|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/07]

نگرانی نمایندگان اردن از نفوذ صهیونیست ها به جنوب این کشور  

نگرانی نمایندگان اردن از نفوذ صهیونیست ها به جنوب این کشور

دوشنبه 07 مرداد 1398

تهران - ایرنا - اعضای پارلمان اردن از دولت این کشور خواستند تا قانون صریحی برای ممانعت از تملک صهیونیست ها بر املاک و اراضی در جنوب این کشور بخصوص شهر باستانی "پترا" وضع شود.

به گزارش روزنامه "العربی الجدید"، نمایندگان اردن پس از جلسه طولانی امروز (یکشنبه) در پارلمان این کشور، پیش نویس لایحه ای را به کمیته گردشگری و آثار باستانی مبنی بر ممانعت تملک صهیونیستها بر املاک در شهر پترا ارجاع دادند.

نمایندگان از ارجاع پیش نویس قانونی از سوی دولت به پارلمان مبنی بر اصلاح قانون تملک در منطقه پترا بدون استثنا کردن صهیونیستها در این قانون انتقاد و ابراز غافلگیری کردند.

"اندریه الحواری" رئیس کمیته گردشگری و آثار باستانی اردن در این راستا گفت: بند مربوط به ممنوعیت تملک صهیونیستها بر املاک در منطقه پترا در جنوب این کشور به پیش نویس قانون مطرح شده، اضافه خواهد شد.

"عبالله العکایه" نماینده اردن نسبت به خطر نفوذ صهونیست ها به جنوب این کشور بخصوص در سایه "معامله قرن" آمریکا هشدار داد.

"وفا بنی مصطفی" نماینده دیگر اردن بر ضرورت ممانعت از تملک افراد دو تابعیتی با تابعیت دوم صهیونیستی بر اراضی جنوب این کشور تاکید کرد.

"موسی هنطش" از نمایندگان پارلمان اردن نیز با هشدار نسبت به حضور صهیونیست ها در مناطق گردشگری و حساس این کشور گفت که اردن باید این ممنوعیت را برای همه اتباع خارجی اعمال کند چرا که اغلب صهیونیستها تابعیت کشورهای دیگر را داشته و اقدام به خرید املاک در اردن می کنند تا اهداف و طرح های اشغالگرانه خود را پیش ببرند.

نمایندگان و شهروندان اردن اغلب به سیاست های دولت این کشور برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و همکاری های اقتصادی با این رژیم اعتراض دارند.

مردم اردن 2 فروردین در اعتراض به قرارداد گازی دولتشان با رژیم اشغالگر قدس به ارزش ده میلیارد دلار به خیابان های امان پایتخت این کشور آمدند و تظاهرات کردند.

این تظاهرات توسط "کمپین ملی اردن علیه قرارداد گازی با نهاد صهیونیستی" و برخی احزاب سیاسی مخالف معاهده صلح "وادی العربه" سال 1994 میلادی با اسرائیل سازمان دهی شده بود.

معاهده وادی العربه که در سال 1994 میان رژیم صهیونیستی و اردن منعقد گردید، اردن را در زمره کشورهای در حال صلح با رژیم صهیونیستی قرار داد.

وادی العربه مملکت نبطی های قدیم منطقه ای است در جنوب بحرالمیت و فلسطین و پایتخت آنان پترا نام داشته است.

پترا  شهری تاریخی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر امان است . این شهر در سده ۴ پیش از میلاد و در زمان تمدنِ نبطی‌ها ساخته شده‌ است. شهر پترا در اردن یکی از عجایب هفتگانه دنیاست و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:422795!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)