|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/09/03]

نیویورک‌تایمز: ترامپ به جای حمایت از نتانیاهو به افتضاح سیاسی خود بپردازد  

روزنامه نیویورک تایمز در واکنش به حمایت واشنگتن از شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در کرانه باختری، به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که بهتر است که به جای چنین اقداماتی به افتضاح سیاسی خود بپردازد.

نیویورک‌تایمز: ترامپ به جای حمایت از نتانیاهو به افتضاح سیاسی خود بپردازد

یکشنبه 03 آذر 1398

روزنامه نیویورک تایمز در واکنش به حمایت واشنگتن از شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در کرانه باختری، به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که بهتر است که به جای چنین اقداماتی به افتضاح سیاسی خود بپردازد.

این روزنامه آمریکایی در سرمقاله شنبه خود با اشاره به مناسبات رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی نوشت: ترامپ و نتانیاهو پیوندی قوی با هم ایجاد کرده‌اند. دولت ترامپ شماری از سیاست‌های بنیادین ایالات متحده در قبال اسرائیل را که جناح راست اسرائیل و حامیان آمریکایی آنها خواهان عوض کردن آن بودند، تغییر داد. این تغییرات شامل قطع کمک به آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی، به رسمیت شناختن ادعای اسرائیل مبنی بر پایتخت قرار دادن بیت‌المقدس و ادعای حاکمیت آن بر بلندی‌های جولان بود.
نیویورک تایمز افزود: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در تازه‌ترین و عجیب‌ترین هدیه به نتانیاهو، دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که ایالات متحده دیگر شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را نقض قانون بین‌المللی نمی‌داند.
این روزنامه آمریکایی در تحلیل نتایج این اقدام غیرقانونی واشنگتن تأکید کرد: ترامپ که همواره درباره توان خود برای رسیدن به توافق لاف می‌زند، این بار نیز همچون هدایایی که پیشتر داده بود، نتوانست به سود محسوسی برای منافع ملی آمریکا برسد.
نیویورک تایمز در رابطه با ناتوانی نتانیاهو در تشکیل کابینه جدید و متهم شدن وی به فساد مالی، تقلب و سوء استفاده از اعتماد عمومی نوشت: هنوز معلوم نیست که این اعلانِ دقیقه آخری پمپئو اقدامی برای تقویت نتانیاهو بوده یا تلاشی برای جلب نظر مسیحیان تبشیری آمریکا. مسیحیان تبشیری بشدت از شهرک‌نشینان اسرائیلی حمایت کرده و جزو هسته‌ اصلی حامیان و رأی‌دهندگان به ترامپ قلمداد می‌شوند.
سرمقاله نویس این روزنامه افزود: انگیزه پمپئو هر چه باشد، اعلان تصمیم وی هیچ تغییری در این واقعیت ایجاد نکرده که شهرک‌های اسرائیلی در سرزمین‌های اشغالی ناقض حقوق بین‌الملل است. این شهرک‌ها تنها مانع در برابر صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها نیستند بلکه یکی از موانع در برابر صلح است.
در ادامه این سرمقاله آمده است: پمپئو استدلال کرده بود که وی، سیاستی را که به پیشبرد مناقشه اعراب و اسرائیل کمک نکرد، لغو کرده است. اما این تصمیم، ادعای دولت آمریکا را مبنی بر اینکه به عنوان یک میانجی با حسن نیت عمل می‌کند، بیش از پیش تضعیف کرد. پمپئو عملاً نتوانست کمکی به نتانیاهو بکند.
نیویورک تایمز با اشاره به پرونده «اوکراین گیت» و افزایش احتمال استیضاح ترامپ، به وی توصیه کرد: این نتانیاهو و اسرائیلی‌ها هستند که باید بهترین راه را برای خروج از بحران پیدا کنند. در حالی که آنها مشغول رسیدگی به این مسائل هستند، دولت ترامپ نیز بهتر است که به افتضاح سیاسی خود بپردازد و از هر گونه اقدام بیشتر که امکان صلح را کاهش می‌دهد، بپرهیزد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:438912!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)