|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/11/30]

وزیر خارجه عمان: اظهارات ضدایرانی نتانیاهو را تایید نکردیم  

وزیر خارجه عمان: اظهارات ضدایرانی نتانیاهو را تایید نکردیم

سه شنبه 30 بهمن 1397

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه عمان به اظهارات ضد ایرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ورشو واکنش نشان داد و گفت: عمان اظهارات نتانیاهو را تایید نکرده است.

به گزارش ایرنا، یوسف بن علوی روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به این پرسش که آیا شما اظهار نظر نتانیاهو در ورشو مبنی بر اینکه هدف همه شرکت کنندگان مقابله با ایران است را تایید می کنید؟، این مطلب را بیان کرد.
وی با بیان اینکه نخست وزیر اسراییل بدون شک هر چه می خواهد می تواند بگوید، اظهار داشت: اما این به آن معنی نیست که ما با وی موافقیم؛ اگر نتانیاهو می خواهد از طرف دیگران سخن بگوید مطابق با معیارهای بین المللی نیاز به رویکرد مسئولانه و توافق شده با دیگران دارد.
وزیر امور خارجه عمان ادامه داد: ما با وی (نتانیاهو) موافق نیستیم و معتقدیم که او این حق را ندارد که مساله را به این شکل مطرح کند باتوجه به اینکه (چنین رفتاری) امنیت و ثبات منطقه را تامین نمی کند.

**نتایج مذاکرات با نتانیاهو و عباس را برای لاوروف تشریح کردم
وزیر خارجه عمان با اشاره به دیدارهای محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از مسقط گفت: این دیدارها در چارچوب حل و فصل مناقشه اعراب و اسراییل و فلسطین و اسراییل برگزار شد.
بن علوی افزود: برای حل این مسائل نیاز به ایده ها و تلاش های جدید وجود دارد تا شرایط برای مذاکره میان اسراییل و فلسطین فراهم و زمینه برای حل مساله فلسطین بر مبنای دو کشور مستقل ایجاد شود.
بن علوی با بیان اینکه حل این مساله ثبات منطقه را در پی خواهد داشت، اظهار کرد: اسراییل علاقه مند به صلح و ثبات در منطقه است.
وی ادامه داد: ما موضع خود را به هیچ طرفی تحمیل نمی کنیم و آماده ایم تا به حل مساله فلسطین کمک کنیم.
وزیر خارجه عمان گفت: معتقدیم که پایه و اساس حقوقی پذیرفته شده بین المللی خواه بر اساس تصمیمات مجمع عمومی سازمان ملل یا شورای امنیت برای حل مسائل خاورمیانه که قابل قبول برای دو طرف باشد وجود دارد و کسانی که خواهان کمک باشند باید بر این اساس تلاش کنند.

**موضوع عادی سازی روابط با اسراییل مطرح نیست
وزیر خارجه عمان تصریح کرد که موضوع عادی سازی روابط با اسراییل مطرح نیست بلکه روند صلح جریان دارد که پس از پایان جنگ سال 1973 بین اعراب و اسراییل هنوز ادامه دارد.
وی افزود: عادی سازی روابط با اسراییل جریان ندارد و روند جستجوی صلح برای فلسطین برای ایجاد حکومت مستقل در این کشور را دنبال می کنیم.
بن علوی گفت: آنچه که مربوط به پیشرفت این روند می شود نیاز به ایده های جدید دارد تا آرمان ملت فلسطین برای تاسیس حکومت خود تحقق یابد.
وی همچنین بر لزوم تداوم این روند به گونه ای که جوابگوی منافع اسراییل هم باشد تاکید کرد.

**برخی مانع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب می شوند
وزیر خارجه عمان با بیان اینکه برخی کشورها مانع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب می شوند بر ضرورت لغو تعلیق عضویت دمشق در این اتحادیه تاکید کرد.
بن علوی خاطرنشان کرد: سوریه موسس اتحادیه عرب بوده است ضمن اینکه این کشور با سایر کشورهای عربی مشترکات زیادی دارد که برای حل آنها باید به اتحادیه عرب بازگردد.
گفتنی است عضویت سوریه از پاییز سال 2011 با آغاز بحران در این کشور به حالت تعلیق درآمد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:389294!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)