|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/07/30]

واکنش نتانیاهو به تصمیم شاه اردن درباره معاهده سازش  

واکنش نتانیاهو به تصمیم شاه اردن درباره معاهده سازش

دوشنبه 30 مهر 1397

نخست وزیر رژیم صهیونیستی به تصمیم شاه اردن درباره معاهده سازش میان امان و تل‌آویو واکنش نشان داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به تصمیم عبدالله دوم درباره پیوست‌های الباقوره و الغمر در معاهده سازش امضا شده میان دو طرف گفت اردن خواستار بازیابی حاکمیت خود بر اراضی‌اش شده که در چارچوب توافق صلح(سازش) امضا شده میان دو طرف تحت سیطره اسرائیل بوده است.

وی افزود توافق صلح واقعی با اردن وجود دارد و ما درباره تمدید تدابیر موجود با آنها وارد مذاکره خواهیم شد.

خاطر نشان می‌شود شاه اردن روز یکشنبه 29 مهر، دو ضمیمه "الباقوره" و "الغمر" در توافقنامه سازش با اسرائیل را لغو کرد و گفت که "موضوع الباقوره و الغمر از مدت های مدیدی در صدر اولویت های ما بوده است".

شاه اردن گفت: الباقوره و الغمر اراضی اردنی است و اردنی باقی خواهد ماند و ما حاکمیت کامل خود را بر اراضی خود اعمال می کنیم.

شهر امان پایتخت اردن روز جمعه شاهد راهپیمایی برای درخواست بازپس گرفتن منطقه الباقوره از توابع استان اربد و الغمر از توابع شهر العقبه در نوار مرزی با فلسطین اشغالی بود.

اخیرا دادگاه های اردن شاهد ثبت اخطارهای دادگستری علیه دولت برای درخواست جهت عدم تمدید اجاره اراضی دو منطقه الباقوره و الغمر به رژیم صهیونیستی بوده است.

رژیم صهیونیستی براساس توافقنامه سازش با اردن، اراضی مذکور را به مدت 25 سال اجاره کرده بود که قرارداد روز 26 اکتبر سال آینده پایان می یابد.

ضمیمه های توافقنامه سازش بر لزوم اطلاع دادن مخالفت با تمدید اجاره یک سال قبل از پایان مدت آن تاکید می کند؛ در غیر این صورت مدت اجاره به طور خودکار تمدید می شود.

 

خبرگزاری تسنیم

Parameter:357692!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)