|
|
0.0 (0)
ائتلاف اعراب و آمریکا برای حذف مساله آوارگان فلسطینی؛
[1397/07/01]

پشت پرده ممانعت عربستان سعودی از حج گزاردن یک میلیون آواره فلسطینی چیست؟  

ائتلاف اعراب و آمریکا برای حذف مساله آوارگان فلسطینی؛

پشت پرده ممانعت عربستان سعودی از حج گزاردن یک میلیون آواره فلسطینی چیست؟

یکشنبه 01 مهر 1397

شخصیت‌های فلسطینی درباره پیامدهای خطرناک تصمیم عربستان سعودی در زمینه منع یک میلیون آواره فلسطینی از حضور در موسم حج تمتع و عمره هشدار داده و آن را در راستای اهداف آمریکا در زمینه حذف مساله آوارگان توصیف کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری قدس (قدسنا) ، مقامات عربستان سعودی به تازگی تصمیماتی را در زمینه حج تمتع و عمره به اجرا گذاشته اند که دست‌کم یک میلیون آواره فلسطینی در اردن، لبنان، کرانه باختری و غزه را از حضور در موسم حج امسال محروم می کند.
وطن جایگزین
مقامات سعودی اخیرا اعلام کردند که آوارگان فلسطینی در اردن که داری گذرنامه اردنی بدون کد ملی هستند، قادر به اخذ ویزای عربستان نخواهند بود. چند روز بعد تصمیمی مشابه علیه آوارگان فلسطینی در لبنان اعلام شد. مقامات سعودی تاکید کرده اند تنها به آوارگان فلسطینی که دارای گذرنامه صادره از سوی تشکیلات خودگردان باشند ویزا می دهند. این در ‌شرایطی است که بسیاری از آوارگان فلسطینی در کشورهایی نظیر اردن، فلسطین و سوریه و حتی در داخل فلسطین یعنی قدس، کرانه باختری و نوارغزه از گذرنامه‌های تشکیلات خودگردان بی بهره هستند.
 «عصام عدوان» رئیس اداره امور آوارگان در جنبش حماس در این باره می گوید: از تحولات اخیر در موضوع حج می توان متوجه جهت گیری کشورهای عربی در زمینه نهایی کردن حضور آوارگان فلسطینی در اردن و لبنان و دیگر کشورها شد، در واقع به نظر می رسد پروژه وطن جایگزین برای آوارگان فلسطینی وارد روندی جدی‌تر از گذشته شده است.
وی تاکید کرد: این رویکرد کاملا در تضاد و تناقض با تصمیمات کشورهای عربی در دهه‌های اخیر به ویژه کنفرانس رباط در سال 1966 قرار دارد، در این کنفرانس تاکید شد که همه کشورهای عربی با آوارگان فلسطینی به عنوان یک شهروند اصلی بدون در نظر گرفتن شروطی نظیر داشتن کد ملی تعامل کنند.
عدوان که از کارشناسان امور آوارگان نیز هست در ادامه تاکید کرد: در شرایط کنونی 175 هزار آواره فلسطینی ثبت شده در لبنان حضور دارند (دارای گذرنامه بدون کد ملی) ، در اردن نیز 634 هزار آواره فلسطینی دارای گذرنامه اردنی هستند که از داشتن کد ملی بی بهره اند.
وی افرود: لبنان در گذشته از مساله ارائه حقوق کامل شهروندی به آوارگان فلسطینی به علت جمعیت بالای آنها نگرانی داشت اما هم اکنون به نظر می رسد آنها هم مشکلی با این مساله ندارند چون شمار آوارگان فلسطینی ثبت شده تنها 175 هزار نفر است.
وی تاکید کرد : وطن جایگزین تصمیمی است که در جهان عرب دارای اجماع کامل نیست و هم اکنون این طرح به صورت مخفیانه و مشابه یک توطئه در حال اجراست. البته نمی توان تلاش ها در این راستا و دیگر موضوعات مرتبط با  آوارگان فلسطینی را جدای از پروژه توافق قرن آمریکا در راستای حذف مساله آوارگان دانست.

مذاکرات محرمانه
به اعتقاد این مقام مسئول فلسطینی در امور آوارگان روند مسائل رخ داده در این زمینه نمی تواند هرگز به صورت تصادفی رخ داده باشد، روند تحولات و همزمانی برخی تصمیمات بیانگر وجود مذاکرات سری و محرمانه میان برخی کشورها جهت حذف مساله آوارگان و اجرای پروژه وطن جایگزین است. این مساله نیز آشکار است که آمریکا تلاش دارد با فشار بر کشورهای عربی که پذیرنده آوارگان فلسطینی هستند آنها را به نهایی کردن این پروژه ترغیب کند.

 

خبرگزاری قدس(قدسنا)

Parameter:354772!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)