|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/06/21]

واکنش خطیب زاده به مطالب سخیف و تکراری بیانیه کمیته خودخوانده اتحادیه عرب  

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به بیانیه کمیته خودخوانده اتحادیه عرب به برخی کشورهای منطقه توصیه کرد به جای صدور بیانیه های بی محتوا ، با منبع اصلی تهدید منطقه یعنی رژیم صهیونیستی مقابله کنند.

واکنش خطیب زاده به مطالب سخیف و تکراری بیانیه کمیته خودخوانده اتحادیه عرب

۱۳۹۹-۶-۲۱

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به بیانیه کمیته خودخوانده اتحادیه عرب به برخی کشورهای منطقه توصیه کرد به جای صدور بیانیه های بی محتوا ، با منبع اصلی تهدید منطقه یعنی رژیم صهیونیستی مقابله کنند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب با ابراز تاسف در خصوص مطالب سخیف و تکراری بیانیه کمیته خودخوانده اتحادیه عرب، به برخی کشورهای منطقه توصیه کرد به جای صدور بیانیه های بی محتوا و خدمت به منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی، بر مقابله با منبع اصلی تهدید منطقه یعنی رژیم صهیونیستی متمرکز شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اینگونه بیانیه های ملال آور را  حرکت در دور باطل ایران هراسی و مشروعیت بخشی به رژیم نامشروع صهیونیستی خواند و افزود: اتهام‌های بی اساس مطرح شده برآمده از دیدگاه  کشورهایی است که خطای راهبردی برقراری روابط با رژیم‌صهیونیستی را مرتکب شده اند و اکنون دستپاچه می خواهند به خیال خام خود توجهات را از منبع تهدید منحرف کنند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی باز کردن پای رژیم اشغالگر قدس به منطقه، سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز مردم بحرین، حمایت همه جانبه از تروریست‌ها و جنایتکاران داعش در عراق و سوریه و ادامه جنگی ظالمانه علیه ملت مظلوم یمن از  سوی ورشکستگان ائتلاف سعودی را از جمله اقدام های تهدید آفرین و تنش زا در منطقه برشمرد که این کشورها درگیر آن هستند.

خطیب زاده در خصوص جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک نیز اظهار داشت: اقدامات ایران در چارچوب اعمال حاکمیت و تمامیت ارضی کشور است و بدیهی است مداخله دیگران در این زمینه محکوم می‌باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بومی خواندن توان نظامی جمهوری اسلامی ایران و تاکید بر اینکه این قابلیت دفاعی هیچگاه تهدیدی برای کشورهای همجوار نبوده است به برخی کشورهای منطقه توصیه کرد خود را به انبار تسلیحاتی آمریکا و دیگران تبدیل نکنند و به جای اعتماد بر قدرت ملی به خرید امنیت وارداتی روی نیاورند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان تاکید کرد: کشورهایی که چشم خود را بر توطئه های آمریکا و رژیم صهیونیستی بسته اند و  با عیان ساختن روابط خود با رژیم صهیونیستی به آرمان آزادی قدس شریف خیانت کرده اند، حق ندارند حمایت شرافتمندانه ایران از مقاومت در فلسطین و لبنان را زیر سؤال ببرند.

به گزارش فارس، «کمیته چهارجانبه عربی» (امارات، عربستان سعودی، بحرین و مصر) روز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه در حاشیه نشست اتحادیه عرب بار دیگر ادعاهای بی‌اساس خود علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد.

اعضای این کمیته با تکرار این ادعای همیشگی و بی‌اساس خود مبنی بر اینکه ایران در امور کشورهای عربی دخالت می‌کند، این اقدام ادعایی را محکوم کردند و از ایران «خواستند که از دخالت در امور داخلی کشورهای عربی، حمایت از نواب خود در منطقه و ایجاد اختلافات فرقه‌ای دست بردارد».

در کمیته چهارجانبه عربی همچنین «پیش‌نویس طرح مربوط به دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای عربی» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این کمیته در پایان نشست با صدور بیانیه‌ای ضمن تأکید بر مضمون بیانیه‌های پیشین خود، بار دیگر، از جامعه بین‌الملل خواست که «در مقابله با ایران» و آنچه آن را «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور در منطقه» خواند، موضعی قاطع اتخاذ کند.

به گزارش فارس، نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب به دلیل کارشکنی برخی وزرا، در صدور قطعنامه‌ای در محکومیت هر گونه سازش کشورهای عربی با رژیم اشغالگر صهیونیستی ناکام ماند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

Parameter:462442!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)