|
|
0.0 (0)
در مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس؛
[1397/03/18]

هشدار هنیه درباره اهداف خطرناک «معامله قرن»  

در مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس؛

هشدار هنیه درباره اهداف خطرناک «معامله قرن»

تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۷

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس: هدف معامله قرن این است که ایران و گروه های مقاومت فلسطین را به عنوان دشمن جدید در منطقه معرفی کند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین؛ اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس روی پنج شنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس و تظاهرات روز بازگشت و گرامی داشت خانواده های شهدای این تظاهرات که در نوار غزه برگزار شد، در سخنانی گفت: با وجود همه اختلافات، فلسطین همچنان وحدت بخش امت اسلامی است. مقاومت و تظاهرات های روز بازگشت دو موضوعی هستند که ملت فلسطین را متحد ساخته اند و مسیر عادی سازی روابط با اسرائیل، پیش رفتن در مسیر مذاکرات و عقد توافقنامه های سازش باعث ایجاد اختلاف هستند.
اسماعیل هنیه افزود: هدف معامله قرن این است که ایران و گروه های مقاومت فلسطین را به عنوان دشمن جدید در منطقه معرفی کند.

لینک دانلود ویدیو

رئیس دفتر سیاسی جنبش اسلامی فلسطین، حماس بااشاره به تداوم تظاهرات روز بازگشت تا رسیدن به اهداف آن یعنی شکستن محاصره نوار غزه و محقق شدن حق بازگشت آوارگان فلسطینی تأکید کرد: مقاومت تنها گزینه همه گروه ها و ملت فلسطین است و اقدامات ترامپ و نتانیاهو تأثیری در هویت قدس و مسجدالاقصی نخواهد داشت.

اسماعیل هنیه گفت: برگزاری این همایش در نوار غزه که بخشی از سرزمین مبارک فلسطین است، منعکس کننده نکته های درخشان و ارزشمند در کارنامه ملت فلسطین و امت اسلامی است. نخستین نکته این است که ما ملت و امتی هستیم که به خون شهدا و خانواده های آنها وفا داریم، زیرا ما امت جهاد و شهادت هستیم و این امت به اذن خداوند متعال هرگز شکست نخواهد خورد. سیر تحولات تاریخی بهترین شاهد این موضوع است و ملت فلسطین که بخشی از این امت است ملتی پیروز است و هر روز برای آزادسازی سرزمین خود و محقق ساختن حق بازگشت به این سرزمین، شهدا و مجروحان و اسرا را تقدیم وطن می کند. نکته دوم این است که فلسطین از گذشته تا کنون باعث ایجاد اجماع و وحدت بخش بوده است و خواهد بود. با وجود اینکه امت اسلامی درگیر برخی از اختلافات و تنش ها است، مسأله فلسطین وحدت بخش است و این ظرفیت را دارد که همگان را حول خود گرد آورد، زیرا بیت المقدس به عنوان اولین قبله مسلمانان، سومین مسجد شریف و مکان معراج رسول خدا (ص) در این سرزمین واقع شده است. مقاومت فلسطین آغوش پذیرای امت اسلامی است و فلسطین و قدس همیشه موضوع اصلی این امت بوده و خط سیر آن را جهت داده است و برگزاری این مراسم چیزی جز تأکید بر این مفهوم نیست. برادران گرامی ما در جمهوری اسلامی ایران امروز در این مراسم که در سرزمین عزیز نوار غزه برگزار می شود مشارکت دارند و ما سخنان ارزشمند و بجای دکتر علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب ایران را ( که به صورت ویدئو کنفرانس پخش شد ) شنیدیم. ما در این مراسم همچنین میزبان هیأت های مختلف از چندین کشور عربی و اسلامی هستیم و این مسأله بار دیگر تأیید و تأکید می کند که مسأله فلسطین از گذشته تا کنون امت اسلامی را با وجود همه اختلاف های جغرافیایی و ساختاری متحد ساخته و می سازد و فلسطین نوک پیکان مسیر حرکت امت اسلامی است. نکته سوم این است که مشارکت گسترده سیاسی و مردمی در این مراسم و حضور کادر رهبری محترم و ارزشمند نیروها و گروه های ملی و اسلامی، هیأت عالی هماهنگ کننده تظاهرات روز بازگشت و شکستن محاصره در کنار خانواده های شهدا، منعکس کننده این مفهوم روشن و مشخص است که ملت فلسطین با حفظ مقاومت و برگزاری تظاهرت روز بازگشت و تأکید بر اصول متحد می شود و در عین حال تلاش برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی، فرهنگ عادی سازی روابط و ذلیل ساختن اراده ملت و امت و در پیش گرفتن روند مذاکرات آنان را متفرق می سازد. حضور رهبران گروه های فلسطینی در این مراسم تأیید کننده این موضوع است که همگان در مورد گزینه مقاومت همه جانبه واقعی، اصول ملی و اعتقادی و در رأس آنها قدس، حق بازگشت و آزادی کل سرزمین فلسطین اتفاق نظر دارند. نکته چهارم و آخر این است که ما امروز روز جهانی قدس را در شرایطی گرامی می داریم که قدس و کرانه باختری و همه سرزمین مبارک فلسطین در معرض حملات و ضربات استثنایی آمریکا و صهیونیسم قرار دارد. ما در اینجا حاضر شده ایم تا بگوییم اقدام و تصمیم ترامپ و نتانیاهو هویت قدس را تغییر نمی دهد؛ هویت قدس و عربیت و اسلامیت آن سند و تعهدی بین این ملت و امت با خداوند متعال است. قدس پایتخت سیاسی فلسطین و پایتخت دل های امت اسلامی است و امت اسلامی به آن عشق می ورزد و از دور به آن چشم دوخته و آماده است تا به خاطر آزادسازی قدس و مسجد الاقصی جان فشانی کند. 
هنیه تصریح کرد: ای برادران و خواهران! در عرصه تحولات فلسطین در این مرحله شاهد جهت گیری ها و روندهای متعددی هستیم و در رأس این جهت گیری ها، تظاهرات روز بازگشت و شکستن محاصره قرار دارد. من در اینجا تأکید می کنم تظاهرات روز بازگشت و شکستن محاصره با وجود پر هزینه بودن و تقدیم شهدا و مجروحان و متحمل شدن دردها و رنج های بسیار، همچنان بهترین گزینه در بین گزینه های دشوار در این مرحله است. ما در مقابل گزینه های دشوار و توطئه های عمیقی قرار داریم که طرف های متعددی در آن مشارکت دارند. به نظر ما تظاهرات روز بازگشت و شکستن محاصره طناب نجات بخش مسأله و ملت فلسطین و نوار غزه است، غزه ای که در این روزها به نوک پیکان مقاومت در فلسطین تبدیل شده است و همیشه در عرصه اتخاذ روندهای راهبردی پیشتاز بوده است. تظاهرات بازگشت باعث به وجود آمدن تحولات مهمی در عرصه سیاسی، میدانی، رسانه ای، محلی، منطقه و بین المللی بوده است. این تظاهرات در نحوه مدیریت مبارزه با دشمن و مسیر آزادسازی سرزمین فلسطین و بازگشت آوارگان تغییرات بنیادین ایجاد کرده است. این تظاهرات در عرصه داخلی ثابت کرد ملت فلسطین با وجود محاصره، اعمال فشارها، گرسنه نگه داشته شدن و تلاش ها برای به زانو در آوردن نوار غزه همیشه قادر است طرح های جدید ابداع کند و روش های نوینی را مطرح سازد و راهی را برای متحد ساختن همه نیروها و جریان ها به روی همگان بگشاید. این ملت دارای قدرت نوآوری و پیشتاز است و می تواند حقانیت مسأله خود را بر همه سناریوهای بین المللی تحمیل کند و باعث شود مسأله اش در رأس همه نشست ها و دیدارها قرار گیرد. این تظاهرات ثابت کرد هر کسی که معتقد است هفتاد سال اشغالگری باعث شده است ملت فلسطین ضعیف و سست و از حق خود منصرف شود و می توان اراده جمعی و قدرت مقاومت و پایداری اش را شکست داد، دچار اشتباه شده است. اراده عمومی ملت فلسطین قادر است همه طرف ها را به چالش بکشد و مسأله فلسطین را بر همه عرصه های منطقه ای و بین المللی تحمیل کند. از این رو ما در خلال این تظاهرات پرچم متفاوتی را با خون شهدا و مجروحان و حضور هزاران نفری در مرزهای ملتهب نوار غزه در هر جمعه، برافراشتیم. ما با وجود سردرگمی و آشوب هایی که منطقه در آن به سر می برد با تظاهرات بازگشت، جهت حرکت و همچنین دشمن خود را معین کردیم. از این رو تصمیم هیئت عالی هماهنگ کننده، هیئت ملی، گروه های مقاومت و ملت فلسطین بر این است که تظاهرات روز بازگشت تا زمانی که آزادی قدس به آن برگردانده شود، ادامه یابد. ما هیچ گاه از این تظاهرات منصرف نخواهیم شد، بلکه من می گویم تظاهرات روز بازگشت باید به لحاظ زمانی و مکانی گسترش یابد. من نیز با این مسأله موافقم که هیچ عجله ای برای کسب نتایج سریع از این تظاهرات نداریم و هرگز برخی از طرح هایی را که قصد دارد این مبارزه استثنایی را به شکست بکشاند یا آن را محدود کند نخواهیم پذیرفت، بلکه باید تا آخرین نفس از مبارزه و مقاومت مردمی محافظت کنیم و این تظاهرات را به لحاظ جغرافیایی گسترش دهیم و آن را به نوار غزه و قدس و همه سرزمین فلسطین بکشانیم و فلسطینیان آواره در هر جای جهان را نیز به اعلام همبستگی با آن فرا بخوانیم. من مطمئنم کرانه باختری نه تنها با نوار غزه همدل و متحد است بلکه عزیزان ما در در کرانه باختری همیشه پیشتاز مقاومت و جنگ با دشمن بوده اند. 
اسماعیل هنیه در ادامه سخنان خود افزود: روند دوم که در عرصه تحولات کنونی شکل گرفت پاسخ نظامی اخیر گروه های مقاومت به حملات دشمن اشغالگر به نوار غزه بود. این پاسخ نظریه تکامل مقاومت مردمی با مقاومت نظامی را تأیید کرد. برخی ها معتقد بودند مشارکت مردم و گروه های مقاومت در مسیر تظاهرات مسالمت آمیز روز بازگشت به معنای این است که آنان از به دست گرفتن اسلحه خسته شده اند و دیگر به مفید بودن رویارویی نظامی اعتقادی ندارند، اما رویارویی اخیر تأکید کرد در نظریه فراگیر مقاومت هر دو مسیر در کنار یکدیگر قرار دارند و به وسیله یکدیگر تکمیل می شوند و مقاومت مردمی، مقاومت نظامی، مقاومت سیاسی و مقاومت رسانه ای همه و همه در یک مسیر قرار دارند. از این رو امکان ندارد تلاش دشمن برای به شکست کشاندن معادله های میدانی و تحمیل خواسته هایش آنگونه که خود می خواهد، به نتیجه برسد. گروه های مقاومت فلسطینی از راه این دور از رویارویی های نظامی توانستند معادله پاسخ متقابل به دشمن اشغالگر را همچنان حفظ و ثابت کنند که مقاومت نظامی از مقاومت مردمی محافظت خواهد کرد. 
روند سوم تلاش برای شکستن محاصره دریایی نوار غزه از راه به راه انداختن کاروان های دریایی بود. ای نوار غزه، تو چه با عظمتی که همزمان در دریا و زمین و هوا با دشمن می جنگی! من به همه سرنشینان کشتی آزادی که ایستادگی کردند و مرزهای ساختگی دشمن را دریای غزه شکستند، درود می فرستم. بله ارتش اسرائیل کنترل این کشتی را به دست گرفت و مسافران آن را بازداشت کرد اما همه آنها بازگشتند در حالی مواضع شان آشکار و ثابت بود و می گفتند بار دیگر باز خواهیم گشت و محاصره دریایی را خواهیم شکست. این تحول به مثابه پیشرفت در ساز و کار مقابله با محاصره دریایی و زمینی نوار غزه بود. در اینجا باید بر ضرورت آزادی برادر سهیل العمودی کاپیتان کشتی آزادی که همچنان در بازداشت اشغالگران است، تأکید کنم. ما تأکید می کنیم آن گونه که به مرزهای زمینی باز می گردیم بار دیگر به دریا نیز باز خواهیم گشت و هرگز تسلیم نخواهیم شد. 
روند چهارم که در نتیجه تظاهرات بازگشت و شکستن محاصره، رویارویی نظامی و تلاش برای شکستن محاصره دریایی نوار غزه و مقاومت همه اقشار ملت فلسطین حاصل شد، تحرکات منطقه ای و بین المللی از راه مطرح شدن طرح های متعلق به نوار غزه بود. این تحرکات بی سابقه بود چرا که نوار غزه یازده یا دوازده سال است در محاصره قرار دارد و ما چند جنگ را پشت سر گذاشتیم و با ارتش صهیونیستی مقابله کردیم ولی هر بار آمریکایی ها و صهیونیست ها تلاش می کردند اجازه ندهند ملت فلسطین از پیروزی های نظامی برای کسب پیروزی در عرصه سیاسی و شکستن محاصره نوار غزه استفاده کند. اما این بار شاهد تحرکات و فعالیت های متفاوتی بودیم که خون پاک فرزندان و شهدای فلسطینی که تاج سر ما هستند آن را آبیاری کرد، این خون ها شورای امنیت سازمان ملل را مجبور کرد در طول چند هفته سه بار برای بررسی تحولات مرزها در نوار غزه تشکیل جلسه دهد و آمریکا در همراه کردن جامعه جهانی با مواضع خود شکست خورد. جهانیان همه در یک طرف ایستادند و آمریکا در طرف مقابل. حتی آمریکا در آخرین جلسه شورای امنیت خواست با صدور قطعنامه ای گروه های مقاومت فلسطین را محکوم کند اما در این زمینه نیز ناکام ماند و این مسأله در تاریخ شورای امنیت بی سابقه است. از این رو به کشور کویت و همه کشورهای دیگری که در شورای امنیت در کنار ملت فلسطین ایستادند درود می فرستم. بدون شک ما به عنوان ملت و گروه های فلسطینی حاضر در نوار غزه، آماده ایم تا با هر طرحی که به محاصره کامل نوار غزه پایان دهد تعامل مثبتی داشته باشیم، اما در صورتی که با یکپارچگی مسأله فلسطین تناقض نداشته باشد و بار دیگر تأکید می کنیم که تظاهرات روز بازگشت تا محقق شدن اهدافش و در رأس آن پایان محاصره نوار غزه ادامه خواهد یافت. 
رئیس دفتر سیاسی حماس در ادامه با اشاره به اینکه تحولات اخیر منطقه و سرزمین های اشغالی در چارچوب پیشبرد اهداف طرح آمریکایی - صهیونیستی قابل تعریف است، گفت: این طرح بر چند اصل استوار است که عبارتند از: نخست: طرح نابودی مسأله فلسطین که به عنوان معامله ترامپ یا قرن مشهور است. دوم: مجرم نشان دادن گزینه مقاومت در فلسطین و در میان امت اسلامی و توصیف آن به عنوان تروریسم. سوم: جا انداختن این مسأله که اسرائیل دشمن منطقه نیست بلکه ایران و گروه های مقاومت و فرهنگ پایداری دشمنان منطقه هستند و همچنین فراهم کردن زمینه برای عادی سازی روابط با اسرائیل. این یک طرح به هم پیوسته است که آن را در منطقه و خارج آن بیان و اعلام کرده اند سیاست دولت کنونی آمریکا این است که مسأله فلسطین را طبق دیدگاه آمریکایی - صهیونیستی حل و فصل کند و مفهوم دشمن را در منطقه تغییر دهد و مقاومت را به عنوان نماد تروریسم و گروه های مقاومت از جمله حماس و جهاد اسلامی و حزب الله و سایر گروه ها را به عنوان گروه های تروریستی معرفی کند. سیر تحولات تأیید کننده تقابل طرح ها و نقشه ها در منطقه است و ما نیز به عنوان ملت فلسطین و امت اسلامی دارای طرح مخصوص به خود هستیم و طرح آمریکایی قادر نیست نه بر ملت فلسطین و نه بر امت اسلامی اجرا شود. طرح ما در یک کلام بر به شکست کشاندن معامله قرن استوار است، معامله قرن با وجود اینکه هنوز اعلام نشده رو به زوال و نابودی است، چرا که آنان گمان می کردند ترامپ در روز انتقال سفارت آمریکا به قدس این معامله را اعلام خواهد کرد، اما چنین نشد. سپس منتظر بودند ترامپ آن را از دفترش در کاخ سفید اعلام کند که این اتفاق نیز رخ نداد. در عوض اتفاقات روز چهاردهم ماه گذشته و خون شهدای نوار غزه نگاه همه دوربین ها و رسانه های جهان را به جای پوشش دادن مراسم انتقال سفارت آمریکا به قدس و آنچه در ذهن زمامدار کاخ سفید درباره معامله قرن می گذشت به خود جلب کرد. از این رو معامله قرن حتی اگر اعلام شود معامله مرده ای خواهد بود. طرح ما این است که مقاومت فراگیر و همه جانبه مردمی و نظامی را ادامه دهیم و دشمنان هرگز نخواهند توانست مقاومت را در اذهان امت اسلامی به عنوان تروریسم ثبت کنند.ما به دولت آمریکا می گوییم مقاومت باعث شرافت و عزت ما است و این مقاومت وسیله ای برای ایجاد ترس و رعب در میان دشمنان ما است نه تروریسم علیه مردم خودمان. 
تظاهرات روز بازگشت باعث ایجاد وحدت ملی- اسلامی راستین و مستحکم در داخل خاک فلسطین است. ما در گذشته و حال و آینده از داعیان ایجاد وحدت و آشتی ملی بوده ایم و هستیم و خواهیم بود، ما در دام جدایی نوار غزه از کرانه باختری گرفتار نخواهیم شد، همچنین در دام جدایی غزه و کرانه باختری و قدس از سایر سرزمین های فلسطینی و جداسازی ملت فلسطین در داخل و خارج نخواهیم افتاد. اما معتقدیم در مسیر روند آشتی ملی باید تغییراتی به قرار ذیل ایجاد شود: نخست: آشتی ملی باید با تشکیل یک شورای ملی فلسطینی متحد بر اساس توافقنامه های قاهره و نشست بیروت آغاز شود. ما این مسأله را با برادران مصری خود از جمله عباس کامل وزیر اطلاعات در میان گذاشته ایم. دوم: اجرای یک جای همه توافقنامه های سال 2011. سوم: تشکیل دولت وحدت ملی که هم زمان زمام امور را در نوار غزه و کرانه باختری به عهده بگیرد و این دولت سه مأموریت را به انجام برساند: 1- یکپارچه سازی نهادهای دولتی در کرانه باختری و نوار غزه. 2- فراهم سازی زمینه برای اجرای انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان، مجلس قانونگذاری و شورای ملی. 3- فعالیت در راستای پایان محاصره و آغاز بازسازی نوار غزه. 4- برداشتن کامل مجازات ها علیه نوار غزه که من آن را اقدامات انتقام جویانه می خوانم. به هیچ عنوان جایز نیست تا زمانی که اقدامات انتقام جویانه گلوی دو میلیون فلسطینی نوار غزه را می فشارد ما در مورد آشتی ملی مذاکره کنیم. ما در آستانه فرار رسیدن عید فطر شاهد اوضاع و احوال جامعه و کارمندان نوار غزه و رام الله و سایر مناطق هستیم پس چگونه ممکن است بپذیریم که اوضاع اینگونه ادامه پیدا کند. ما معتقدیم باید یک خط و محور قوی در منطقه بر اساس راهبرد سیاسی شکل گیرد و از مقاومت و پایداری ملت فلسطین حمایت کند و با قدرت در مقابل دولت آمریکا که قصد دارد مسئله فلسطین را نابود کند بایستد، ما مطمئن هستیم که عزم اراده ما قوی تر است و انشاء الله پیروز خواهد شد. ما گام های مهمی برداشته ایم و در این راستا به روابط خود با جمهوری اسلامی ایران و همه نیروهای مقاومت در منطقه افتخار می کنیم، در عین حال در تعامل با همه کشورهای عربی و اسلامی از سیاست و راهبرد روی گشاده پیروی می کنیم و خواهان روابط مستحکم با مصر، ترکیه، قطر و کشورهای حاشیه خلیج (فارس) از جمله عربستان هستیم. ما به عنوان ملت فلسطین می خواهیم با نیروهای داخلی و هم چنین امت اسلامی سازش داشته باشیم. اراده و خواست ملت فلسطین و امت اسلامی بر این اصول استوار است و انشاء الله ما پیروز خواهیم شد. 
اسماعیل هنیه در پایان گفت: می خواهم از این فرصت استفاده کنم و از دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که میزبان این جلسه بودند و همچنین از دکتر علی اکبر ولایتی که ما را در این نشست همراهی کردند تشکر کنم. از خداوند متعال می خواهیم که روز جمعه روز مقاومت، استواری و عزت باشد و شعار ما در این روز این است که " قدس و همه سرزمین فلسطین متعلق به ماست نه ستمگران و خداوند با تمام قدرت همراه ماست.

لینک دانلود ویدیو

خبرگزاری صدا و سیما

 

هشدار هنیه درباره اهداف خطرناک «معامله قرن»

هشدار هنیه درباره اهداف خطرناک «معامله قرن»
Parameter:346715!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)