|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/01/26]

واشنگتن پست: نتانیاهو از حقه های ترامپ الگو برداری می کند  

واشنگتن پست: نتانیاهو از حقه های ترامپ الگو برداری می کند

دوشنبه 26 فروردین 1398

تهران – ایرنا – روزنامه واشنگتن پست در گزارشی تحلیلی پیرامون وعده های انتخاباتی بنیامین نتانیاهو نوشت که نخست وزیر رژیم صهیونیستی 10 سال قبل هم وعده نابودی حماس را سر داد ؛ اما با گذشت یک دهه از این وعده ها ؛ حماس همچنان باقی است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ؛ این روزنامه دمکرات منتقد سیاست های دونالد ترامپ ؛ افزود : طی یک دهه گذشته ؛ نتانیاهو تحت فشار همه یاران جنگ طلب و تندروی خود ؛ بارها نظامیان صهیونیست را به غزه اعزام کرد ؛ اما او هرگز نتوانست به وعده خود در ازبین بردن حماس ؛ جامه عمل بپوشاند.
روزنامه آمریکایی همچنین با اشاره به لفاظی های نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره حمله به تاسیسات هسته ای ایران نیز نوشت : نتانیاهو از این تهدیدات ؛ بدنبال بهره برداری سیاسی بود و میوه آن را برای خود چید.
واشنگتن پست ، از نتانیاهو به عنوان فردی محتاط یاد می کند و با طرح این پرسش که ' آیا نتانیاهو همچنان نخست وزیر محتاط اسرائیل باقی خواهد ماند یا نه؟' می نویسد : نتانیاهو ابعاد درگیر بودن نظامی اسرائیل در سوریه را محدود کرد و او از درگیر شدن مستقیم با 'بشار اسد' و یا 'روسیه' خودداری کرد. 
به نوشته این روزنامه ؛ این اواخر نتانیاهو حتی در سکوت کامل و به دور از هیاهو کار شهرک سازی در خارج از قلمرو 'کرانه باختری' را هم متوقف کرد. این نواحی همان خطه ای است که انتظار می رود اسرائیل در هر توافق صلح با فلسطینیان آن را ضمیمه سرزمین های اشغالی کند.
واشنگتن پست در گزارش خود به نقل از محافل لیبرال در سرزمین های اشغالی می نویسد : ' لیبرال های اسرائیل می گویند که نتانیاهو سیاست هایش در داخل 'تفرقه افکنی' و سخنانش 'نفرت پراکنی' است ، اما بسیاری هم می گویند که او یک سیاستمدار محتاط است و از 'ماجراجویی' پرهیز می کند' .
به نوشته این روزنامه ؛ بررسی های انجام شده نشان می دهد که همه وعده وعیدهای انتخاباتی نتانیاهو به فراموشی سپرده شده است .
واشنگتن پست که به روزنامه منتقد سیاست های دونالد ترامپ شهرت دارد ؛ در این گزارش تحلیلی از ' بنیامین نتانیاهو' به عنوان 'دونالد ترامپ' اسرائیل یاد کرده و می نویسد : ترامپ و نتانیاهو نزدیک ترین رابطه ممکن در تاریخ آمریکا را با هم داشته اند .
' نتانیاهو همیشه از سیاست های ترامپ پشتیبانی کرده و از حقه های او در شبکه های اجتماعی الگوبرداری می کند.'
نشریه آمریکایی با اشاره به انتخابات اخیر در سرزمین های اشغالی و تکیه زدن نتانیاهو برای پنجمین بار بر مسند نخست وزیری این سئوال را مطرح می کند که آیا نتانیاهو اینک زیر فشار شرکایش ، به سراغ آن ماجراجویی ها و بی پروایی ها خواهد رفت که روزی از آنها پروا می کرد؟
واشنگتن پست می نویسد : نتانیاهو در تبلیغات انتخابات اخیر وعده داد بخش های وسیعی از کرانه باختری را ضمیمه اسرائیل خواهد کرد. او سوگند یاد کرده بود که نه فقط بر بخش های وسیعی از شهرک های یهودی نشین در نوار مرزی اسرائیل 'اعمال حاکمیت' خواهد کرد بلکه حتی بر نقاط دورافتاده ای در عمق سرزمین های فلسطینیان که در آنها کار شهرک سازی جریان دارد هم 'اعمال حاکمیت' خواهد کرد.
براساس این گزارش ؛ اگر نتانیاهو چنین کند؛ امکان حصول هر توافقی برای تشکیل یک دولت فلسطینی را بطور کل از بین خواهد برد و اسرائیل را با بقیه دنیا به جنگ خواهد انداخت. آنگاه اسرائیل دیگر یک ' سرزمین یهود' نخواهد بود، بلکه 'یک حکومت آپارتاید' خواهد بود.
واشنگتن پست اضافه کرد : نتانیاهو پیر شده است او پارسال هم که نسبتا جوانتر بود، دست به یک چنین عملی نزد و این سرزمین ها را ضمیمه سرزمین های اشغالی نکرد.
روزنامه آمریکایی مدعی شد که رییس جمهور سابق آمریکا ( اوباما) جلوی بسیاری از ترک تازی های رهبران اسراییل را می گرفت اما اکنون دونالد ترامپ رییس جمهور فعلی آمریکا نه تنها سازوبرگ لازم را در اختیار نتانیاهو قرار می دهد بلکه روحیه ناسیونالیسم اسرائیلی را تقویت هم می کند.
ترامپ ماه گذشته رسما بر حاکمیت اسراییل بر 'بلندی های جولان' تاکید کرد و مشوقی شد تا کرانه باختری هم روزی دچار همین سرنوشت بشود. 
'مایک پمپئو' وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در ادای شهادت در کنگره از پاسخ دادن به این سوال که آیا آمریکا هنوز هم موافق تشکیل یک دولت فلسطینی هست یا نه، طفره رفت.
البته فلسطینیان با همه این اقدامات مخالفت خواهند کرد. ترامپ تا به امروز همه دشمنی اش را با فلسطینیان به اثبات رسانده است از انتقال سفارت به بیت المقدس گرفته تا قطع کمک های آمریکا به حکومت خودگردان فلسطین.
هرگاه فلسطینیان به این طرحها ' نه ' بگویند و یا اصلا جواب ندهند، تندروهای اسرائیل به نتانیاهو فشار وارد خواهند آورد تا به وعده اش برای الحاق کرانه باختری عمل کند ، آنجاست که نتانیاهو ثابت خواهد کرد 'شاگرد خلف' ترامپ است و خوب از سیاست های او درس گرفته است و کاری هم به اینکه آخر و عاقبت تصمیم گیریهایش چه خواهد بود، ندارد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:396902!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)