|
|
0.0 (0)
[1398/06/04]

واکنش‌ها به تجاوز رژیم صهیونیستی؛ شکایت به شورای امنیت و تاکید بر تقویت بازدارندگی  

لبنان| واکنش‌ها به تجاوز رژیم صهیونیستی؛ شکایت به شورای امنیت و تاکید بر تقویت بازدارندگی

تجاوز پهپادهای جاسوسی رژیم صهیونیستی به بیروت با واکنش طیف‌ها و گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف سیاسی و مذهبی لبنان روبرو شده است.

۰۳ شهریور ۱۳۹۸

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان با محکوم کردن این تجاوز، آن را فصلی از فصول نقض مستمر قطعنامه 1701 شورای امنیت و دلیل دیگری بر مقاصد جنگ افروزانه و تجاوزکارانه اسرائیل و هدف قرار دادن ثبات و صلح در لبنان و منطقه دانست.

وی خاطر نشان کرد : لبنان اقدامات مناسبی را پس از رایزنی با طرف‌های ذیربط اتخاذ خواهد کرد.

«سعد الحریری» نخست وزیر لبنان هم تاکید کرد آنچه در ضاحیه جنوبی بیروت رخ داد، تجاوز آشکار اسرائیل به حاکمیت لبنان و نقض آشکار قطعنامه 1701 شورای امنیت است.

وی افزود جامعه بین المللی و دوستان لبنان در قبال حمایت از قطعنامه 1701 در برابر تجاوزات اسرائیل مسئولیت دارند.

لبنان از رژیم صهیونیستی به شورای امنیت شکایت کرد

«جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان هم از نماینده این کشور در سازمان ملل خواست شکایت‌نامه‌ای را در خصوص تجاوز جدید رژیم صهیونیستی تقدیم شورای امنیت کند.

«سلیمان فرنجیه» رئیس جریان المرده هم، تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان را تجاوزی آشکار به حاکمیت و مقاومت آن دانست و بر ضرورت اتخاذ موضع ملی یکپارچه علیه این رژیم تاکید کرد.

رئیس جریان  المرده و نماینده سابق پارلمان لبنان در صفحه شخصی خود در توئیتر با محکوم کردن تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به خاک لبنان بر ضرورت اتخاذ موضع یکپارچه ملی و همچنین شکایت رسمی از رژیم متجاوز اسرائیل به خاطر این تجاوز آشکار تاکید کرد.

«ودیع الخازن» رئیس شورای عمومی مارونی و از وزیران سابق لبنانی با محکوم کردن تجاوز رژیم صهیونیستی تاکید کرد باید موضع و صحنه داخلی را برای مقابله با فشارهای روزافزونی که علیه ما وجود دارد، مستحکم و مصون کنیم.

وی این سئوال را پرسید که جهان تا کی در برابر تجاوزگری‌های اسرائیل به حاکمیت لبنان و نقض قطعنامه‌های بین المللی سکوت خواهد کرد، آیا جهان غرب و تاثیرگذار در برابر تجاوزات آشکار اسرائیل به حاکمیت زمینی،‌هوایی و دریای لبنان دست بسته باقی می‌ماند؟ آیا جامعه جهانی در برابر سیاست‌های احمقانه اسرائیل که هیچ ارزشی برای قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت به ویژه قطعنامه 1701 قائل نمی‌شود، سکوت می‌کند؟

الخازن افزود آنچه در ضاحیه جنوبی(جنوب بیروت) رخ داد و حاکمیت لبنان از سوی دو هواپیمای دشمن نقض شد، شبیه یک رسوایی بزرگ بود،‌در برابر این تنش آفرینی بی‌باکانه ما باید تمام اهتمام و توجه خود را پس از مسئله معیشتی بر استحکام جبهه داخلی از طریق تقویت همبستگی در تمام سطوح برای مقابله با فشارهای روزافزون علیه لبنان متمرکز کنیم.

از سوی دیگر هیئت رهبری جنبش الناصریین المستقلین المرابطون در بیانیه‌ای اعلام کرد تجاوز یهودی به داخل لبنان و به طور خاص به ضاحیه جنوبی، تجاوز به تمام لبنان است و لبنانی‌ها امروز باید در مقابله با این دشمن یهودی که کرامت، حاکمیت و استقلال وطن لبنانی را هدف قرار داده، متحد شوند.

در بیانیه این جنبش آمده است ما کاملا باور داریم که نزاع و نبرد میان مقاومت و ارتش دشمن، شب و روز ادامه دارد، اما همواره غلبه و پیروزی از آن مردان خداست که همواره ثابت کرده‌اند قادر به بازداشتن این دشمن جنایتکار تلمودی در هر مکانی و در گستره جغرافیای فلسطین هستند.

«عبداللطیف دریان» مفتی اهل سنت لبنان هم با محکوم کردن تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان تاکید کرد جامعه بین المللی باید دشمن را از هرگونه تجاوز به لبنان بازدارند.

تجمع احزاب و نیروهای ملی و مردمی در البقاع لبنان هم در بیانیه‌ای تاکید کرد تجاوز به ضاحیه(جنوب بیروت) عزت و کرامت، هیچ خدشه‌ و آسیبی به مقاومت و جامعه حامی آن وارد نخواهد کرد و فقط ورشکستگی سران صهیونیست را برملا خواهد کرد.

این بیانیه همچنین به ارتش عربی سوریه به خاطر مقابله با موشک‌های متجاوزان صهیونیست و شکست آنها در رسیدن به اهدافشان و نیز به مقاومت لبنان و فلسطین که روز به روز توانمندی‌های خود را تقویت می‌کنند و در چندین جبهه با دشمن مقابله می‌کنند، درود فرستاده است.

«خلیل حمدان» عضو هیئت رئیسه جنبش امل لبنان هم با محکوم کردن تجاوز رژیم صهیونیستی به جنوب بیروت بر چنگ زدن و پایبندی به گزینه‌ مقاومت به عنوان ضرورتی برای مهار خطراتی که وطن را احاطه کرده، تاکید کرد.

حمدان خاطر نشان کرد حمایت از لبنان در برابر تهدیدهای دشمن صهیونیستی، وظیفه همه لبنانی‌هاست و باید به گزینه مقاومت برای مهار خطراتی که لبنان را احاطه کرده، چنگ زد‌، به ویژه با توجه به اینکه دشمن یک لحظه از تجاوزات زمینی و هوایی ودریایی خود دست بر نمی‌دارد.

وی در سخنانی در شهرک السکسکیه اظهار داشت مصون سازی و استحکام جبهه داخلی لبنان با شکاف و ایجاد دودستگی محقق نمی‌شود،‌بلکه وحدت ملی اساس استحکام و تقویت جبهه داخلی است.

«فادی علامه» از نمایندگان پارلمان لبنان هم در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت سقوط هواپیماهای اسرائیلی بر فراز ضاحیه جنوبی، تجاوز آشکار به حاکمیت ملی و نقض صریح قطعنامه 1701 شورای امنیت به شمار می‌رود که دشمن اسرائیلی حتی یک روز هم به این قطعنامه پایبند نبوده و هواپیماهایش همچنان حریم هوایی لبنان را نقض می‌کنند.

از سوی دیگر پیتر جرمانوس نماینده دولت در دادگاه نظامی لبنان که به مکان سقوط دو پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در جنوب بیروت(ضاحیه) رفته بود، تصریح کرد دشمن اسرائیلی همواره به نقض حاکمیت لبنان ادامه می‌دهد .

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی لبنان،‌جرمانوس خاطر نشان کرد دولت به زودی ماهیت اولین پهپاد اسرائیلی را که در ضاحیه سقوط کرد، افشا خواهد کرد.

حزب کمونیست لبنان هم در بیانیه‌ای، تجاوز آشکار رژیم صهیونیستی به جنوب بیروت و ادامه پرواز هواپیماهایش بر فراز پایتخت را محکوم کرد.

شورای شهر صیدا هم تجاوز رژیم صهیونیستی به ضاحیه را محکوم کرد. این شورا که ریاست آن را محمد السعودی برعهده دارد، تجاوز رژیم صهیونیستی به جنوب بیروت را نقض آشکار قطعنامه 1701 و هدف قرار دادن لبنان و ملت آن دانست.

این شورا درباره مقاصد پنهان دشمن صهیونیستی از این تجاوز هشدار داد و خواستار حلقه زدن بر گرد موسسات دولت و ارتش و نیروهای امنیتی و حمایت از آنها و ارتقای سطح مسئولیت پذیری ملی در سایه این مرحله حساسی شد که لبنان و تمام منطقه با آن روبرو هستند.

«پیر ابوصعب» وزیر دفاع لبنان در گفت‌‌وگو با فرانس 24 تاکید کرد تجاوز اخیر اسرائیل، اولین تجاوز در نوع خود از سال 2016 به شمار می‌رود. وی افزود اسرائیلی‌ها در مرزها به حالت آماده باش درآمده‌اند. وی گفت جنگنده‌های اسرائیلی هنگام پرواز دو پهپاد آنها به پرواز درآمده بودند.

«طلال ارسلان» رئیس حزب دموکراتیک لبنان هم تاکید کرد هیچ گزینه‌ای در برابرما جز چنگ زدن به معادله سه گانه ارتش،‌ملت و مقاومت وجود ندارد

وی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت این وطن، هیچ گزینه‌ای جز مقاومت ندارد، تجاوز امروز دلیلی بر ضرورت پایبندی و چنگ زدن هر چه بیشتر به معادله سه گانه ارتش، ملت و مقاومت است. وی با تاکید بر ضرورت حلقه زدن همه لبنانی‌ها بر گرد این معادله سه گانه در برابر هرگونه تجاوزگری افزود تقویت جبهه داخلی ما مهمترین کاری است که باید انجام دهیم.

«جهاد الصمد» از نمایندگان پارلمان در بیانیه‌ای خواستار موضع ملی علیه این تجاوزگری جدید و خطرناکی شد که به گفته وی، مقاصد اسرائیل در قبال لبنان را برملا می‌‌کند.

وی تاکید کرد سقوط دو پهپاد جاسوسی اسرائیل در ضاحیه جنوبی، اهداف اسرائیل را برملا کرد و لبنان در سطح رسمی و مردمی باید با این تجاوزگری به امنیت، حاکمیت و استقلال کشور مقابله کند.

بر اساس گزارش شبکه المنار،‌الصمد خاطر نشان کرد اسرائیل با آتش بازی می‌کند و به نظر می‌رسد برخی هیزم آن را در لبنان به این رژیم می‌دهند، ولی آتش، اسرائیل و تمام کسانی را که برای شعله ور کردن آن تلاش می‌کنند، خواهد سوزاند.

«عبدالرحیم مراد» دیگر  نماینده پارلمان لبنان در صفحه شخصی خود در توئیتر تصریح کرد تجاوز رژیم صهیونیستی ، تجاوز به حاکمیت کشور و امنیت آن و یک کشور برادر است و بازداشتن متجاوزان مسئولیت همه است که باید از طریق قرار گرفتن در یک صف واحد با آن مقابله کرد.

وی افزود ما منتظر یک موضع رسمی در قبال این تجاوزگری و محکومیت هستیم و  اینکه برخی باید در قبال بی‌طرفی خود در برابر این تجاوزگری مستمر به لبنان و سوریه بازنگری کنند.

از سوی دیگر «جمیل السید» دیگر نماینده پارلمان لبنان در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت : هفدهم سپتامبر،  انتخابات اسرائیل و سرنوشت نتانیاهو در بوته آزمون قرار دارد، اینکه نتانیاهو یا در حکومت باقی بماند یا به جرم فساد به زندان افکنده شود، عجیب نیست که بخواهد محبوبیت خود را با تجاوزگری به لبنان و سوریه تقویت کند، ولی محاسباتش با سقوط پهپاد و سیطره کامل حزب الله بر آن و همچنین  انفجار دومین پهپاد در هوا بر هم خورد و برای ما حق پاسخ در زمان آن محفوظ است.

«محمد رشید قبانی» مفتی سابق اهل سنت لبنان تاکید کرد حملات دشمن به ضاحیه بیروت، مقاصد جنگ طلبانه آن را افشا می‌کند. وی اظهار داشت رخنه دشمن یهودی صهیونیستی به اراضی لبنان از سمت مرزهای فلسطین تا ضاحیه جنوبی بیروت با پهپادهای جاسوسی‌اش و انفجار یکی از آنها که خسارت‌هایی که به ساختمان‌های اطراف وارد کرد، عجیب نیست، چرا که دشمن یهودی صهیونیستی از لحظه‌ای که  در سال 1948به عنوان یک رژیم بیگانه در سرزمین عربی اشغالی فلسطین تشکیل شد، همواره لبنان را هدف تجاوزات خود قرار داده است.

وی افزود حمله دشمن یهودی صهیونیستی به ضاحیه بیروت، مقاصد جنگ افروزانه پنهانی‌اش در برنامه‌ریزی برای تجاوز به لبنان را در چارچوب تکمیل طرح ویران کردن منطقه عربی برای تحقق اهداف یهودی صهیونیستی فاش می‌کند که دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست.

مفتی اهل سنت لبنان تاکید کرد خداوند کید و مکر دشمن یهودی صهیونیستی و مکرش از لبنان و ملت آن را به خودش برگرداند.

قبانی تصریح کرد پاسخ دادن به تجاوزگری اسرائیل به هر سرزمین و کشور عربی، وظیفه همه اعراب است که متاسفانه این وظیفه در تصمیمات همه کشورهای عربی جایی ندارد.

حزب الاتحاد لبنان هم تجاوز آشکار رژیم صهیونیستی به جنوب بیروت که به سقوط دو پهپاد جاسوسی دشمن هم منجر شد، محکوم کرد. این حزب در بیانیه‌ای اعلام کرد دشمن صهیونیستی مطابق معمول و عادتش، به توافقات و مقررات(بین المللی) پایبندی نشان نمی‌دهد و تجاوز جدیدی را به ضاحیه جنوبی بیروت از طریق دو پهپاد به راه انداخت که نقض جدید قطعنامه 1701 و تجاوز به حاکمیت لبنان و تلاش جنایتکارانه برای هدف قرار دادن امنیت لبنان همزمان با  تجاوز به سوریه و پیش از آن به عراق است.

در این بیانیه آمده است این تجاوز عربده‌کشی آشکار دشمن صهیونیستی در هدف قرار دادن امنیت عربی و گروه‌ها و نیروهای مقاومت است، این  عملیات به وضوح نقش دشمن را برای باقی نگه داشتن منطقه در حالت فرسایشی همیشگی در راستای منافع امنیتش برملا می‌کند، دشمن برای افزایش روحیه نظامیانش به ویژه با توجه به اینکه این تجاوز با سالروز پیروزی لبنان بر گروه‌های تروریستی در تپه های شرقی همزمان است، تلاش می‌کند.

حزب الاتحاد خاطر نشان کرد این تجاوزگری مقاصد پنهان رژیم صهیونیستی درباره لبنان را آشکار می‌کند، لبنانی که برای تقویت امنیت و ثبات خود تلاش می‌کند و این مسئله مستلزم همبستگی و اتحاد همه نیروها و گروهها برای تحکیم و تقویت امنیت داخلی و قرار گرفتن در یک صف واحد برای دفاع از حاکمیت لبان است، با توجه به اینکه تلاش‌های دشمن برای برهم زدن امنیت لبنان با  تلاش‌ها و فشارهای بین المللی بر اقتصادی با هدف تسلیم آن و گرفتن سلاح مقاومت همزمان شده است.

این حزب آورده است آنچه رخ داد، بر نیاز لبنان به همبستگی ارتش و ملت و مقاومت برای مقابله با هر تجاوزی تاکید می‌کند که واکنشی به طرح پامپئو(وزیر خارجه آمریکا)‌در جریان دیدار اخیرش با برخی مقامات لبنانی برای اجرای قطعنامه 1701 و خلع سلاح مقاومت است.

حزب  الاتحاد در بیانیه خود تاکید کرد به کسانی که امنیت وطن را مورد خدشه قرار می‌دهند و کسانی که به مرزهایش تجاوز می‌کنند، اعلام می‌کنیم که مقابله با این دشمن غاصب تنها از راه وحدت ملی امکان دارد و به دشمن هم می‌گوییم اگر بازگردید ما هم برمی‌گردیم.

واکنش یک شخصیت اهل سنت به تجاوزگری رژیم صهیونیستی

شیخ حسام العیلانی از علمای اهل سنت لبنان و امام جماعت مسجد الغفران در شهر صیدا با محکوم کردن تجاوز رژیم صهیونیستی به جنوب بیروت اظهار داشت سقوط یک پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی و منفجر شدن یک پهپاد دیگر بر فراز ضاحیه جنوبی، تجاوز به لبنان و نقض حاکمیت آن است و از یک طرح صهیونیستی برای هدف قرار دادن ضاحیه جنوبی به عنوان قلعه ودژ مقاومت پرده برمی‌دارد.  وی از دولت لبنان خواست از رژیم صهیونیستی به خاطر این تجاوز به شورای امنیت شکایت کند.

وی در بیانیه‌ای تصریح کرد واکنش عملی و واقعی به این تجاوزگری، چنگ زدن به معادله طلایی ارتش، ملت و مقاومت است.

از سوی دیگر، سید هاشم صفی الدین، رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان تاکید کرد مقاومت هرگز در برابر هجمه آمریکایی صهیونیستی تسلیم نخواهد شد. وی اظهار داشت ما منطق حق، شجاعت، قدرت و توانمندی در رویاروی با این هجمه آمریکایی و فشارهای ظالمانه‌ای که هر روز علیه مقاومت و مردم حامی آن اعمال می‌شود، در اختیار داریم، که هدف از این هجمه و فشارها، محاصره مقاومت و تضعیف و تحقیر و انزوای سیاسی،  اجتماعی و فرهنگی آن به گونه‌ای است که دیگر کسی آن را قبول نکند. 

وی تصریح کرد مقاومت شجاعانه و کریمانه ما که آمریکا و اسرائیل را به ذلت کشاند و در طول دهه‌های گذشته ایستادگی کرد، چنین مقاومتی غیر ممکن است که روزی در رویاروی با چالش‌های آمریکایی و اسرائیلی و آل سعود و پول‌های آن به ذلت کشیده شود.

صفی الدین گفت آمریکا جنگ‌های شوم و پستی را علیه جامعه مقاوم به راه انداخته و در نتیجه امروز ما در قلب این نبرد روانی و رسانه‌ای و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی در ابعاد مختلفی قرار داریم که آمریکا علیه ما به راه انداخته است، ولی آمریکا هرگز این مسئله را نمی‌داند که ما چگونه  با ما مقابله کد و همچنان شکست خورده و ناکام باقی خواهد ماند، زیرا معنای جامعه مقاومی را که به مقاومت حسینی کربلایی اصیل در تاریخ و فرهنگ ما تعلق درد، درک نکرده است.

وی خاطر نشان کرد امید در ورود به قدس، قابل تحقق است و یک امید درغین و پوچ نیست، ما این امید را می‌دانیم و آن را از اراده و شجاعت و تجربه ما در نبردی می‌دانیم که در طول سی و هفت سال با این دشمن اسرائیلی کسب کرده‌ایم، ما آن را به خوبی تجربه کرده‌ایم و نقاط قوت آن را به خوبی می‌دنیم و همچنین فهمیدیم که چگونه آن را شکست دهیم و اینکه چگونه شکست می‌خورد، و امروز می‌بینیم که رژیم صهیونیستی در ضعیف‌ترین و ذلت‌بارترین روزهایش در برابر مقاومت در مقایسه با تمام دهه‌های گذشته قرار دارد

رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان اظهار داشت ما به تصمیمات خود ادامه می‌دهیم، زیرا می‌دانیم که در سطح اهداف چه می‌خواهیم، می‌دانیم که چگونه وارد میدان شویم و این دشمن را به چالش بکشیم، در حالی که دشمن ما از نخست وزیر و افسرانش تا سربازانش دچار آشفتگی و سراسیمگی شده‌اند، نمی‌دانند از چه چیزی حرف می‌زنند و نمی‌دانند که از کدام آینده‌ای حرف بزنند که به مردم خود آن را وعده دهند.

انتهای پیام/

 

 

خبرگزاری تسنیم

Parameter:427084!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)