|
|
0.0 (0)
[1397/09/17]

نویسنده انگلیسی از مصونیت لندن در حمایت از تل‌آویو انتقاد کرد  

نویسنده انگلیسی از مصونیت لندن در حمایت از تل‌آویو انتقاد کرد

جمعه 16 آذر 1397

لندن – ایرنا – «مارک کورتیس» Mark Curtis نویسنده، مورخ و کارشناس مسائل سیاسی انگلیس معتقد است که سکوت معنادار رسانه‌های این کشور در برابر جنایت‌های رژیم صهیونیستی سبب شده است تا لندن در مصونیت کامل از سیاست‌های تهاجمی رژیم اشغالگر قدس حمایت کند.

به گزارش ایرنا، کورتیس روز جمعه در یادداشتی که در نشریه اینترنتی « میدل ایست‌آی» منتشر شد نوشت: وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس لیام فاکس به‌تازگی با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل ملاقات کرد تا همکاری‌های اقتصادی میان دو طرف را که در حال حاضر 9 میلیارد دلار برآورد می‌شود را افزایش دهد.
وی افزود: درحالی‌ که از ماه مارس گذشته بیش از 230 فلسطینی کشته و هزاران تن دیگر مجروح شده‌اند مناسبات لندن و تل‌آویو بیش از هر زمان دیگری در حال افزایش است. اما نمی‌توانم حتی یک مقاله در رسانه‌های اصلی انگلیس پیدا کنم که عمق سیاست حمایتی انگلیس از اسرائیل را نشان دهد و به‌ این ‌ترتیب لندن در مصونیت کامل از سیاست تهاجمی اسرائیل در سرزمین‌های اشغال حمایت می‌کند.
این نویسنده انگلیسی یادآور شد: در سال‌های 2016 و 2017 میلادی، انگلیس مجوز فروش 402 میلیون پوند سلاح شامل قطعات جنگنده‌های نظامی، تانک و وسایل مخابراتی را به اسرائیل صادر کرده است. همچنین زمانی که شاهزاده ویلیام در ژوئن گذشته به اسرائیل سفر کرد لندن مجوز فروش 34 نوع تجهیزات نظامی دیگر به اسرائیل صادر کرد. این در حالی است که به‌ طور هم‌زمان، فلسطینیان جان خود را در جریان تظاهرات بازگشت، در نزدیکی سیم‌خاردارهای غزه و اسرائیل از دست دادند و در اثر آن دست‌کم 33 کودک کشته و 24 هزار فلسطینی مجروح شدند. 
کورتیس با بیان اینکه سازمان ملل متحد می‌گوید اعضاء بدن یک هزار و 200 فلسطینی که در اثر درگیری‌ها آسیب ‌دیده‌اند بایستی جراحی شود نوشت: این در حالی است که خدمات بهداشتی در غزه به دلیل تعداد بالای بیماران وجود ندارد. 
وی در ادامه این یادداشت عنوان کرد: اسناد افشا شده از سوی ادوارد اسنودن (مأمور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) در سال 2014 نشان می‌دهد که آژانس امنیتی آمریکا (ان اس ای) اطلاعاتی را در اختیار همتای اسرائیلی‌اش (آی اس ان یو) قرار داده که فلسطینیان را شناسایی و هدف قرار دهد. همچنین یکی از شرکای اصلی این طرح، ستاد ارتباطات دولت انگلیس (جی سی اچ کیو) است که اطلاعات گزیده و موردنیاز اسرائیل را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. 
کورتیس یادآور شد که رژیم صهیونیستی بر پایه این همکاری، بیش از یک هزار و 400 فلسطینی را در جریان حمله به غزه در سال 2009 به شهادت رساند.
این نویسنده انگلیسی افزود: «رابرت هنیگان» رئیس پیشین «جی سی اچ کیو» گفته است لندن و تل‌آویو رابطه جاسوسی بسیاری قوی با یکدیگر دارند و همکاری‌های قابل‌توجهی در حوزه موضوعات امنیت سایبری در حال انجام است.
وی بابیان اینکه «امنیت سایبری در سال‌های اخیر به یکی از کلیدی‌ترین حوزه‌های همکاری میان رژیم صهیونیستی و انگلیس بدل شده است» افزود: تازه‌ترین گزارش یک لابی اسرائیلی در انگلیس موسوم به بیکوم حاکی است که همکاری‌های دو طرف در این حوزه به حدی قوی است که یکی از مقام‌های بلندپایه انگلیس می‌گوید این سطح از همکاری 'نظیر ندارد'. 
کورتیس به نقل از این گزارش ادامه داد: تصادفی نیست که سفیر پیشین انگلیس در اسرائیل «متیو گولد»، پس از پایان مأموریتش در تل‌آویو به‌عنوان مدیر بخش امنیت سایبری در کابینه انگلیس منصوب می‌شود.علاوه بر این، گزارش یادشده عنوان می‌کند که تمام تراکنش‌های صورت گرفته در بانک‌های اصلی انگلیس با فن اوره‌ای اسرائیلی حفاظت می‌شود. 
این نویسنده انگلیسی با مروری بر قراردادهای تسلیحاتی لندن و تل‌آویو عنوان کرد که وزرای تجارت و دفاع انگلیس همچنان در تلاش هستند تا سطح این روابط را بیش‌ازپیش گسترش دهند.
وی افزود: اینک لیام فاکس و گاوین ویلیامسون (وزیر دفاع انگلیس) مسیر رئیس خود، «ترزا می» (نخست‌وزیر انگلیس) را طی می‌کنند که به‌تازگی گفته است: 'می‌خواهم قوی‌ترین و عمیق‌ترین رابطه با اسرائیل را ایجاد کنم.' این سخن در چارچوب همکاری‌های اطاعاتی و دفاعی میان دو طرف بدین معناست که سخنی در رسانه‌های انگلیسی منعکس نشود. 
کورتیس در پایان تأکید کرد که هرچه بیشتر این وضعیت ادامه پیدا کند، رژیم صهیونیستی با مصونیت بیشتری به جنایت‌های خود ادامه می‌دهد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:366673!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)