|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/11/04]

هیأت سازمان ملل برای بررسی پرونده قتل خاشقچی به ترکیه می‌رود  

هیأت سازمان ملل برای بررسی پرونده قتل خاشقچی به ترکیه می‌رود

 ۱۳۹۷/۱۱/۴

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقانونی هفته آینده برای بررسی ابعاد پرونده قتل «جمال خاشقچی» به ترکیه می‌رود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور «اعدام‌های فراقانونی، خودسرانه و شتابزده» روز پنج‌شنبه گفت برای پیش بردن «تحقیقات مستقل بین‌المللی» در مورد قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، هفته آینده به ترکیه سفر می‌کند.

کالامارد در بیانیه‌ای که در اختیار خبرگزاری «رویترز» قرار گرفته، گفته است که او در جریان این سفر که روزهای ۲۸ ژانویه تا ۳ فوریه (۸ تا ۱۳ بهمن) انجام می‌شود، گام‌هایی که دولت ترکیه در جهت روشن شدن «ماهیت قتل و میزان نقش افراد و دولت‌ها در این قتل» برداشته است را بررسی می‌کند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «یافته‌ها و توصیه‌های من در جلسه ژوئن سال ۲۰۱۹ به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گزارش خواهد شد.»

خاشقچی از منتقدان رسانه‌ای «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی بود که مهر ماه امسال در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسیده و تکه تکه شد. با گذشت چند ماه از قتل این روزنامه‌نگار و با وجود ارتباط نزدیک تیم ترور خاشقچی با ولی‌عهد سعودی، مقام‌های عربستانی اطلاع بن سلمان از این قتل را منکر شده‌اند.

مقام‌های دولت ترکیه می‌گویند با وجود تعهد ظاهری ریاض به تحقیق در مورد این پرونده، دادستان سعودی هیچ‌گونه همکاری‌ای با تیم تحقیق نداشته و اجازه بازجویی از متهمان این پرونده را نیز نداده است.

انتهای پیام/

 

خبرگزاری فارس

Parameter:384616!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)