تلخ پایان یافت و این کودک در کنار پدرش به شهادت رسید.

شهادت این کودک خشم فلسطینی ها را دو چندان کرد و تظاهرات و درگیری هایی را بین فلسطینی ها و نظامیان رژیم اشغالگر به دنبال داشت که در  جریان آن دهها فلسطینی به شهادت رسیده و دهها نفر دیگر نیز مجروح شدند به این معنی که بر اساس آمارهای رسمی منابع فلسطینی  این انتفاضه بیش از چهار هزار شهید  برجا گذاشت.

 در مقابل منابع اسرائیلی نیز از هلاکت یک هزار و 69 نیروی نظامی خود و زخمی شدن بیش از چهار هزار نفر دیگر خبر دادند.

​​​​​​​

در این شرایط شارون در صدد برآمد با ترور رهبران ارشد احزاب و گروه های نظامی مقاومت فلسطین، انتفاضه را پایان دهد، در مقابل گروه های مقاومت فلسطین نیز بر توسعه شاخه های نظامی خود متمرکز شدند و گردان های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس با استفاده از موشک های بومی که تولید آن را آغاز کرده بود، شهرک های صهیونیست نشین را زیر آتش گرفت.

این درگیری ها همچنان ادامه داشت تا در نهایت توافق آتش بس در فوریه 2005 در شرم الشیخ مصر به انتفاضه الاقصی پایان داد؛ هرچند نبود راه حل سیاسی بین دو طرف درگیر، موجب شده است انتفاضه در فواصل زمانی مختلف ادامه داشته باشد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:431728!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)