|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/08/13]

هاآرتص: مردم اردن، اسرائیل را دشمنی غیرقابل تحمل می‌دانند  

هاآرتص: مردم اردن، اسرائیل را دشمنی غیرقابل تحمل می‌دانند

دوشنبه 13 آبان 1398

یک روزنامه صهیونیستی در گزارشی نوشت اردنی‌ها بعد از 25 سال از توافق صلح، اسرائیل را دشمن غیرقابل تحمل خود می‌دانند.

روزنامه «هاآرتص» در گزارشی با موضوع روابط میان امان و تل‌آویو، نوشته است که هرچند بیش از دو دهه از انعقاد توافق صلح میان دو طرف گذشته است، اما اقدامات اسرائیل موجب شده تا این رژیم در میان افکار عمومی اردن به عنوان «دشمنی غیرقابل تحمل» شناخته شود.

بنا بر این گزارش، حکومت اردن در حال حاضر خود را میان دو رویکرد می‌بیند: یکی اردوگاه یکجانبه‌گرای به شدت حامی رژیم صهیونیستی به رهبری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و دیگری افکار عمومی داخلی اردن که به طور فزاینده خواستار قطع کامل تمامی روابط تجاری و دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی است.

اردنی‌ها شاهد این هستند که عملیات رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و غزه عملیاتی نامتناسب و غیرمنصفانه علیه غیرنظامیان بی‌گناه است. از سوی دیگر مردم اردن معتقدند که ترامپ و اسرائیل در تلاش برای تغییر ماهیت تاریخی مسجد الاقصی هستند.

همچنین چشم اندازی که برای صلح اردن با رژیم صهیونیستی ترسیم شده بود هرگز محقق نشده است.

در حال حاضر درآمد سرانه مردم اردن از زمان صلح با اسرائیل به طور واقعی کاهش و میزان بیکاری نیز افزایش یافته است. هیچکدام از پروژه‌های توسعه‌ای که در توافق صلح به آن اشاره شده اجرایی نشده و بر خلاف انتظارات اولیه،‌ بازار فلسطین به روی تجارت اردن باز نشده است.

هاآرتص در ادامه گزارش خود نوشت: «سرخوردگی از توافق صلح افزایش یافته و اردنی‌ها می‌پرسند "میوه‌های صلح کجا است؟"»

مردم اردن از نبود پیشرفت در زمینه حقوق فلسطینیان و حتی سرکوب آن توسط اسرائیل ناراحت هستند. این موضوع به خصوص در زمینه ساخت و سازها در شرق بیت‌المقدس به چشم می‌آید که اردنی‌ها نه تنها این موضوع را نقض کننده متن و روح توافق اسلو می‌دانند بلکه این موضوع را حتی بر خلاف تعهد اسرائیل در توافق صلح با اردن می‌دانند. این موضوع باعث ایجاد تنش میان سران اردن و کابینه اسرائیل شده و سبب کاهش اعتماد دوجانبه گردیده است.

تنها زمینه‌ای که شاهد ثبات و اعتماد میان دو طرف است در زمینه همکاری‌های امنیتی است که سرویس‌های اطلاعاتی دو دولت ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

 

العالم

خبرگزاری فارس

Parameter:436553!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)