|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/03/13]

ولید المعلم: حضور نظامی ایران در سوریه قانونی است  

ولید المعلم:

حضور نظامی ایران در سوریه قانونی است

تاریخ خبر: 1397/03/12

تهران-ایرنا- 'ولید المعلم' وزیر خارجه سوریه با دروغ خواندن ادعاهای رژیم صهیونیستی درباره وجود پایگاه های نظامی ایران در خاک سوریه، گفت: حضور نظامی ایران بنا به خواست دولت سوریه بوده و کاملا قانونی است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، ولید المعلم روز شنبه در کنفرانس مطبوعاتی در دمشق افزود: ایران با دعوت دولت ما در سوریه حضور دارد که این بر خلاف آمریکا و ترکیه می باشد چرا که حضور این دو کشور در سوریه غیر قانونی است.
وی ادعای اسرائیل در باره حضور پایگاه های ایران در سوریه را از پایه پوچ و بی اساس خواند و گفت : حتی در حملات و تجاوز اسرائیلی ها به مواضع نظامی سوریه، این عناصر نیروهای مسلح ما بودند که شهید شدند. 
وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: اینجا می گویم که تبلیغات رسانه ای اسرائیل و غرب درباره حضور ایران در سوریه کاملا بی اساس است. 
وی با بیان اینکه ایران از آغاز بحران نبرد با تروریسم در کنار جمهوری عربی سوریه بوده است ، افزود: ما از رهبری و ملت ایران برای پشتیبانی از سوریه در جنگ علیه تروریسم قدردانی می کنیم. ایران نیروی نظامی در اراضی سوریه ندارد بلکه مستشاران نظامی این کشور هستند که در کنار ارتش سوریه فعالیت می کنند. 
المعلم ادامه داد: ادعاهای مطرح شده در باره حضور نظامی ایران در سوریه روایات سران اسراییل است که می کوشند از فشار آمریکا علیه ایران سوء استفاده کنند .
وی با یادآوری اینکه مستشاران ایرانی در سوریه حضور دارند که برخی از آنها نیز به شهادت رسیده اند، تاکید کرد: آنها در کنار نیروهای مسلح سوریه هر جایی که باید باشند، حضور دارند.
وزیر خارجه سوریه همچنین گفت : حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است و این کشور هرچه سریعتر باید نیروهایش را از منطقه 'التنف' و سایر مناطق سوریه خارج کند.
وی ادامه داد: هر زمان آمریکایی ها نیروهایشان را از منطقه التنف خارج کردند، درباره توافق در منطقه جنوبی کشور سخن خواهیم گفت.
المعلم با تاکید بر اینکه ما ترکیه را دشمن سرسخت و متجاوز به اراضی خود می دانیم، گفت: نه ترکیه و نه آمریکا حق ندارند درباره هیچ یک از شهرهای سوریه صحبت کنند و ما خود وجب به وجب خاکمان را آزاد خواهیم کرد.
وی درباره لیست اعضای کمیته بررسی قانون اساسی نیز گفت که این اسامی طبق توافق به عمل آمده به سفیران روسیه و ایران در دمشق که ضامن اجرای مفاد نشست آستانه هستند، تحویل داده شده است. 
المعلم ادامه داد: ماموریت 'استیفان دی میستورا' نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه تسهیل گفت و گویی هایی است که قرار است در چارچوب اعضای کمیته بررسی قانون اساسی انجام شود و نه بیشتر. ما اسامی 50 تن را تحویل داده ایم و بر سر هر تعداد که اتفاق شود، باید سهم دولت سوریه در این کمیته، سهم حداکثری و تصمیمات آن نیز باید اجماعی باشد.
وی در ادامه با انتقاد از اظهارات دی میستورا درباره کمیته بررسی قانون اساسی، این سخنان را بی ادبی دانست و افزود: او چون فهرست اعضای کمیته قانون اساسی را در اختیار ندارد ، نباید در این باره سخن بگوید.
المعلم ادامه داد: هنوز درباره مکان برگزاری نشست اعضای کمیته بازنگری و تدوین قانون اساسی توافقی صورت نگرفته است.
وزیر خارجه سوریه همچنین گفت: بحث و جدل ها درباره تغییر ترکیب جمعیتی در سوریه بی اساس است.
المعلم در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری اینکه رقه در قلب همه مردم سوریه جای دارد و به زودی آزاد و بازسازی آن آغاز خواهد شد، گفت : ما همچنین به بازگشت آوارگان سوریه به کشور توجه ویژه داریم و همه تسهیلات لازم را برای کسانی که می خواهد به وطن بازگردند، آماده خواهیم کرد.
انتهای پیام /
 

وکالة الجمهوریة الاسلامیة للانباء (ایرنا)

Parameter:346553!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)