|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
سودان|
[1398/01/26]

همه تحولات روز پایانی حکومت البشیر؛ رونمایی از حاکمان جدید و واکنش‌های داخلی و بین‌المللی  

سودان|

همه تحولات روز پایانی حکومت البشیر؛ رونمایی از حاکمان جدید و واکنش‌های داخلی و بین‌المللی

حکومت عمر البشیر رئیس جمهوری سودان روز پنجشنبه یازدهم آوریل ۲۰۱۹( ۲۲ فروردین۹۸) پس از ۳۰ سال به پایان رسید، هنگامی که فرماندهان ارشد امنیتی و نظامی به محل اقامتش رفتند و وی را مجبور به کناره‌گیری از قدرت کردند.

۲۳ فروردین ۱۳۹۸

به گزارش گروه بین  الملل خبرگزاری تسنیم، وزیر دفاع سودان روز پنجشنبه از بازداشت عمر البشیر پس از برکناری وی از قدرت و آغاز دوره انتقالی به مدت دو سال و برقراری حالت فوق العاده به مدت سه ماه در این کشور خبر داد.

روز گذشته خارطوم شاهد استقرار گسترده نیروهای نظامی در مناطق مختلف بود و  تلویزیون رسمی سودان اعلام کرد بیانیه مهمی تا لحظاتی دیگر از سوی نیروهای مسلح اعلام خواهد شد که در عمل چندین ساعت طول کشید تا بیانیه نیروهای مسلح را وزیر دفاع این کشور قرائت کند، بیانیه‌ای که مهر پایانی بر حکومت طولانی مدت عمر البشیر بود.

این تحول چند ماه پس از آغاز اعتراضات علیه عمر البشیر رئیس جمهوری سودان صورت گرفته است. روز گذشته منابع خبری از ورود افسران ارتش به ساختمان رادیوی دولتی و استقرار گسترده زره پوش‌ها در مقابل کاخ ریاست جمهوری در پایتخت خبر دادند.

شبکه المیادین به نقل از محمد طاهر عسیل نماینده فراکسیون التغییر در سودان از کودتای قریب الوقوع در این کشور خبر داد.

شبکه  الجزیره هم از بسته شدن فرودگاه بین المللی خارطوم خبر داد، خبرنگار الجزیره اعلام کرد شماری از افسران ارتش سودان به رئیس جمهوری این کشور گفته اند که تو دیگر رئیس جمهور نیستی.

خبرنگار الجزیره گزارش داد از خروج هواپیماها از فرودگاه خارطوم جلوگیری می‌شود و تنها هواپیماهایی که از خارج به سودان می‌آیند، اجازه فرود دارند.

خبرنگار این شبکه از پخش موسیقی نظامی در رادیو رسمی سودان خبر داد.

پایگاه خبری النشره هم از بازداشت خانگی عمر البشیر رئیس جمهور سودان و بازداشت شماری از اعضای حزب حاکم سودان خبر داد.

شبکه الجزیره هم از ادامه حرکت مردم سودان به سمت میدان مرکزی اعتصاب در مقابل مقر ارتش سودان در خارطوم خبر داد.

شبکه العربیه به نقل از منابع خود اعلام کرد عمر البشیر از قدرت کناره گیری کرده و نیروهای گارد ویژه هم بازداشت شده‌اند. این شبکه همچنین اعلام کرد که البشیر در حال حاضر در بازداشت خانگی قرار گرفته است.

شبکه المیادین گزارش داد ارتش سودان تصمیم گرفته است عمر البشیر را از تمام مناصب خود برکنار کند. ارتش همچنین تصمیم گرفت معاونان و اعضای دولت البشیر را هم برکنار کند.

الجزیره هم گزارش داد احمد هارون رئیس حزب کنگره ملی و علی عثمان محمد طاها معاون سابق عمر البشیر بازداشت شدند.

هزاران نفر از شهروندان سودانی در مقابل مقر ارتش در خارطوم تجمع کرده و خواستار کناره‌گیری عمر البشیر شدند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از منابع سودانی اعلام کرد ارتش سودان تشکیل شورای انتقالی به ریاست سرلشگر عوض بن عوف را اعلام کرد.

رد پای امارات در تحولات سودان

ضاحی خلفان مرد حاشیه ساز اماراتی و فرمانده سابق پلیس شیخ نشین دبی در توئیتی نوشت آنچه امروز برای عمر البشیر رئیس جمهور سودان رخ می دهد به خاطر ارتباط و پیوندش با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر است.

شبکه الجزیره از بازداشت عبدالرحیم محمد حسین وزیر دفاع سابق سودان خبر داد.

روسیه : آنچه در سودان جریان دارد کودتای نظامی است

شبکه الجزیره گزارش داد : رئیس کمیته روابط بین الملل شورای فدرال روسیه اعلام کرد آنچه در سودان جریان دارد، کودتای نظامی است.

شبکه المیادین از بازداشت بیش از 100 نفر از رهبران حزب کنگره ملی حاکم سودان خبر داد.

شبکه اسکای نیوز عربی وابسته به امارات هم از بازداشت 100 شخصیت سیاسی و نظامی خبر داد.

بر اساس گزارش این شبکه، بکری صالح معاون سابق عمر البشیر هم بازداشت شد. الجزیره از تیراندازی در اطراف مقر فرماندهی ارتش سودان خبر  داد.

محمد طاهر ایلا نخست وزیر سودان هم بازداشت شد.

اسکای نیوز عربی امارات گزارش داد شورای نظامی انتقالی زمام امور سودان را به دست خواهد گرفت.

سندیکای شاغلان سودان بر ضرورت واگذاری قدرت به یک دولت غیرنظامی انتقالی تاکید کرد.

اسکای نیوز از استقرار 40 خودروی نظامی در اطراف کاخ ریاست جمهوری و ورود عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی به ساختمان رادیو و تلویزیون سودان خبر داد.

سرنوشت عمرالبشر    

خبرگزاری آناتولی به نقل از منابع مطلع گزارش داد : ارتش سودان عمر البشیر رئیس جمهوری سودان را در بازداشت خانگی قرار داد و نیروهای گارد ویژه وی را نیز بازداشت کرد.  رسانه ها از کودتای نظامی در صبح پنجشنبه و اینکه ارتش این کشور حکومت را برعهده خواهد گرفت ، خبر دادند.

 این منابع از حمله افسران ارتش به ایستگاه رادیوی دولتی در خارطوم و قطع برنامه های آن و پخش سروهای ملی این کشور خبر دادند .  ‎

شاهدان عینی تأکید کردند : نیروهای وابسته به ارتش به شکل گسترده و زیاد در خیابان های خارطوم پراکنده شدند.

صدای تیراندازی در مقر وزارت دفاع سودان در خارطوم شنیده  شد.

تلویزیون رسمی سودان گزارش داد  که ارتش به زودی بیانیه‌ مهمی را صادر خواهد کرد. این در حالی است که برخی رسانه‌ها از صدور بیانیه شماره یک نیروهای مسلح سودان خبر داده‌‌اند که طی آن از برکناری عمر البشیر از تمام مناصب خود سخن گفته است.

آزادی تمام زندانیان سیاسی مخالف البشیر

شبکه روسیا الیوم از آزادی تمام زندانیان سیاسی در سودان یعنی تمام مخالفان عمر البشیر خبر داد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه از محاصره منزل برادران عمر البشیر در حومه کافوری در خارطوم خبر داد.

درخواست معارضان سودانی از  ارتش

معارضان سودانی خواستار تحویل قدرت به یک دولت غیرنظامی منتخب شدند. معارضان سودانی از آمادگی خود برای مذاکره با ارتش و فرمانده نیروهای مسلح سودان خبر داد که سیطره خود بر قدرت را با هدف انتقال مسالمت آمیز قدرت اعلام کرده بودند.

وادار شدن البشیر به کناره‌گیری

آسوشیتدپرس به نقل از دو منبع سودانی بلندپایه اعلام کرد ارتش سودان، عمر البشیر را به کناره‌گیری از ریاست جمهوری وادار کرد.

بر اساس گزارش شبکه الجزیره، اداره فرودگاه خارطوم اعلام کرد فعالیت در فرودگاه عادی است.

عبدالرحیم محمد حسین وزیر دفاع سابق و عوض احمد الجاز وزیر انرژی سودان هم بازداشت شدند.

بیانیه فرمانده کل نیروهای مسلح سودان؛ برکناری البشیر و پایان حکومت 30 ساله وی

عوض بن عوف وزیر دفاع سودان که بیانیه فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور را قرائت کرد، اظهار داشت صبر مردم سودان مافوق تصور بشر است.

وی افزود ملت سودان مراحل را با حکمت و دوراندیشی پشت سر گذاشت.

وزیر دفاع سودان با متهم کردن نظام این کشور به دروغگویی و برخورد امنیتی گفت کمیته عالی امنیتی از تلفاتی که در بین غیرنظامیان و نیروهای امنیتی بر جا ماند، عذرخواهی می کند.

عوض بن عوف اظهار داشت  کمیته امنیتی با عناد راس نظام(عمر البشیر) و اصرار وی بر راه حل های امنیتی روبرو و شوکه شد.

وزیر دفاع سودان گفت کمیته عالی امنیتی، ریشه‌کنی نظام سودان و دوره انتقالی به مدت دو سال را اعلام می‌کند.

وی افزود کمیته عالی امنیتی، انحلال شورای نهاد ریاست جمهوری، کابینه، مجالس ملی و ایالتی و دولت‌های ایالتی را اعلام می‌کند.

وزیر دفاع سودان از بازداشت البشیر و تشکیل شورای نظامی انتقالی و آغاز دوره انتقالی به مدت دو سال و برقراری حالت فوق العاده به مدت سه ماه و تعطیلی قانون اساسی و توقف فعالیت بر  اساس آن خبر داد.

وی افزود کمیته عالی امنیتی از مدت‌های طولانی بود که فساد و سوء‌ مدیریت در نهادهای حکومتی را پیگیری می کرد.

رئیس شورای انتقالی و جانشین عمر البشیر

تلویزیون سودان روز پنجشنبه اعلام کرد عوض بن عوف وزیر دفاع به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی سوگند یاد کرده است. این شورا در دوره انتقالی بر سودان حکومت خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، کمال عبدالمعروف رئیس ستاد مشترک ارتش هم به عنوان معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سوگند یاد کرده است.

زندگی‌نامه عمر البشیر در یک نگاه

عمر حسن احمد البشیر متولد اول ژانویه 1944 است که تا روز 22 آوریل 2019(22 فروردین 98) به عنوان رئیس جمهور فعالیت کرد. وی در سال 1989 در زمانی که یک سرهنگ ارتش سودان بود رهبری کودتای بدون خونریزی را برعهده گرفت و موفق به برکناری صادق المهدی نخست وزیر منتخب وقت شد و به قدرت رسید.

البشیر در سال 2004 با امضای موافقت‌نامه‌ای به جنگ داخلی بین جنوب و شمال سودان پایان داد. او به خاطر نقش خود در نزاع دارفور، جایی که بر اثر پاکسازی نژادی افراد غیر عرب، 200 هزار نفر کشته شدند مورد انتقاد قرار گرفت .حکم جلب بین‌المللی وی توسط دیوان بین‌المللی کیفری صادر شد و وی به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت» در دارفور، تحت تعقیب بین‌المللی قرار گرفت.

عمر در روستای کوچک هوش بناگا در سال 1944 به دنیا آمد و در جوانی به ارتش سودان پیوست و به مدرسه‌ای نظامی در قاهره رفت. او سریعاً مدارج ترقی در ارتش را طی کرد و از سربازان چترباز شد. بعدها و در جریان جنگ با اسرائیل در 1973 او به ارتش مصر پیوست. پس از بازگشت به سودان او به یکی از مقامات ارتشی در نیمهٔ جنوبی کشور منصوب شد و مسئول عملیات نظامی علیه ارتش آزادی بخش خلق سودان شد. او که تا دههٔ 1980 به ژنرالی رسیده بود، در سال 1989 با حمایت جبهه قومی اسلامی به رهبری حسن ترابی کودتایی نظامی تدارک دید و نخست وزیر منتخب وقت، صادق المهدی را سرنگون کرد. البشیر بلافاصله تمام احزاب سیاسی را ممنوع‌الفعالیت کرد، نشریات و مجلس را تعطیل اعلام کرد. او سپس خود را به عنوان رئیس «شورای رهبری انقلاب نجات ملی» منصوب کرد. این شورا نهادی بود که او تأسیس کرده بود و این شورا تمام قدرت قانون‌گذاری و اجرایی در سراسر کشور را در اختیار داشت. او سمت‌های ریاست جمهوری، نخست وزیری، فرماندهٔ نیروهای مسلح و وزارت دفاع سودان را شخصاً در اختیار گرفت.

اتحاد با اسلام‌گرایان

البشیر سپس خود را با حسن الترابی رهبر جبههٔ اسلامی ملی متحد کرد و شروع به برنامه‌ای کرد که طبق آن شمال سودان را به دولتی شدیداً اسلامی بدل کند. او قانون شریعه را اجباری کرد و در 1991 قانون جنایی جدیدی در شمال سودان اعلام شد که به پلیس قدرت بیش‌تری می‌داد. در 16 اکتبر 1993 البشیر پس از انحلال شورای فرمان انقلابی برای رهایی ملی به عنوان رئیس‌جمهور کشور منصوب شد و قدرتش را افزایش داد.

عمر البشیر اعلام کرده که در صورت جدایی سودان جنوبی از بخش شمالی آن کشور، قانون اساسی سودان تغییر خواهد کرد و در قانون اساسی جدید زبان عربی تنها زبان، اسلام تنها دین و قوانین شریعت تنها قانون در سودان خواهد بود.

جدایی سودان جنوبی

اقتصاد سودان با جدایی جنوب از شمال با بحران بی‌سابقه روبرو شد. در جریان جدایی جنوب این کشور آسیب فراوانی بر آن وارد شد: 8 میلیون از جمعیت جنوب را از دست داد، 650 هزار کیلومتر از خاک خود را در جنوب از دست داد و مساحت 2 میلیون و 500 کیلومتری سودان به 1 میلیون 850 هزار کیلومتر رسید، سرچشمه‌های رود نیل از اتیوپی و اوگاندا در جنوب (رودهای نیل آبی و سفید) را از دست داد، منابع جنگلی در جنوب را از دست داد و از همه مهمتر بیش از یک سوم نفت خود را از دست داد و میزان تولید نفت سودان با جدایی جنوب از 480 هزار بشکه در روز به 150 هزار بشکه در روز کاهش یافت.

عمر البشیر برای پیشگیری از بحران بیشتر به سوی اعراب دست دراز کرد تا با کمک مالی آن‌ها بر زخم بحران‌های اقتصادی خود مرهم گذارد، آنان مشروط بر قطع روابط با جمهوری اسلامی ایران به سودان کمک کردند. در اواسط شهریور 1393 حکومت این کشور مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را تعطیل کرد، در بهار سال بعد کلینیک‌های هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را بست و سرانجام روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرد. عمر البشیر در سازمان‌های بین‌المللی متهم به نسل‌کشی است و او به همراه 64 نفر دیگر در دادگاه لاهه متهم به نسل‌کشی در غرب این کشور یعنی دارفور هستند و حکم بازداشت آنان به پلیس بین‌الملل صادر شده‌است.

صدور حکم بازداشت بین‌المللی

دیوان بین‌المللی کیفری مستقر در لاهه در 4 فوریه سال 2009 میلادی و در اقدامی بی‌سابقه حکم بازداشت عمر البشیر را به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت» در دارفور، صادر کرد. این نخستین بار بود که دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی حکم بازداشت رهبری را در حالی که در راس کار بود، صادر می‌کرد. او در واکنش به این حکم گفته بود: «حکم را درِ کوزه بگذارید. دولت سودان هم «سیزده» سازمان عمده بین‌المللی امدادرسانی را که در منطقه دارفور به کمک‌رسانی به مردم جنگ‌زده می‌پرداختند، از آن کشور اخراج کرد.

در طی شش سال جنگ داخلی در این منطقه سیصد هزار نفر کشته شده و بیش از دو میلیون نفر آواره شده‌اند. اقلیت دارفوری برخلاف اکثریت عرب و مسلمان سودان از تبار آفریقایی اما مسلمان هستند. رسانه‌های غربی شبه‌نظامیان هوادار دولت سودان را متهم به قتل و تجاوز جنسی به کودکان و زنان کرده‌اند.

دریافت دلارهای سعودی و اظهارات علیه ایران

وزیر سرمایه‌گذاری سودان اعلام کرد که بعد از سفر 10 روزه عمرالبشیر به عربستان برای انجام حج، و دیدار با ولیعهد وقت (سلمان بن عبدالعزیز)، سودان کمک‌های مالی از عربستان دریافت کرده است.

در اواسط سپتامبر 2014، دولت سودان طی تصمیمی بدون مقدمه، تعطیلی مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی در سودان را به بهانه تبلیغ مذهب شیعه، اعلام کرد. «علی کرتی» وزیر خارجه وقت سودان، به رایزن فرهنگی و کارکنان ایرانی این مراکز 72 ساعت فرصت داد که این کشور را ترک کنند .

عمر البشیر، در مصاحبه ای با الشرق الاوسط(11 اکتبر 2014)، ضمن دفاع از تعطیلی مراکز فرهنگی ایران، آن را یک گام استراتژیک خواند و گفت که اجازه تبلیغ شیعه را در سودان نمی‌دهد.

او از سعودی‌ها خواست که گوش به اطلاعات رسیده درباره پیوندهای سودان با ایران ندهد:"ما هیچ روابط استراتژیکی با ایران نداریم. روابط ما با ایران بسیار عادی است. همان طور که گفتم برخی طرف‌ها و منابع می‌خواهند درباره رابطه ما با ایران اغراق کنند و آن را بیش از چیزی که هست ، نشان دهند. کسانی که می‌خواهند روابط سودان را با کشورهای برادر حاشیه خلیج (فارس) به ویژه عربستان سعودی تیره کنند، درباره رابطه ما با ایران اطلاعات نادرست منتشر می‌کنند."

همزمان با آغاز حملات هوایی دولت سعودی به یمن ، موسوم به عملیات «طوفان قاطع»، در 25 مارس(6 فروردین)، سودان از اولین کشورهایی بود که به ائتلاف عربی برای کمک به عربستان پیوست.

پایان حکومت 30 ساله البشیر

و سرانجام روز پنجشنبه 22  آوریل 2019 میلادی (22 فروردین 1398) با تشدید اعتراضات مردمی به عملکرد دولت البشیر، طی یک کودتای نظامی عمرالبشیر پس از 30 سال حکومت، از قدرت کنار گذاشته شد. وزیر دفاع سودان با اعلام برکناری البشیر و بازداشت وی، از آغاز دوره انتقالی به مدت دو سال و برقراری حالت فوق العاده به مدت سه ماه خبر داد.

واکنش مخالفان به بیانیه فرمانده نیروهای مسلح

رویترز به نقل از یک منبع در فرماندهی تجمع شاغلان سودان اعلام کرد این تجمع بیانیه نیروهای مسلح را نمی پذیرد و از انقلابیون می خواهد همچنان به اعتراضات و تظاهرات خود ادامه دهند.

سخنگوی تجمع شاغلان سودان گفت : بیانیه وزیر دفاع را رد می کنیم و درباره هرگونه تلاش برای بازتولید نظام البشیر هشدار می دهیم

وی تاکید کرد جوانان انقلابی همچنان به مبارزه ادامه خواهند داد.

این سخنگو اظهار داشت هیچ گفت‌وگویی میان گروه های اعلام آزادی و تغییر و کسانی که در حال حاضر قدرت را به دست گرفته‌ اند، انجام نخواهد شد.

معارضان سودانی با رد بیانیه وزیر دفاع سودان، آن را کودتا  علیه انقلاب مردم و تداوم نظام قدیم متهم به فساد توصیف کردند.

رسانه‌ها از تیراندازی در اطراف  فرماندهی کل ارتش سودان به نشانه شادمانی از تغییر نظام خبر دادند.

بیانیه دوم نیروهای مسلح سودان

ارتش سودان با صدور بیانیه‌ای دیگر به مردم این کشور درباره عدم پایبندی به قانون منع آمدوشد هشدار داد. ارتش سودان در این بیانیه به شهروندان درباره خطرات احتمالی در صورت عدم پایبندی به قانون منع آمدوشد هشدار داد و خواستار پایبندی به این قانون شد.

عوض بن عوف وزیر دفاع سودان که بیانیه فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور را قرائت کرد گفت که کمیته عالی امنیتی، ریشه‌کنی نظام سودان و دوره انتقالی به‌مدت دو سال را اعلام می‌کند.

وزیر دفاع سودان در بیانیه اول از بازداشت البشیر و تشکیل شورای نظامی انتقالی و آغاز دوره انتقالی به‌مدت دو سال و برقراری حالت فوق‌العاده به‌مدت سه ماه و تعطیلی قانون اساسی و توقف فعالیت بر  اساس آن خبر داد.

واکنش‌های جهانی به تحولات سودان و برکناری البشیر

درخواست آمریکا و اروپا برای برگزاری نشست شورای امنیت درباره سودان

در پی تحولات سودان، آمریکا و کشورهای اروپایی خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی اوضاع این کشور آفریقایی شدند.

واکنش مقتدی صدر به تحولات سودان

رهبر جریان صدر عراق به تحولات سودان واکنش نشان داد.مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق روز پنجشنبه در واکنش به حوادث سودان گفت که خدا را شکر که دیکتاتورها یکی پس از دیگری سرنگون می‌شوند.

وی افزود: «از ملت انقلابی الجزایر و سودان که سرسخت‌ترین و قدیمی‌ترین دیکتاتورها را سرنگون کردند تشکر می‌کنم و چه‌زیباست که ملت‌ها خودشان دیکتاتورها را سرنگون می‌کنند و چه بد است که ملت‌ها برای سرنگون کردن دیکتاتورها در کشورشان از اشغالگران کمک بگیرند».

دیوان بین‌المللی کیفری خواستار تحویل "البشیر" شد

دیوان بین‌المللی کیفری از مقامات سودانی خواست که عمر البشیر را به این دیوان تحویل بدهند.

"فادی العبدالله" سخنگوی دیوان بین‌المللی کیفری گفت که این دادگاه به اوضاع داخلی هیچ کشوری واکنش نشان نخواهد داد اما تاکنون دوبار حکم دستگیری البشیر صادر شده و این حکم همچنان لازم الاجرا است.

وی گفت که دیوان بین‌المللی کیفری از مقامات سودانی می‌خواهد که برای اجرای قطعنامه شورای امنیت که سودان را به همکاری با این دیوان ملزم کرده است همکاری کنند.

واکنش دبیرکل سازمان ملل متحد به تحولات سودان

دبیرکل سازمان ملل متحد به تحولات سودان واکنش نشان داد.آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل خواستار حفظ آرامش و خویشتنداری در سودان شد.

وی بر ضرورت برآورده شدن خواسته‌های مردم سودان از جمله تحقق دموکراسی در این کشور تأکید کرد.

دبیرکل سازمان ملل همچنین خواستار روند انتقالی آرام و فراگیر در سودان شد.

واکنش جمهوری اسلامی ایران به تحولات سودان

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی در خصوص موضع ایران در قبال تحولات سودان تأکید کرد سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران عدم‌مداخله در امور داخلی سایر کشورهاست.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان شامگاه پنج‌شنبه در پاسخ به سؤالی در خصوص موضع ایران در قبال تحولات سودان گفت: «سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورهاست؛ تحولات روزهای اخیر سودان مسئله داخلی این کشور است. ایران همواره خواستار ثبات و امنیت کشورهای مسلمان بوده و خواهد بود و امیدواریم تمامی طرف‌های سودانی با خویشتنداری، حفظ آرامش و بهره‌گیری از سیاست تعامل و گفتگو و از روش‌های مسالمت‌آمیز، مطالبات و خواسته‌های خود را پیگیری کنند و به‌زودی شاهد استقرار آرامش و ثبات در این کشور باشیم».

نگرانی عفو بین‌الملل از تحولات سودان

سازمان عفو بین‌الملل از تصمیمات اتخاذشده در سودان ابراز نگرانی کرد.سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که از تصمیمات اضطراری اتخاذشده در سودان نگران است.

این سازمان از مقامات نظامی سودان خواست که از قانون حالت فوق‌العاده برای از بین بردن حقوق مردم استفاده نکنند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین از مقامات نظامی سودان خواست که همه تدابیر لازم برای تسهیل انتقال صلح‌آمیز قدرت را اتخاذ کنند.

واکنش مصر به برکناری البشیر

وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که قاهره از نزدیک و به‌دقت تحولات جاری و سریع سودان در این لحظه حساس در تاریخ معاصر این کشور را دنبال می‌کند.

وزارت خارجه مصر در این بیانیه بر حمایت کامل از انتخاب‌های ملت سودان و اراده آزاد آنها برای ساخت آینده کشورشان تأکید کرد.

مصر همچنین از جامعه جهانی خواست که از تصمیمات ملت سودان و آنچه در این مرحله تاریخی سرنوشت‌ساز بر سر آن توافق می‌کنند حمایت کند.

وزارت خارجه مصر بر ضرورت کمک کشورهای دوست و برادر به سودان برای تحقق انتقال صلح‌آمیز به آینده‌ای بهتر به‌گونه‌ای که خواسته‌های مشروع ملت شریف سودان برآورده شود تأکید کرده است.

مصر و عربستان پروازها به سودان را تعلیق کردند

مصر و عربستان تمام پروازهای خود به سودان را تا اطلاع ثانوی به‌حالت تعلیق درآوردند. به‌دنبال تحولات سودان و برکناری عمر البشیر رئیس‌جمهور این کشور عربستان سعودی روز پنجشنبه همه پروازهای خود به این کشور را تا اطلاع ثانوی تعلیق کرد.

به گزارش روزنامه سبق چاپ سعودی تصمیم برای تعلیق پروازها به سودان بعد از بسته شدن دو فرودگاه خارطوم و پورت‌سودان اتخاذ شده است.

پیش از این نیز مصر یک پرواز خود به‌مقصد خارطوم را به‌تعویق انداخت و 63 مسافر این هواپیما را در یکی از هتل‌های مجاور فرودگاه بین‌المللی قاهره اسکان داد.

واکنش اردوغان به تحولات سودان

رئیس‌جمهور ترکیه به تحولات سودان واکنش نشان داد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در واکنش به تحولات سودان ابراز امیدواری کرد که این کشور مرحله کنونی را با صلح و آشتی ملی پشت سر بگذارد و مرحله دموکراسی در سریع‌ترین زمان ممکن آغاز شود.

وی تأکید کرد که سودان و ترکیه روابطی تاریخی با یکدیگر دارند و آنکارا می‌خواهد که این روابط ادامه داشته باشد.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «ما خبرهای ضد و نقیضی درباره سرنوشت عمر البشیر رئیس جمهور برکنارشده سودان دریافت کرده‌ایم و نمی‌دانیم که او در منزل خود به‌سر می‌برد یا در مکانی دیگر».

مخالفت یک یگان ارتش سودان با بیانیه وزارت دفاع و حاکم جدید

یگان واکنش سریع نیروهای ارتش سودان مخالفت خود را با بیانیه وزیر دفاع این کشور که روز پنجشنبه خبر برکناری عمر البشیر و تشکیل شورای نظامی انتقالی را اعلام کرد، مورد تاکید قرار داد.

یگان نیروهای واکنش سریع سودان تاکید کرد هر راه حلی را که مورد رضایت مردم نباشد، نمی پذیرد. این موضع در واکنش به بیانیه عوض بن عوف وزیر دفاع سودان در روز پنجشنبه اتخاذ شد که عمر البشیر رئیس جمهور سودان را عزل کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان، در بیانیه این یگان که فرماندهی آن را سرلشگر محمد حمدان حمیدتی برعهده دارد ، از رهبران  انتفاضه خواسته شده است باب گفت‌وگو و مذاکره را بگشایند.

حاکم نظامی جدید سودان در یک نگاه

وزیر دفاع سودان روز پنجشنبه 22 فروردین با اعلام برکناری عمر البشیر از ریاست جمهوری، خود را به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی یعنی حاکم جدید این کشور معرفی کرد.

عوض بن عوف وزیر دفاع سودان که روز گذشته در یک بیانیه رسمی پایان حکومت عمر البشیر و تعطیلی قانون اساسی و آغاز دوران انتقالی دو ساله و برقراری وضعیت فوق العاده را اعلام کرد، با عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی و رئیس کمیته عالی امنیتی فعالیت خود را آغاز کرد.

وزیر دفاع سودان تصمیم گرفت شورای نظامی انتقالی را برای اداره این کشور به مدت دو سال به ریاست خود تشکیل دهد.

عوض بن عوف اوایل دهه پنجاه در یکی از روستاهای شمال سودان به دنیا آمد. وی پس از تحصیل به دانشکده جنگ پیوست و آموزش نظامی را هم در مصر پشت سر گذاشت.

بن عوف در  ادامه به عنوان رئیس سازمان اطلاعات نظامی و  امنیتی منصوب شد . معاونت رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح سودان از دیگر مسئولیت‌های وی بوده است.

بن عوف در سال 2010 میلادی بازنشسته و به عنوان یکی از سفیران در وزارت خارجه سودان مشغول به کار شد، آنگاه به عنوان کنسول سودان در قاهره و سپس به عنوان سفیر این کشور در عمان به فعالیت پرداخت.

در سال 2015 میلادی، عمر البشیر رئیس جمهور معزول، بن عوف را در فرمانی به عنوان وزیر وزارت دفاع ملی منصوب کرد.

دوران مسئولیت بن عوف به عنوان دورانی قلمداد شده که شاهد پیشرفت‌هایی در یگان توپخانه میدانی و موشکی بوده است.

واکنش چین به تحولات سودان

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به تحولات سودان و برکناری عمر البشیر از ریاست جمهوری این کشور گفت ما همچنان به روابط خود با سودان صرف نظر از تحولات این کشور ادامه می‌ دهیم.

این سخنگو در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت ما اوضاع را با دقت رصد می‌کنیم و امیدواریم سودان بتواند وضعیت موجود را پشت سر بگذارد، چین صرف نظر از تحولات به وجود آمده همچنان به توسعه روابط دوستانه خود با سودان ادامه خواهد داد.

واکنش اتحادیه اروپا به تحولات سودان

سخنگوی موگرینی مسئول سیاست خارجی و  امنیت اتحادیه اروپا اظهار داشت فدریکا موگرینی موضعی درباره بیانیه نظامی سودان دارد و آن را واکنش و پاسخ رضایت‌بخشی به اوضاع قلمداد نمی‌کند.

این سخنگو امروز جمعه افزود روز گذشته واکنش و اظهارنظری از سوی  اتحادیه اروپا در قبال اوضاع سودان از سوی موگرینی شاهد بودیم، بیانیه نظامی پاسخ رضایت بخشی به اوضاع نیست و روند سیاسی باید خواسته های ملت سودان را برآورده کند و اینکه یک مرحله نتقالی در سایه دولت  غیرنظامی باشد.

اقدام حاکم نظامی سودان در خصوص گروه‌های سیاسی

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان کمیته سیاسی نظامی را ماموریت دیدار و گفت‌وگو با گروه‌های مختلف سیاسی این کشور کرده است.

شورای نظامی سودان: هیچ راه حلی برای بحران نداریم/ لزوم توافق سودانی‌ها درباره گفت‌وگو

رئیس کمیته سیاسی شورای نظامی انتقالی(عوض بن عوف رئیس شورای نظامی انتقالی به عنوان حاکم جدید سودان پس از برکناری عمر البشیر) اعلام کرد این شورا چشمداشتی به قدرت ندارد و بر حفظ امنیت و ثبات سودان تاکید می‌کند.

سرلشگر عمر زین  العابدین رئیس کمیته سیاسی شورای نظامی انتقالی  امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در خارطوم گفت ما بر حفظ امنیت و ثبات سودان تاکید می‌کنیم و هرگز اجازه نمی دهیم خدشه‌ای به امنیت در هیچ منطقه‌ای وارد شود.

زین العابدین افزود ما چشمداشتی به قدرت نداریم، بلکه می خواهیم فرصت های مشارکت برابر را برای همگان تامین و فراهم کنیم.

وی گفت ما حامیان خواسته‌های مردم و بخشی از آن هستیم و باید درباره شیوه متمدنانه گفت‌وگو توافق شود.

بر اساس گزارش شبکه المیادین،زین العابدین اظهار داشت این شورا هیچ راه حلی برای بحران سودان ندارد و راه حل در اختیار تظاهرکنندگان است.

وی افزود شورای نظامی سودان شامل فرمانده پلیس، رئیس دستگاه امنیتی و فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع است.

زین العابدین مدعی شد دولت جدید سودان، غیرنظامی خواهد بود و شورای نظامی هم چشمداشتی به قدرت ندارد و ماموریت اساسی‌اش،‌حفظ امنیت و ثبات کشور است.

وی درعین حال گفت شورای نظامی، وزارتخانه‌های دفاع و کشور را برای خود حفظ خواهد کرد و در فعالیت دولت آتی هم دخالت نخواهد کرد.

زین العابدین افزود دوره انتقالی می‌تواند کوتاه شود و باید از درس‌های سابق بهره برد، ما با تمام گروه‌های سیاسی برای فراهم کردن فضای گفت‌وگو، گفت‌وگو خواهیم کرد.

وی این نکته را که شورای انتقالی دست پروده و ساخته کنگره ملی سابق باشد، تکذیب کرد و گفت شورای نظامی دست به کودتا نزده بلکه به تمایل ملت سودان پاسخ داده است.

واکنش منفی معارضان سودانی به اظهارات رئیس شورای نظامی

تجمع شاغلان سودان به عنوان مهمترین سازمان دهنده اعتراضات ضد عمر البشیر در سودان بر مخالفت خود با اظهارات رئیس کمیته سیاسی شورای نظامی سودان تاکید کرد.

این تجمع در بیانیه‌ای تاکید کرد با آنچه کمیته سیاسی وابسته به شورای نظامی اعلام کرده، مخالف است.

واکنش اتحادیه عرب به برکناری عمرالبشیر

اتحادیه عرب در بیانیه‌ای به تحولات اخیر سودان و برکناری عمر البشیر از ریاست جمهوری این کشور واکنش نشان داد.

اتحادیه عرب اعلام کرد شایسته است که سودانی‌ها راه حل عاقلانه و روش گفت و گو را به منظور تحقق خواسته های ملت انتخاب کنند .

اتحادیه عرب در بیانیه‌ای به تحولات سودان واکنش نشان داد و  ابراز امیداری کرد که ساکنان سودان درباره آنچه به مصلحت کشورشان است به توافق برسند.

در این بیانیه آمده است : انتظار داریم تمام طرف های سودانی با تمسک و توسل به گفت و گوی سیاسی ، بتوانند خواسته های ملت سودان را محقق کنند . ‎

ادامه مخالفت سودانی‌ها با نظامیان/ شورای نظامی: البشیر را در داخل محاکمه می‌کنیم

منابع خبری از ادامه اعتصاب سودانی‌ها در مخالفت با تشکیل شورای نظامی انتقالی خبر دادند.سودانی‌ها تاکید کردند همچنان به اعتصاب خود در مقابل مقرهای ارتش ادامه خواهند داد و بر خواسته خود برای تشکیل دولت غیرنظامی پافشاری خواهند کرد.

از سوی دیگر رئیس شورای نظامی سودان که روز پنجشنبه با برکناری عمر البشیر رئیس جمهوری این کشور، خود را به مدت دو سال حاکم سودان معرفی کرده است، به معترضان درباره بستن راه‌ها و پل‌ها هشدار داد.

عوض بن عوف وزیر دفاع و رئیس شورای نظامی سودان گفت شورای نظامی هرگز به معترضان  اجازه بستن راه ها و پل ها را نخواهد داد.

وی همچنین درباره عمر البشیر اظهار داشت عمر البشیر را تحویل خارج نخواهیم داد، ولی او را در داخل سودان محاکمه خواهیم کرد، زیرا ارزش‌ها و اخلاق ما آن را حکم می‌کند.

 

 خبرگزاری تسنیم

Parameter:396888!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)