|
|
0.0 (0)
[1399/05/06]

پایگاهی که آمریکا از آن برای تعرض به هواپیمای ایرانی استفاده کرده شناسایی شده است  

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: بیش از ۹۰ درصد جزئیات تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمایی ایران از جمله پایگاهی که این جنگنده‌های آمریکایی از آن پرواز کرده‌اند برای مقامات ما مشخص شده است.

پایگاهی که آمریکا از آن برای تعرض به هواپیمای ایرانی استفاده کرده شناسایی شده است

۱۳۹۹/۵/۵

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: بیش از ۹۰ درصد جزئیات تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمایی ایران از جمله پایگاهی که این جنگنده‌های آمریکایی از آن پرواز کرده‌اند برای مقامات ما مشخص شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ حسین امیر عبداللهیان در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما درباره نخستین سفر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به ایران گفت: این سفر نشان دهنده عمق روابط مردمی و رسمی دو کشور ایران و عراق است که در سال‌های اخیر شاهد نشانه‌های فرهنگی، دینی و اجتماعی دو ملت و کشور بودیم و این درک را مقامات و مردم عراق، متقابل دارند.

حداقل تجارت ایران و عراق ۱۴ میلیارد دلار در سال

وی افزود: در سال‌های اخیر و در بخش‌های اقتصادی؛ دو کشور رشد بالایی در تبادل تجاری داشته اند و حداقل تبادل تجاری تهران و بغداد در همین روز‌هایی که ما داریم درباره این سفر صحبت می‌کنیم حداقل حدود ۱۴ میلیارد دلار در سال است در حالیکه این عدد در همکاری‌های ایران و اروپا به سه میلیارد دلار هم نمی‌رسد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: عمق در هم تنیدگی روابط تجاری دو کشور به حدی است که حتی آمریکایی‌ها در سخت‌ترین شرایط تحریمی خودشان ضد مردم ایران، مجبور به معاف کردن عراق از تحریم شدند و این از فرصت‌های خوب میان دو کشور است.

وی درباره دیدار مصطفی الکاظمی با رهبر انقلاب هم گفت: در شرایطی که آمریکایی‌ها به همه کشور‌ها از جمله مقام‌های رسمی عراق؛ فشار زیادی را برای کاهش روابط اقتصادی و تجاری با ایران وارد می‌کند، ولی آشکار و علنی آقای الکاظمی در رأس هیأتی متشکل از هشت وزیر وارد تهران شد.

هشدار درباره سیاست‌های تخریب کننده آمریکا در عراق

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل افزود: این سفر برای توسعه بیشتر همکاری ها، بین دو کشور انجام شد و عراق از همسایگان مهمی است که از موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک در منطقه غرب آسیا برخوردار است و اقتصاد‌های بین دو کشور مکمل همدیگر است و اشتراک‌های فراوانی میان دو کشور وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،‌ امیرعبداللهیان با اشاره به زمانی که مقام معظم رهبری به نخست وزیر عراق و هیأت همراه اختصاص دادند نیز گفت: این دیدار؛ نشان دهنده عمق راهبردی همکاری‌های دو کشور است و مقام‌های عراق؛ این را به خوبی درک می‌کنند که مهمترین پیام این دیدار؛ دوستی، برادری و حمایت است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب به صراحت نکاتی را به مقام‌های عراقی درباره هشدار نسبت به رفتار‌ها و سیاست‌های تخریب کننده آمریکا در عراق متذکر شدند.

نخست وزیر عراق با عشق و علاقه با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: اکنون عراقی‌ها به این نتیجه رسیده اند که در سال‌هایی که آمریکایی‌ها جوانان آن‌ها را می‌کشتند و به ناامنی‌ها دامن می‌زدند و تروریست‌ها را در راستای منافع خودشان در داخل عراق مدیریت می‌کردند، جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاسی، اقتصادی و صادرات برق و گاز به مردم عراق کمک کرد و مردم عراق هیچ وقت این صحنه‌های زیبایی که از ایران مشاهده کرده اند را فراموش نمی‌کنند، اما صحنه‌های زشت، خشن و وحشیانه‌ای را که از نظامیان آمریکایی دیدند نیز فراموش نخواهند کرد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: اگر امروز نخست وزیر عراق با افتخار با رهبر انقلاب دیدار می‌کند به دلیل نقش پدری و برادری جمهوری اسلامی ایران برای همه طرف‌ها در عراق است، در نتیجه با عشق و علاقه با رهبری دیدار می‌کنند و درس‌های بزرگی هم می‌آموزند که این درس‌ها برای منافع مردم عراق بسیار سازنده و مفید است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل همچنین گفت: سردار سلیمانی در کنار مأموریت‌های خود، برای کمک به تأمین حداکثری امنیت منطقه، کشور و همچنین امنیت عراق به همه ابزار‌ها توجه می‌کرد.

نقش حاج قاسم در گشایش مرزهای تجاری ایران با همسایگان

امیرعبداللهیان با یادی از شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: علاوه بر مسئولان وقت جمهوری اسلامی ایران، نقش سردار سلیمانی در کمک به گشایش تک تک مرز‌های تجاری بین دو کشور که بیش از ۱۰ نقطه مرزی است و در همه استان‌های مرزی حداقل یک و حداکثر سه نقطه مرزی وجود دارد، بر هیچ کسی پوشیده نیست.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل گفت: آمریکایی‌ها طمع نفت عراق را داشتند و در محاسبات خود به این نتیجه رسیده‌اند که برخی از نظام‌های سیاسی در منطقه و همچنین وضع بحران حاکمیت در عربستان سعودی نمی‌تواند خیلی پایدار باشد.

وی افزود: آن‌ها به دنبال تصاحب نفت عراق بودند تا استقلال عراق را سلب و حاکمیت خودشان را بر عراق اعمال کنند و اگر در آینده در منطقه برای نفت عراق اتفاقی پیش آمد، اقتصاد نفتی جهان را مدیریت کنند.

روابط ایران و عراق عمق راهبردی دارد 

امیرعبداللهیان گفت: با اتفاق‌هایی که در عراق رقم خورد آمریکایی‌ها با سیاست‌های مبتنی بر آزمون و خطا‌های متعددی که داشتند شکست‌های بزرگی خوردند و البته خسارت‌های زیادی به مردم عراق و منطقه نیز وارد کردند.

وی ادامه داد: یکی از ماندگارترین نقاط در روابط ایران و عراق، حلقه‌های وصل اقتصادی، تجاری، فرهنگی، اجتماعی و عقیدتی است که بین دو کشور و ملت است.

امیرعبداللهیان گفت: در شرایطی که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند فشار معیشتی بر مردم را به حداکثر ممکن برسانند ما از عمق روابط راهبردی در همه بخش‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی برای تأمین حداکثری امنیت منطقه و رفاه دو ملت ایران و عراق استفاده می‌کنیم و در این مسیر دو کشور موفق خواهند شد.

عدم تحمل آمریکا نسبت به روابط تهران با پکن، مسکو و بغداد 

وی ادامه داد: ایران و عراق دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی هستند و در اوج وعده‌های بی عمل اروپا، همسایگان با ما همکاری داشتند و عراق یکی از همسایگانی است که در جبهه غربی با ما همکاری دارد و همچنین کشور‌های زیادی نظیر روسیه از همسایگان شمالی؛ در این فضا همکاری‌های بسیار خوبی با ایران دارد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل افزود: آمریکایی‌ها نمی‌توانند روابط تهران و پکن، تهران- مسکو، تهران- بغداد و برخی کشور‌های همسایه را تحمل کنند و این نگاه به همسایگان از جمله در عراق از گزینه‌ها و اولویت‌های ما می‌باشد که سعی می‌کنیم حداکثر استفاده را از آن برای برون رفت از این چالش با رفتار‌های یکجانبه گرایانه و دیوانه وار کاخ سفید داشته باشیم.

انتقام سخت ترور شهید سلیمانی در راه است

امیرعبداللهیان گفت: در دو دهه گذشته نوع مدیریت آمریکایی‌ها در همسایگی شرق و غرب خودمان (افغانستان و عراق) را دیدیم و از سال ۲۰۰۳ میلادی که آمریکایی‌ها به نام آزادی عراق را اشغال کردند تا سال ۲۰۱۸ بیش از یک میلیون و صد هزار عراقی کشته شده‌اند.

وی افزود: زمانی که مقام معظم رهبری بعد از گذشت چند ماه درباره ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی صحبت می‌کنند یعنی هنوز انتقام سخت در راه است و بی پاسخ نخواهد ماند و برای مردم منطقه و عراق و آمریکایی‌ها پیام بسیار قوی دارد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل گفت: از دستاورد‌های مهم سفر مصطفی الکاظمی به ایران؛ نگاه به همکاری‌های دو ملت، تعامل دو جانبه حداکثری و همکاری‌های اقتصادی و تجاری متراکم دو کشور بود و پیام‌های محکمی به آمریکایی‌ها داده شد که این پیام‌ها تضمین کننده امنیت حداکثری منطقه و مردم ما از دریچه اقتدار و عمل خواهد بود.

مشخص شدن پایگاهی که آمریکایی از آن برای تعرض به هواپیمای ایرانی استفاده کردند

امیرعبداللهیان درباره تهدید هواپیمای مسافربری ما توسط جنگنده‌های آمریکایی در آسمان سوریه نیز افزود: بیش از ۹۰ درصد جزئیات این حادثه از جمله پایگاهی که این جنگنده‌های آمریکایی پرواز کرده اند برای مقامات ما مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه این اتفاق تصادفی نبوده است، ادامه داد: در این موضوع تحلیل‌های مختلفی وجود دارد و یکی از تحلیل‌ها به خطا انداختن پدافند هوایی سوریه بوده است.

امیرعبداللهیان افزود: آمریکایی‌ها باید بدانند ضمن این که انتقام سخت سردار سلیمانی همچنان در راه است، این اقدامات تحریک آمیز نه تنها کمکی به آن‌ها نمی‌کند بلکه شرایط پس دادن تاوان بزرگ را سخت‌تر می‌کند و در این حماقت‌هایی که با امنیت مسافران و غیرنظامیان بازی می‌کنند تبعات سنگینی را متوجه آمریکایی‌ها خواهد کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل گفت: قطعاً اقدامات حقوقی و قضایی لازم انجام خواهد شد، ولی گاهی لازم است آمریکایی‌ها هزینه‌های سنگین تری را بپردازند.

پاسخ قاطع مقاومت به اسرائیل در صورت الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل درباره واکنش صهیونیست‌ها در ماجرای تهدید هواپیمای مسافربری ایران گفت: صهیونیست‌ها از یک سو سعی بر تحریک دارند و از طرفی دیگر نقش خود را تکذیب می کنند.

امیرعبداللهیان افزود: در حال حاضر صهیونیست ها در شکننده ترین وضع خودشان قرار دارند.

وی گفت: صهیونیست‌ها تلاش زیادی کردند که در هفته های گذشته الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی را اعلام کنند ولی واکنش‌ها و نگرانی‌هایی که داشتند مانع شد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: اگر اسرائیلی‌ها حماقت می‌کردند و بخش‌هایی از کرانه باختری را الحاق می‌کردند پاسخی که دریافت می‌کردند صرفاً سیاسی و محکومیت از طرف مقاومت نبود.

رژیم صهیونیستی در حد و اندازه‌ای نیست که تهدیدی برای ایران به حساب آید

وی افزود: رژیم صهیونیستی از موضع ترس بلافاصله تهدید هواپیمای مسافربری ما را تکذیب می‌کند لذا آنها در حد و اندازه‌ای نیستند که تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران به حساب بیایند.

امیرعبداللهیان افزود: بر اساس مبنای مقررات هوانوردی شیکاگو و ایکائو، هواپیماهای جنگنده حق مزاحمت برای پرواز مدنی و مسافری را ندارند.

وی گفت: حضور آمریکایی ها در سوریه، حضور اشغالگرانه است و هیچگاه آمریکایی‌ها توافقی با حکومت سوریه نداشته‌اند و پایگاه‌های نظامی آنها در سوریه و در شرق فرات، غیرقانونی است.

امیرعبداللهیان درباره اقدامات حقوقی و سیاسی ایران در برابر تهدید هواپیماهای جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ایران گفت: از لحاظ حقوقی، سفیر ایران در نیویورک همان شب اعتراض کرد و سفیر سوئیس را به عنوان حافظ منافع آمریکا؛ مخاطب قرار داد و اقدامات اولیه انجام شد و همچنین امکان مراجعه به سازوکارهای حقوقی در سطح بین‌المللی برای ایران وجود دارد.

مرجعیت شیعه در عراق همیشه نجات بخش بوده

وی همچنین افزود: مرجعیت و حشدالشعبی به عنوان دو رکن اساسی در عراق هستند. حشد الشعبی متشکل از مردم عراق و داوطلبانی هستند که در این سال ها برای آزاد کردن سرزمین شان از دست تروریست‌های تکفیری و داعش جنگیدند و بیشترین آمار شهدا در مناطق سنی نشین برای آزادسازی این مناطق از چنگال داعش بوده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: حشدالشعبی در تاریخ معاصر عراق به عنوان نیروی مردمی متشکل از شیعه، مسیحی، اهل سنت، کرد و ایزدی می‌باشد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: حشدالشعبی طبق مصوبه مجلس عراق جزو نیروهای مسلح عراق است و امروز حشدالشعبی در ذیل نیروهای مسلح عراق به عنوان یک مؤلفه مهم قدرت مردمی برای حفظ کیان عراق است.
وی افزود: مرجعیت هم در تاریخ عراق همواره نقش ویژه‌ای را ایفا کرده و در تاریخ معاصر عراق، مرجعیت شیعه همیشه نجات بخش و نقش بسیار مهم برای کمک به مردم عراق و کمک به صلح و امنیت و آرامش در این کشور داشته است.

گروهک منافقین عملاً یک گروهک مرده‌ است

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل درباره گروهک منافقین نیز گفت: گروهک منافقین عملاً یک گروهک مرده ای است که حداقل تحرکات را نمی تواند داشته باشد.

امیرعبداللهیان درباره سند جامع همکاری های ایران و چین نیز گفت: این حق طبیعی ایران است که در بین چندین گزینه، همکاری با چین، روسیه و همسایگان حوزه خلیج فارس را انتخاب کند و حتی راه را برای کشور عربستان به عنوان همسایه باز گذاشته است.

وی افزود: اتفاقی که بین تهران و پکن افتاد؛ ساماندهی همکاری‌های فعلی در بخش‌های مختلف بین دو کشور بوده است و این همکاری‌ها در بخش‌های توریسم، فرهنگی، اقتصادی و تجاری می باشد.

چین گفته برای مناسبات خارجی با دیگر کشورها، اجازه دخالت نمی‌دهد

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل ادامه داد: چینی‌ها به صراحت اعلام کردند برای مناسبات خارجی با دیگر کشورها، اجازه دخالت طرف های دیگر را نخواهند داد.

 امیرعبداللهیان افزود: این جوسازی‌ها به دلیل افزایش فشار بر مردم ماست و ما هر چه جلوتر برویم موفقیت های بیشتر و شکوفایی و رفاه برای همه مردم ما اتفاق خواهد بود.

وی همچنین درباره ویژگی‌های سردار سلیمانی گفت: اخلاص و انگیزه الهی که سردار داشت موجب ماندگاری رابطه بین سردار و زیرمجموعه شان شده است.

انتهای پیام/ 

 

خبرگزاری فارس

العالم

تابناک

شبکه یک صدا و سیما

لینک دانلود فیلم

خبرگزاری مهر (فیلم)

Amirabdollahian.mp4
Parameter:460222!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)