|
|
0.0 (0)
بازتاب گسترده رسانه ای مانور دریایی سپاه پاسداران در تنگه هرمز
[1397/05/28]

پیامی که شنیده شد: ایران بلوف نمی‌زند!  

گزارش

بازتاب گسترده رسانه ای مانور دریایی سپاه پاسداران در تنگه هرمز

پیامی که شنیده شد: ایران بلوف نمی‌زند!

یکشنبه 21 مرداد 1397

برگزاری مانور نظامی دریایی سپاه پاسداران ایران در خلیج فارس همزمان با تهدیدات ترامپ مبنی بر جلوگیری از فروش نفت ایران از سوی رسانه های جهان بازخورد بسیاری داشت که نشان از شنیدن پیام تهران مبنی توانایی دفاع از منافع خود و ضربه زدن به منافع دشمنان در صورت نیاز بود.

الوقت- ایران طی هفته گذشته با برگزاری مانور نظامی بزرگ در آب‌های خلیج فارس بخشی از آمادگی و توانمندی‌های نظامی خود را به نمایش گذاشت. در این میان همزمانی رزمایش نیروی دریایی و هوا و فضا سپاه پاسداران با تهدیدات رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر متوقف کردن صادرات نفت ایران در بسته تحریم‌های اقتصادی آبان ماه، موجب شد رسانه های خارجی نسبت به پیگیری این موضوع حساسیت ویژه ای پیدا کنند.

آنچه که رزمایش دریایی سپاه را در کانون توجهات رسانه‌ای قرار داد سخنان رئیس جمهور ایران در پاسخ به تهدیدات کاخ سفید بود. حسن روحانی نیز در سفری که به سوئیس داشت گفت: معنی ندارد نفت ایران صادر نشود و نفت منطقه صادر شود.

این سخن که از نگاه غرب تهدید ایران به بستن تنگه هرمز بود، تبدیل به سوژه اصلی رسانه های جهان شد. در این میان تعدادی از رسانه ها و مقامات غربی نسبت به توانایی های ایران برای جلوگیری از صادرات نفت منطقه در صورت عملی شدن سخنان ترامپ شبهه افکنی می کردند. لذا اکنون با انجام این رزمایش بزرگ رسانه ها از ابعاد گوناگونی به تحلیل پیام های انجام این مانور پرداختند.

در این خصوص خبرگزاری فرانسه با اشاره به زمان برگزاری این مانور نوشت: رزمایش دریایی ایران زودتر از موعد سالانه برگزار می شود که این مساله به افزایش تهدیدات و نزدیکی به برقراری دوباره دور نخست تحریم های آمریکا برمی گردد.

شبکه فاکس‌نیوز نیز به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت: انتظار می‌رود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، 100 فروند قایق مسلح را طی 48 ساعت آینده در مناطقی در خلیج فارس مستقر کند تا به تمرین تاکتیک‌های گروهی در شبیه‌سازی اقداماتی که ممکن است منجر به بستن تنگه هرمز شود، بپردازند.

روزنامه «اکسپرس» چاپ لندن هم برگزاری این مانور در خلیج فارس را پاسخ به تهدیدات ترامپ دانست.

روزنامه «یو اس ای تودی» آمریکا نیز به افزایش فعالیت های نیروی دریایی ایران در نزدیکی گلوگاه مهم و اصلی نفت جهان اشاره کرد.

پایگاه اینترنتی «درایو» هم در گزارشی اعلان کرد: نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ظاهراً برای انجام یک رزمایش دریایی بزرگ با استفاده از ده‌ها قایق کوچک آماده می‌شود تا توانایی خود را برای بستن تنگه راهبردی هرمز که جداکننده دریای عمان از خلیج فارس است، به نمایش بگذارد.

در همین رابطه کاپیتان «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده که بر نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه نظارت دارد، در بیانیه ای اظهار داشت: ما از افزایش عملیات نظامی ایران آگاهی داریم و به همکاری با شرکایمان برای اطمینان از آزادی کشتیرانی و جریان آزاد تجارت در آب های بین المللی ادامه خواهیم داد.

در نهایت علی رغم تمام فشارهای رسانه های غرب و ارتباط مانور سپاه به بستن تنگه هرمز، روز 14 مرداد سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه اعلام کرد رزمایش دریایی «اقتدار» با هدف کنترل و مراقبت از امنیت آبراه بین المللی و در چارچوب برنامه رزمایش‌های تقویمی سالانه سپاه به پایان رسید.

مهمترین واکنش به این رویداد نظامی، همان طور که انتظار می رفت از سوی آمریکایی ها صورت گرفت. مقامات آمریکا اعلام کردند ایران در جریان مانور نظامی هفته گذشته در خلیج فارس یک موشک کوتاه برد ضدناو آزمایش کرده است. بر اساس اظهارات آنها، موشک ضدکشتی فاتح 110 بردی بیش از 100 مایلی داشته و موشکی ساحل به ساحل است که از نبدر جاسک پرتاب شد.

در ادامه این سخنان، جوزف ووتل، فرمانده نیروهای آمریکا در غرب آسیا، رزمایش مذکور در خلیج فارس و نزدیکی تنگه هرمز را پیامی به واشنگتن در ارتباط با بازگشت تحریم ها دانست. وی در نشست خبری در پنتاگون اذعان کرد ایران در جریان چنین رزمایشی با حضور حداقل 100 فروند شناور تندرو، توانمندی‌های ناظمی خود را به رخ کشید.

ووتل با طفره رفتن از پاسخ به سوالی درباره قدرت ایران برای بستن تنگه هرمز، گفت: «آنها این توانایی را دارند که در این تنگه مین (دریایی) بریزند، قایق‌های انفجاری مستقر کنند یا از موشک و رادار (برای بستن آن)‌ استفاده کنند».

نکته مهم آنکه وی بخش عمده فعالیت‌های ایران در آب‌های تنگه هرمز را مرتبط با نیرو‌های قدس سپاه پاسداران و سرلشکر قاسم سلیمانی اعلام کرد.

روزنامه تایمز اسرائیل هم با پوشش خبر پایان یافتن رزمایش اقتدار، آن را پاسخی به تجدیدنظر آمریکا در مورد تحریم های علیه ایران دانست.

نکته محوری رسانه های خارجی و مقامات آمریکایی در واکنش به رزمایش سپاه پاسداران، ارتباط این اقدام نظامی به تهدیدات اخیر ترامپ است. اگرچه همان طور که سردار شریف عنوان کرد مانور اقتدار در چارچوب برنامه های سالانه انجام پذیرفت اما ایالات متحده از توان نیروی دریای ایران آگاه است.

در همین رابطه تارنمای آمریکایی بیزنس اینسایدر در مطلبی نوشت: نیروی دریایی ایالات متحده از لحاظ اندازه و توانایی بسیار بزرگ و قابل توجه است اما قایق های کوچک (تندرو) نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران نیز سریع و مرگبار هستند. آنها به طور خاصی طراحی شده اند تا تهدیدات نامتقارنی را به قوی ترین کشتی های دنیا وارد سازند. ایران با به کارگیری این قایق های تندرو می تواند ضربات سریع و خطرناکی را به نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس وارد سازد.

نویسنده این گزارش تاکید می کند: مقابله با آمریکا برای ایرانی‌ها یک هدف مهم و ایدئولوژیک است. طراحی و ساخت قایق های کوچک تندرو هم برای فلج کردن نیروی دریایی ایالات متحده در خلیج فارس صورت گرفته است. با توجه به اهمیت این مسائل است که مقامات آمریکا با رصد مانور سپاه پاسداران در خلیج فارس به حضور بیش از 50 قایق کوچک برای تمرین حمله در زمان بستن تنگه هرمز اشاره دارند

 

پایگاه خبیری تحلیلی الوقت

Parameter:353199!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)