|
|
0.0 (0)
در تحلیلی بررسی شد؛
[1398/10/28]

چرا اسرائیل نسبت به عادی سازی روابط با بحرین اطمینان دارد؟ دلیل برکناری وزیرخارجه بحرین و مدافع سرسخت اسرائیل چیست؟ ترس از ایران یا هشدار سعودی ها!  

یک تحلیلگر صهیونیست به دلایلی که سبب اطمینان داشتن رژیم اشغالگر به عادی سازی روابط با حکومت آل خلیفه در بحرین شده است، پرداخته است.

در تحلیلی بررسی شد؛

چرا اسرائیل نسبت به عادی سازی روابط با بحرین اطمینان دارد؟ دلیل برکناری وزیرخارجه بحرین و مدافع سرسخت اسرائیل چیست؟ ترس از ایران یا هشدار سعودی ها!

شنبه 28 دی 1398

یک تحلیلگر صهیونیست به دلایلی که سبب اطمینان داشتن رژیم اشغالگر به عادی سازی روابط با حکومت آل خلیفه در بحرین شده است، پرداخته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس(قدسنا) به نقل از فلسطین الان، رفائیل آهارون در گزارشی آورده است خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه سابق بحرین علنا از اسرائیل دفاع می کرد و چه بسا بهای آن را پرداخته باشد هنگامی که به صورت ناگهانی پس از پانزده سال از تصدی وزارت خارجه بحرین برکنار شد.

وزیر خارجه سابق بحرین قبلا عکس یادگاری با یسرائیل کاتس وزیر خارجه اسرائیل انداخت و به شدت به ایران حمله کرده و مصاحبه هایی هم با رسانه های اسرائیلی انجام داده بود.

آهارون در گزارش خود در پایگاه موسوم به زمانه اسرائیل آورده است : کارشناسان اسرائیلی به وی گفته اند که وزیر خارجه سابق بحرین بهای این مواضع خود را پرداخت، زیرا در بیان علنی حمایت خود از اسرائیل خیلی فراتر از حد عمل کرد، این در حالی است که اسرائیل آرزو دارد که برکناری وی به روابط حسنه با بحرین خدشه وارد نکند.

در این گزارش آمده است: در زمانی که سیاستمداران اسرائیلی اشتیاق و علاقه خود برای نزدیک شدن دوباره به جهان عرب را علنا بیان می کنند، یکی از حامیان علنی اسرائیل و شاید تنها فرد در منطقه خلیج فارس که به دفاع از اسرائیل و موجودیت آن عادت داشت، برکنار می شود.

تحلیلگر صهیونیست افزود خالد بن احمد آل خلیفه از سال 2005 به عنوان وزیر خارجه بحرین فعالیت می کرد و پس از برکناری اش، عبداللطیف الزیانی جای وی را به فرمان پادشاه بحرین گرفت، ولی دلایل واقعی برکناری وی هنوز مشخص نیست.

آل خلیفه که مواضع وی در طرفداری از اسرائیل در صدر عناوین خبرها بود، پست جدیدی با عنوان مشاور پادشاه در مسائل دیپلماتیک دریافت می کند که شناخته شده نیست.

یوآل گازنیسکی کارشناس امور کشورهای عربی خلیج فارس در دانشگاه تل آویو و مرکز مطالعات امنیتی اسرائیل در این باره گفته است ما با وزیر خارجه ای روبرو بودیم که بسیار بیشتر از دیگران با اسرائیل ابراز همبستگی می کرد، ولی در برابر تصمیم برکناری این وزیر، ابهامات و سئوالات متعددی وجود دارد.

وی پرسید : آیا بحرینی ها از افزایش قدرت ایران و همپیمانانش در منطقه ترسیده اند(که وزیر خارجه خود را برکنار کرده اند) یا اینکه از اعلام بخش سیاسی "معامله قرن" از سوی ایالات متحده آمریکا پس از اعلام بخش اقتصادی آن در نشست سال گذشته در بحرین مطمئن نیستند و چه بسا سعودی ها به آنها هشدار داده باشند که وزیر خارجه آنها در موضع گیری های خود در حمایت از اسرائیل زیاده از حد عمل می کند و شاید تمام این دلایل همگی در برکناری آل خلیفه سهیم بوده  باشد.

سایمون هندرسون کارشناس امور بحرین در مرکز مطالعات خاورمیانه در واشنگن می گوید برکناری وزیر خارجه بحرین در سایه مواضع بسیار علنی اش در حمایت از اسرائیل و دشمنی اش با ایران و قطر بعید نبود، بنابراین برکناری وی، ضرورتا به ایجاد تغییر جدی در سیاست خارجی بحرین منجر می شود و ممکن است الزیانی بسیار محتاط تر از وی باشد.

این تحلیلگر افزود برخی می گویند که مواضع علنی آل خلیفه در حمایت از اسرائیل چراغ سبز کاخ پادشاهی را دریافت نکرده بود، درست است که پادشاه بحرین به گام های خود برای نزدیک شدن به اسرائیل ادامه می دهد، ولی این گامها را به صورت علنی انجام نمی دهد، به همین سبب اسرائیلی ها انتظار دارند که روابط میان منامه و تل آویو بدون هرگونه ناراحتی و دردسری حتی با تغییر وزیر خارجه بحرین ادامه یابد.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:451926!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)