|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/25]

وال‌استریت ژورنال: مقامات اماراتی و اسرائیلی اخیرا درباره ایران دیدارهایی داشتند  

وال‌استریت ژورنال: مقامات اماراتی و اسرائیلی اخیرا درباره ایران دیدارهایی داشتند

۱۳۹۸/۵/۲۴

یک نشریه آمریکایی گزارش داد که چند نفر از مقامات اماراتی و رژیم صهیونیستی با واسطه‌گری آمریکا طی ماه‌های اخیر دیدارهایی درباره ایران داشته‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه آمریکایی «وال استریت ژورنال» از مذاکرات محرمانه مقامات امارات عربی متحده با فرستاده‌هایی از رژیم صهیونیستی درباره ایران خبر داد.

وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی مطلع در این باره می‌نویسد دیدارهای بین مقامات اماراتی و صهیونیست طی ماه‌های اخیر توسط آمریکا ترتیب داده شده و با هدف اشتراک‌گذاری اطلاعات درباره ایران بوده است.

این دیدارها توسط «برایان هوک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران و رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه ایالات متحده ترتیب داده شده و نشان‌دهنده عادی‌سازی هرچه بیشتر روابط امارات عربی متحده با رژیم صهیونیستی است.

هوک پیشتر در مصاحبه با نشریه«نشنال» گفته بود برای انزوای دیپلماتیک ایران با متحدان آمریکا از جمله امارات و رژیم صهیونیستی همکاری اطلاعاتی دارند. 

یک مقام آمریکایی در این باره گفت که اولین دیدار بین اماراتی‌ها و صهیونیست‌ها بهار امسال و دیدار دوم نیز اخیرا برگزار شد. تاریخ دقیق و مکان دیدارها رسانه‌ای نشده و فقط تعداد کمی از دولتمردان آمریکایی از برگزاری آنها اطلاع داشتند.

وال‌استریت ژورنال درباره عادی‌سازی روابط بین این کشور عربی و رژیم صهیونیستی نوشت: «مباحثات میان مقامات اماراتی، اسرائیلی و آمریکایی با اینکه هنوز در مراحل اولیه هستند اما به نظر می رسد که این تماس‌ها از حالت نمادین به وضعیت هماهنگی در موضوعات خاص تبدیل شده است».

این نشریه آمریکایی به نقل از مقامات مذکور که نامشان را فاش نکرد، ادامه داد که دیدارهای اخیر بین امارات و رژیم صهیونیستی با هدف افزایش همکاری‌های نظامی، دیپلماتیک و اطلاعاتی جهت مقابله با افزایش نفوذ و تقویت ایران در منطقه انجام شده است.

وال‌استریت ژورنال این دیدارها را خروجی نشست ضد ایرانی آمریکا در ورشو دانسته و افزود: «نشست ورشو،‌ "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر اسرائیل و سران کشورهای عربی را کنار هم آورد تا درباره بازه وسیعی از مسائل جهت مقابله با ایران صحبت کنند. آن مباحثات منجر به آغاز گفت‌وگوهای هماهنگ‌شده بین اسرائیل و امارات شد که توسط هوک ترتیب داده شدند».

این در حالی است که مقامات اماراتی و صهیونیستی از پاسخ دادن به سوال این نشریه درباره دیدارها مذکور امتناع ورزیدند.

یک مقام پیشین در دولت آمریکا می‌گوید هوک از صهیونیست‌ها و اماراتی‌ها خواسته که دیگر کشورهای غرب آسیا و اروپایی را برای اتخاذ موضعی جدی‌تر علیه ایران ترغیب کنند اما موضوعی که اوضاع را پیچیده می‌کند این است که اماراتی‌ها خودشان به‌صورت محرمانه با ایران در تماس هستند.

دو مقام پیشین آمریکایی دیگر اما نکته قابل توجه‌تری درباره حرکت برخی کشورهای عربی به سمت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفتند. بر این اساس، بحرین مشتاق‌ترین کشور در جمع دولت‌های حاشیه خلیج فارس برای برقراری روابط با تل‌آویو است.

پیش از این نیز «اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی برای حضور در کنفرانس محیط زیست سازمان ملل در ابوظبی، به امارات سفر کرده و با یکی از مقامات ارشد اماراتی دیدار داشت. 

همکاری ابوظبی با تل‌آویو فقط محدود به مقابله با ایران نیست بلکه رهبران فلسطینی ساکن قدس اشغالی می‌گویند اماراتی‌ها به صهیونیست‌ها در تصرف اراضی خصوصی فلسطینیان در کرانه باختری کمک می‌کنند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

Parameter:425704!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)