|
|
0.0 (0)
[1397/03/18]

هزاران فلسطینی در تظاهرات روز جهانی قدس شرکت کردند  

هزاران فلسطینی در تظاهرات روز جهانی قدس شرکت کردند

تاریخ خبر: 1397/03/18

تهران-ایرنا- در حالی که هزاران فلسطینی در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کرده اند، رژیم صهیونیستی با استقرار گسترده نظامیان خود در امتداد مرزهای غزه برای سرکوب مجدد تظاهرات مسالمت آمیز فلسطینی ها آماده می شود.

به گزارش رسانه های فلسطینی، اهالی غزه -که بیش از 12 سال است در محاصره رژیم صهیونیستی به سر می برند- در یازدهمین جمعه راهپیمایی های 'بازگشت' تظاهرات قدس را برپا کردند.
هیات عالی راهپیمایی های بازگشت در نوار غزه از همه اقشار مردم فلسطین خواست که مشارکت گسترده ای در این تظاهرات داشته باشند. 
خالد البطش رئیس هیات عالی برگزاری راهپیمایی های بازگشت در این باره گفت: ما در روز جهانی قدس به تظاهرات های خود ادامه می دهیم تا اعلام کنیم قدس متعلق به ما و نه دشمن غاصب است و این شهر قابل تقسیم نیست.
همه ساله در روز جهانی قدس که مصادف است با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، مسلمانان سراسر جهان با برپایی راهپیمایی‌های گسترده، ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی، حمایت خود را از آرمان فلسطین اعلام می‌دارند. 
در 16 مرداد 1358 شمسی، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به فرمان حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، به نام روز جهانی قدس نام گذاری شد. 

** استقرار گسترده نظامیان اسرائیلی در امتداد نوار غزه
این در حالی است که نظامیان رژیم اشغالگر قدس نیز خود را برای سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز فلسطینی ها در مرزهای نوار غزه آماده می کنند. این رژیم از بیم تلاش فلسطینی ها برای عبور از خط حائل که غزه را از سایر بخش های سرزمین اشغالی فلسطین جدا می کند، تعداد نظامیان خود را در امتداد نوار غزه افزایش داده است. 

**راهپیمایی های بازگشت؛ بن بست بزرگ 'اسرائیل' 
محمد الهندی عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفت و گو با خبرگزاری 'فلسطین الیوم'، گفت: راهپیمایی های بازگشت ، 'اسرائیل' را وادار به عقب نشینی خواهد کرد. این راهپیمایی ها صهیونیست ها را در بن بست قرار داده و آنها برای خروج از این بن بست، مجبور به شکستن محاصره غزه می شوند.
وی تاکید کرد: ملت فلسطین قادر است با توطئه هایی که برای نابود آرمانش انجام می شود، مبارزه کند و همه این تلاش ها برای حذف مسئله فلسطین و زیر پا گذاشتن حقوق مردم مجاهد آن محکوم به شکست است.

**ده ها هزار فلسطینی ها عازم قدس شدند
در همین حال، ده ها هزار فلسطینی از صبح امروز جمعه راهی شهر قدس شده اند تا آخرین نماز جمعه ماه رمضان را در مسجد الاقصی اقامه کنند.
مقامات رژیم صهیونیستی ضمن گسترش تدابیر امنیتی و استقرار نیروهای پلیس و گارد مرزی در قدس به ویژه اطراف مسجدالاقصی، تنها به مردان فلسطینی بالای چهل سال اجازه دادند بدون داشتن مجوز ورود به قدس شوند. 
مسئولان صهیونیستی اجازه ندادند که نوجوانان بالای 12 سال وارد قدس شوند.
طبق این گزارش، زنان در همه رده‌های سنی اجازه دارند از گیت‌های منتهی به قدس که فلسطینیان در برابر آن جمع شده اند، عبور کنند.
موانع بازرسی و گذرگاه های اصلی شاهد حضور گسترده فلسطینیان به ویژه ساکنان کرانه باختری است که از ساعات آغازین صبح امروز حرکت به سمت مسجد الاقصی را آغاز کردند.
وزارت اوقاف اسلامی قدس نیز با اعلام اینکه حدود 300 هزار فلسطینی نماز صبح را در مسجد الاقصی اقامه کردند، از تکمیل آمادگی های لازم برای حضور نیم میلیون نمازگزار برای ادای نماز ظهر در این مکان مقدس خبر داد.
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:346708!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)