|
|
0.0 (0)
یادداشت/
[1400/01/28]

پاسخ ایران به اسرائیل چگونه باشد؟/ پیام حرکت ایران به سمت اورانیوم ۶۰ درصدی  

حادثه تروریستی در مجتمع غنی سازی نطنز که در دو روز اخیر بحث های زیادی به دنبال داشته ، چندمین نوع از خرابکاری در تاسیسات هسته ای ایران طی سال های اخیر است که چند نکته در خصوص آن به ذهن نگارنده می رسد.

یادداشت/

پاسخ ایران به اسرائیل چگونه باشد؟/ پیام حرکت ایران به سمت اورانیوم ۶۰ درصدی

شنبه 28 فروردین 1400

حادثه تروریستی در مجتمع غنی سازی نطنز که در دو روز اخیر بحث های زیادی به دنبال داشته ، چندمین نوع از خرابکاری در تاسیسات هسته ای ایران طی سال های اخیر است که چند نکته در خصوص آن به ذهن نگارنده می رسد.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، «علیرضا تقوی نیا» کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی نوشت: حادثه تروریستی در مجتمع غنی سازی نطنز که در دو روز اخیر بحث های زیادی به دنبال داشته ، چندمین نوع از خرابکاری در تاسیسات هسته ای ایران طی سال های اخیر است که چند نکته در خصوص آن به ذهن نگارنده می رسد .

- جریان نفوذ و مزدوران سرویس های اطلاعاتی بیگانه در حساس ترین سازمان ها ، ارگان ها و نهادهای اطلاعاتی ، امنیتی و نظامی نفوذ دارند که می توانند در روزهای معینی عملیات هایی از جمله ترور دکتر فخری زاده یا انفجار در مجتمع نطنز را سازماندهی نمایند بدون آن که عوامل اصلی آن دستگیر شوند و این که تنها یک جریان سیاسی یا وزارت خانه مرتبط با جریان نفوذ معرفی شوند ، بدور از انصاف بوده و دشمن مطمئنا در تمام جناح های سیاسی و نهادها در پی جذب افراد مدنظرش است.

- انفجار مجتمع نطنز نشان داد میزان سطح همکاری با سازمان ها و تعهدات بین المللی برای ایران مصونیت و دوری از تنش نمی آورد بلکه علاوه بر تحمیل تعهدات دست و پاگیر و محدود کننده ، اطلاعات سری ذی قیمتی نیز در اختیار کشورهای قدرتمند و رقیب ایران قرار خواهد داد و این داده ها در موقعیت های حساس می توانند زمینه ساز بروز ضربات جبران ناپذیری علیه تاسیسات راهبردی ایران باشند.

- پذیرش تمرکز و انحصار فعالیت های غنی سازی در نطنز ، اشتباه استراتژیک تیم مذاکره کننده ایرانی در برجام بود و آسیب پذیری این مرکز نشان داد تلاش آمریکایی ها و متحدانشان برای تحمیل خواسته های خود بر دیپلمات های ایرانی در خصوص تغییر کاربری مجتمع به شدت ایمن فوردو تا چه حد دوراندیشانه و هوشمندانه بوده و تعدد و تکثر مراکز غنی سازی اگر چه شاید هزینه مادی ایجاد کند اما اقدامی بسیار لازم و ضروری در مقطع فعلی به نظر می رسد.

- رژیم اسرائیل هماهنگونه که در یادداشت های گذشته کاتب این سطور نیز بدان اشاره شد، به دنبال افزایش سطح تنش با ایران منهای جنگ است. در واقع این رژیم می داند در نبرد همه جانبه با ایران و متحدانش شانسی ندارد اما تنش های موضعی و امنیتی را برای مقابله با ایران می پسندد.

بنابراین با توجه به رفتن ترامپ از کاخ سفید و عدم تمایل قطعی رئیس جمهور جدید ایالات متحده به افزایش تنش با جمهوری اسلامی ، به نظر می رسد افکار عمومی دنیا در سال ۱۴۰۰ واکنش محکم و جدی ایران و به خصوص متحدانش در پاسخ به تجاسرات رژیم صهیونیستی را شاهد باشد. زیرا سران تهران می دانند حملات خرابکارانه دولت یهود زمانی پایان می یابد که هزینه آن بر فایده اش بچربد.

- بعید است یک کنش امنیتی با پاسخ نظامی مستقیم از سوی ایران مواجه شود اما دست های گسترده محور مقاومت و تیرهای غیبی در نقاط منطقه غرب آسیا می تواند اولین واکنش ها در رابطه با حادثه اخیر باشد.

- علاوه بر عکس العمل نظامی یا امنیتی ، نقش دولت و مجلس ایران برای تحمیل هزینه گران بر رژیم اسرائیل حائز اهمیت است؛ زیرا اگر سطح و میزان اورانیوم غنی شده ایران طبق قوانین احتمالی مصوب مجلس افزایش یابد و به اصطلاح از مرحله گریز و خط قرمز عبور کند، دیگر اقدامات خرابکارانه و مقطعی، اثر خود را از دست خواهند داد.

- حمله کردن به استراتژی دشمن بهترین پاسخ بدان است ؛ راهبرد اسرائیل جلوگیری از توانایی بالقوه ایران برای تولید سلاح هسته ای اعلام شده و با توجه به تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر حرام بودن ساخت اینگونه تسلیحات ، فرآوری اورانیوم با غنای بالا و در واقع داشتن قابلیت بالقوه ساخت بمب اتمی پدافند مناسبی برای مقابله با تهدیدات نظامی و امنیتی آتی خواهد بود.

به عبارت دیگر پیشنهاد می شود به جای آن که افزودن بر سطح و غنای اورانیوم صرفا با هدف امتیاز گیری در مذاکرات با طرف های غربی صورت گیرد ، بُعد پدافندی این اقدام برای امنیت ملی نیز مدنظر سران کشور باشد.

در نهایت نگارنده عقیده دارد اگر واکنش ایران به حادثه اخیر در نطنز پیچیده و چندوجهی باشد و در سطوح تاکتیکی و راهبردی عملیاتی شود و ابعاد مختلفی را در بر گیرد، می توان انتظار نتیجه مناسب از آن را داشت و در غیر اینصورت اگر با هدف رضایت مقطعی افکار عمومی واکنشی نسنجیده و سطحی انجام شود بی شک عقیم و بی حاصل خواهد بود.

 پیام حرکت ایران به سمت اورانیوم ۶۰ درصدی

ایران در واکنش به خرابکاری تروریستی اسرائیل در تاسیسات نطنز اعلام کرده است که به سمت غنی سازی ۶۰ درصدی خواهد رفت.

در این خصوص ذکر چند نکته ضروری به نظر میرسد.

- طبق معاهده NPT ایران می تواند تا هر میزانی اورانیوم غنی سازی کند و اقدام مورد اشاره منافاتی با این معاهده ندارد اما خلاف بین تعهدات برجامی ایران است.

-اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی برای پیشران زیردریایی های اتمی کاربرد دارد اما با توجه به این که ایران اکنون چنین زیردریایی هایی را در اختیار ندارد به نظر می رسد هدفش تحت فشار قرار دادن غرب و اسرائیل است .

- جمهوری اسلامی قصد دارد با آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی دو پیغام‌ مهم به غرب و اسرائیل بفرستد.

اول این که غرب و آمریکا باید بدانند اینگونه نیست که ایران تا ابد قصد مماشات با آنها را داشته باشد و اگر قرار به ادامه تحریم باشد ، جمهوری اسلامی نیز تا هر میزان که بخواهد می تواند غنی سازی کند و از خط قرمزهای آنان عبور نماید.

پیام این عمل به اسرائیل نیز واضح بوده و آن اینست که خرابکاری در تاسیسات اتمی نمی تواند برای اسرائیل مصونیت دائمی ایجاد کند و هر اقدام خرابکارانه ای با واکنشی دردناک از سوی ایران روبرو خواهد شد.

- فعلا میزان اورانیومی که ایران قصد دارد غنی کند پایین است اما صرف پای گذاشتن در مسیر غنی سازی ۶۰ درصدی به معنای ریشخند سران تهران به فشارهای غرب و اعمال مخرب رژیم صهیونیستی است.

- ایران نیک می داند ایالات متحده در چه وضعیتی به سر میبرد و رئیس جمهور آن حتی در بیان هم دیگر از حمله نظامی به ایران سخن نمی گوید و همچنین با توجه به افزایش فروش نفت ایران تا حدود ۱/۵ میلیون بشکه در روز و پشت سر گذاشتن پیک فشار حداکثری ، زمان کنونی بهترین موقعیت برای اعمال فشار بر غرب برای گرفتن امتیاز است.

- غنی سازی ۶۰ درصدی ایران باعث تضعیف موقعیت نتانیاهو در اسرائیل خواهد شد زیرا به افکار عمومی  رژیم صهیونیستی این پیام را می رساند که اقدامات نخست وزیر متجاسر آنان نمی تواند فعالیت های راهبردی تهران را متوقف کند و هر اقدامی با واکنش خطرناک تر جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد.

- آمریکا نیز پس از این اقدام ملتفت خواهد شد که اگر تلاش های مخرب نتانیاهو و تیمش کنترل نگردد، امکان دارد عواقب تلخ استراتژیک متوجه غرب شود تا جایی که عنان امور را از دست آنان خارج سازد و بدون تردید مذاکره و تفاهم با ایران رسیده به آستانه ساخت سلاح اتمی برای دولت دموکرات مسلک آمریکا ، مشکل تر خواهد بود .

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:483121!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)