|
|
0.0 (0)
[1399/02/04]

پرتاب ماهواره نور معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی را تغییر می‌دهد  

«امین حطیط» تحلیلگر امور نظامی و کارشناس امور راهبردی به واکنش احتمالی رژیم صهیونیستی و آمریکا به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نور از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

کارشناس نظامی منطقه در گفتگو با مهر:

پرتاب ماهواره نور معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی را تغییر می‌دهد

۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

«امین حطیط» تحلیلگر امور نظامی و کارشناس امور راهبردی به واکنش احتمالی رژیم صهیونیستی و آمریکا به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نور از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل -رقیه مدنی: صبح امروز (چهار شنبه) نخستین ماهواره جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. «ماهواره نور ۱» به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه) از ماهواره بر ۳ مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

در این ارتباط خبرگزاری مهر گفتگویی با سرتیپ بازنشسته امین حطیط تحلیلگر امور نظامی و کارشناس امور راهبردی انجام داده است.

*به نظر شما واکنش پرتاب ماهواره نور۱ و قرار دادن آن در مدار، در دنیا و منطقه چگونه است؟

به نظر من موفقیت ایران در پرتاب ماهواره نور و قرار دادن آن در مدار با موفقیت به گونه‌ای که می‌تواند ماموریتش را انجام دهد، شوک بزرگی در منطقه و دنیا ایجاد خواهد کرد به ویژه برای دشمنان ایران که تصور می‌کنند که توان تحریم ایران و خفه کردن آن و بازداشتن آن از عوامل قدرت را دارند. ایران قید و محدودیت‌ها را بر می‌دارد و محاصره را در هم می شکند و به صف کشورهایی می‌پیوندد که می‌توانند جهان را از فضا رویت کنند و ماهواره بسازند.

*این اتفاق در مواضع و نگرش رژیم‌های مرتجع از یک سو و کشورهای دوست ایران از سوی دیگر در منطقه چه تاثیری دارد؟

مهمترین تاثیر ممکن که این دستاورد نظامی بزرگ در منطقه می‌تواند بگذارد این است که کشورهای منطقه‌ای که به ضعف ایران دلبسته و به نیروهای خارجی وابسته‌اند و اینکه دشمن بتواند اراده ایران را بشکند یا به تحریم ایران و جنگ علیه ایران و نابودی آن دلبسته اند، همه شکست خورده است.

این تحولی تاریخی است زیرا هنگامی که ایران می‌تواند ماهواره پرتاب کند در ورای این دستاورد توان علمی و نظامی قوی آن اثبات می‌شود زیرا اگر این قدرت و توان نبود، توانی هم برای پرتاب این ماهواره و ورود به عرصه فضایی وجود نداشت.

اما برای کشورهای دوست، پرتاب این ماهواره، اطمینان بخش و اعتماد ساز است. ایران با پرتاب این ماهواره جایگاه جدیدی در سطح نظامی و علمی را به دست آورد و این اعتماد ایجاد می‌کند و روابط منسجم‌تر و محکم‌تری ایجاد می‌کند و روابط با دوستان را محکم‌تر و استوار تر می‌کند.

*واکنش رژیم صهیونیستی و آمریکا چگونه خواهد بود؟

قطعاً آمریکا و اسرائیل از رخداد بزرگ خرسند نخواهند بود و دست به هجمه تبلیغاتی علیه ایران به خاطر در اختیار قرار گرفتن فناوری جدید ایران روی خواهند آورد و احتمال می‌دهم که تحرکاتی انجام دهند که همه این تحرکات سرنوشتش با شکست روبرو خواهد شد همانطور که ممانعت ایران از در اختیار داشتن فناوری موشکی و بالستیکی و موشک‌های با سوخت جامد و مایع با شکست روبرو شد.

ایران که همه طرح‌های سابق و تحرکات سابق را به شکست کشانده است، در حال حاضر هم آنها را شکست خواهد داد و اجازه نخواهد داد که هیچ محدودیتی آن‌را از حق مسلمش در توسعه علمی و نظامی بازدارد. برخی بر این باورند که اسرائیل یا آمریکا به اقدام نظامی برای نابودی این ماهواره روی خواهد آورد اما به نظر این محلی از اعراب ندارد و به نظر من آمریکا و اسرائیل دست به چنین کاری نمی‌زنند زیرا ایران که توانسته است این ماهواره را بسازد توان حمایت از آن در صورتی که احدی به آن تعرض کند هم دارد. به نظر من ترس از دخالت نظامی آمریکا و اسرائیل علیه ایران در این موضوع جایی ندارد.

*به نظر شما این دستاورد در تغییر معادلات سیاسی نقش خواهد داشت؟

قطعاً این ماهواره بازنگری در معادلات و روابط بین المللی را به دنبال خواهد داشت. ایران از نظر تسلیحاتی پیشرفته شده است و ایران از تکیه به دیگران در زمینه اطلاعاتی و ماهواره‌ای به خودکفایی رسیده است.

ایران در سیاست خودکفایی و ساخت و در اختیار داشتن منابع قدرت نظامی و تنوع ابعاد موفق عمل کرده است و موفق به ایجاد معادلات جدید در روابط بین المللی شده است. از این رو آنچه رخ داد سرآغاز مرحله جدید در روند در اختیار داشتن قدرت نظامی از سوی ایران و مطرح کردن خود به عنوان قدرت اصلی در نظام منطقه‌ای و نظام جهانی است. زیرا این نظام جز اقویا را نمی‌پذیرد و ایران امروز نظریه با علم قوی می‌شویم و حقمان را با در اختیار گرفتن منابع قدرت می‌گیریم، محقق کرده است.

 

 

خبرگزاری مهر

Parameter:455114!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)