|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
تحلیل واشنگتن پست از پشت پرده انتخابات اسرائیل :
[1398/01/25]

چرا نتانیاهو مدیون ترامپ است؟/ پنج هدیه ای که ترامپ تقدیم نتانیاهو کرد!  

تحلیل واشنگتن پست از پشت پرده انتخابات اسرائیل :

چرا نتانیاهو مدیون ترامپ است؟/ پنج هدیه ای که ترامپ تقدیم نتانیاهو کرد!

یکشنبه 25 فروردین 1398

به نظر می رسد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی و انتخاب برای یک دوره دیگر نخست وزیری، نه فقط بدهکار رای دهندگان اسرائیلی بلکه بدهکار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز خواهد بود.

یک رسانه غربی تاکید می کند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیروزی خود در انتخابات اخیر این رژیم را مدیون رئیس جمهوری آمریکا است که با پنج تصمیمی که گرفت به وی کمک کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس(قدسنا)، روزنامه واشنگتن پست در تحلیلی نوشت به نظر می رسد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی و انتخاب برای یک دوره دیگر نخست وزیری، نه فقط بدهکار رای دهندگان اسرائیلی بلکه بدهکار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز خواهد بود.

این روزنامه افزود ترامپ مجموعه اقدامات و تصمیماتی را اتخاذ کرد که به طور گسترده بر انتخابات اسرائیل تاثیر گذاشت که راه و زمینه را برای پیروزی نتانیاهو برای یک دوره دیگر نخست وزیری فراهم کرد تا یکی از طولانی ترین دوره های نخست وزیری در اسرائیل باشد که نتانیاهو به خود اختصاص داده است.

اقداماتی که ترامپ انجام داد به این شرح است :

1- به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان(سوریه) و قلمداد کردن آن به عنوان سرزمین اسرائیل، ترامپ در 21 مارس 2019 در صفحه شخصی خود در توئیتر اعتراف کرد که جولان سرزمینی اسرائیلی است که اقدام وی بر خلاف چندین دهه سیاست های آمریکا در قبال اسرائیل بود، اسرائیلی که به جولان به عنوان برگ برنده ای برای سازش در توافق صلح احتمالی با سوریه نگاه می کرد.

این در حالی است که بسیاری از اسرائیلی ها، این اقدام ترامپ را تلاشی برای اعلام پشتیبانی از نتانیاهو قلمداد کردند.

2-قلمداد کردن سپاه پاسداران ایران به عنوان یک گروه تروریستی

دونالد ترامپ تنها یک روز پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل، سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی توصیف کرد تا فشارهای بیشتری بر ایران وارد کند.

نتانیاهو هم از این گام ترامپ اینگونه تشکر کرد و گفت تشکر می کنم ای دوست عزیزم، رئیس جمهور دونالد ترامپ به خاطر تصمیمت مبنی بر تروریستی خواندن سپاه پاسداران ایران، از تو تشکر می کنم که به درخواست مهم دیگری پاسخ داد که به منافع ما و منطقه خدمت می کند، همچنان به کار و همکاری دوجانبه در هر شیوه ای علیه نظام ایران ادامه خواهیم داد که دولت اسرائیل و ایالات متحده و صلح جهانی را تهدید می کند.

3-انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی

ترامپ در سال 2017 میلادی، قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت تا سفارت کشورش را در می گذشته به این قدش منتقل کند. تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به قدس سبب افزایش حمایت از نتانیاهو پیش از رقابت های انتخاباتی شد.

4-حمایت از اظهارات نتانیاهو درباره کرانه باختری

بنیامین نتانیاهو پیشتر از احتمال الحاق بخش های مشخصی از کرانه باختری به اسرائیل(مناطق اشغالی 1948) سخن گفت، این در حالی بود که کاخ سفید حاضر به واکنش و موضع گیری درباره این اظهارات نشد(به نوعی از آن حمایت کرد) این در حالی بود که دولت ترامپ گام هایی را برداشت که با راه حل دو دولت در تعارض بود که از جمله این اقدامات، انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس و بستن کنسولگری آمریکا در قدس که به کرانه باختری خدمت می کرد.

5-افشای طرح صلح(توطئه معامله قرن)

کاخ سفید اعلام کرد برای افشای طرح صلحی پس از انتخابات اسرائیل برنامه ریزی می کند، ترامپ این طرح را پیش از انتخابات اعلام نکرد، زیرا نمی خواست موضوع بحث برانگیزی در دوره انتخابات باشد.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:396827!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)