|
|
 » مواضع » سایر
0.0 (0)
[1395/12/25]

چهارمین میزگرد تخصصی فلسطین و افق آینده  

24\12\1395

چهارمین میز گرد تخصصی فلسطین و افق آینده در روز دوشنبه 23 اسفند در کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین- نهاد ریاست جمهوری برگزار شد. 


خبرگزاری قدس (قدسنا): در این میزگرد که با شرکت اساتید و کارشناسان حوزه فلسطین برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین سید رضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، محمد ایرانی مدیر کل خاورمیانه و شمال آفریقا و دکتر رحماندوست استاد دانشگاه مطالعات جهان و کارشناس ارشدحوزه فلسطین به سخنرانی پرداختند.

 

 سپس دکتر صادق رمضانی گل افزانی جانشین رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ضمن خوش آمدگویی به حاضرین و شرکت کنندگان گفت: موضوع فلسطین و افق آینده آن نگاههای متنوعی را می طلبد و امروز علاوه بر پرداختن به رویکرد بین المللی فلسطین، به سخنان مقام معظم رهبری در ششمین کنفرانس انتفاضه فلسطین نگاهی تحلیلی نیز خواهیم داشت. آنچه که مقام رهبری و روسای سه قوه به آن تاکید داشتند وحدت میان فلسطینیان به عنوان نمادی که باید به آن توجه داشت. از جمله فرازهایی که تمام تحلیلگران داخلی و خارجی به آن پرداختند بحث منشوری است که ایشان بدان اشاره فرمودند.مقام معظم رهبری به موضوعات تضعیف فلسطین، ایجاد اختلاف، توطئه دشمن، غفلت از فلسطین، مبحث وحدت میان احزاب و گروههای فلسطینی تاکید داشتند و ملت مظلوم فلسطین ملتی خواندند که در جهان در صدر مقاومتند و تا کنون هیچ یک از ملتها در جهان چنین رنج ظالمانه ای به خود ندیده است.
 

آقای دکتر رمضانی افزود: خوشبختانه شواهد گویای این است که انتفاضه همچنان  ادامه دارد . ایشان در ادامه گفتند: برای ورود به مباحث فوق باید کاووشی هوشمندانه داشته باشیم.
 

سپس دکتر ایرانی مدیر کل خاور میانه و شمال آفریقا در سخنانی گفت: تحولات منطقه در خلال 15 سال اخیر به سرعت پیش می رود و ما از سال 2002 شاهد تحولات عظیمی بوده ایم. شاهد دو اشغال بزرگ از سوی آمریکا در سرزمین عراق و افغانستان و رشد جریات تکفیزی و افراطی و در حوزه فلسطین نیز شاهد تغییرات بزرگی بوده ایم . لازم است جایگاه این تحولات بر افزایش حجم و سرعت و ناپایداری آن در هر کدام از حوزه ها بررسی شود. برای بررسی چشم انداز فلسطین ابتدا باید تحولات  و سمت و سوی آن بررسی شود و لازم است به سه نکته توجه کنیم: 1- بدانیم اوضاع پر التهاب و به هم ریخته فلسطین چگونه است.2- تلاش های رژیم صهیونیستی در بهره برداری از این وضعیت به چه صورت است.3- نیات خائنانه برخی کشورهای عربی در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شناخته شود.شناخت فضای داخلی شامل این موضوعات می شود: تداوم دو دستگی گروهها و جنبش خودگردان، وضعیت قدس و مسجد الاقصی، تشدید شهرک سازی در اراضی 67 و قدس شرقی، تداوم محاصره غزه، ادامه روند انتخابات، بحران رهبری و بن بست ساختار ساف، موضوع فراز و فرودهای انتفاضه و فشار امنیتی ساف .رژیم صهیونیستی از وضعیت موجود به نفع خود بهره برداری می کند. با راه حل دو دولت مخالف است، شهرک سازی را افزایش داده، به ترامپ نزدیک شده تا از زاویه ضد اسلامی و افراطی او علیه فلسطینی ها استفاده کند. برای عادی سازی روابط با کشورها می کوشد و از وضعیت سوریه استفاده ابزاری می کند.اما در رابطه با نیات خائنانه برخی کشورهای عربی، آنها نه تنها به طرح سازش تمایل دارند بلکه حاضرند امتیاز نیز بدهند. در راستای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی حتی تنزل سرزمین های عربی را نیز می پذیرند. همه این تحولات بر فلسطین سایه افکنده و افق آن را تیره و تار کرده است.برای ترسیم افق آینده فلسطین لازم است هر کدام از این موارد بررسی شود. از سویی در طرف مقابل نیز چشم انداز روشنی مشهود نیست. برای برون رفت از این وضعیت باید به اوضاع داخلی فلسطین سر و سامان داد . بازگشت وحدت ولو نسبی، ترسیم وحدت ملی و باز تعریف پروژه مقاومت در عمل و در نهایت توجه عالم اسلام به موضوع فلسطین و مسجدالاقصی  در اولویت است.

 

در ادامه حجت الاسلام اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در سخنانی گفت: از زمان تاسیس رژیم صهیونیستی تاکنون فلسطین، اولین مسئله مهم دنیا بوده است و اولین کسی که به این موضوع مهم پرداخت امام خمینی بودند که روز قدس را نیز بنیان نهادند.
 

ایشان افزود: در این دنیای تبلیغات عجیب و غریب در حالی که منشاء تروریسم کاملاً مشخص است، بر عکس ما را متهم  می کنند. با این اوضاع تبلیغات باید خدا را شکر کنیم که فلسطین تا همین اندازه هم مطرح است. با توجه به اینکه مستندات فراوانی چون قرآن و تاریخ داریم اما در موضوع فلسطین کم مایه گذاشته ایم. کاملا مشخص است که فلسطین مورد دستبرد قرار گرفته  و باید مردم دنیا آگاه شوند و باید افشاگری صورت گیرد. در طی گذشت70 سال از موجودیت اسراییل از این غده سرطانی جز جنایت و کشتار و فساد ندیدیم. آنها از همه دنیا طلبکارند و خود را بدهکار کسی  نمی دانند. دنیا باید ظالم و مظلوم را بشناسد.
 

در بخش سوم سخنرانی آقای دکتر رحماندوست نماینده ادواری مجلس شورای اسلامی و کارشناس ارشد حوزه فلسطین گفت: آخرین حمایت فلسطین در کشور ما کنفرانس حمایت از انتفاضه بود که برگزار شد. در کنار همه مباحث تخصصی چون آب و هوا، رسانه هاو غیره بحث رژیم صهیونیستی جای خودش را دارد. باید به مسائل شبه افکنی که در برخی کشورها مطرح می شود "که ما را چه به فلسطین!"پاسخ گفت و نشان دهیم که ما چقدر پای کار هستیم. ما ابتدا باید به نفس موضوع نگاه بیاندازیم و ببینیم که اصل کار درست است یا نه. اگر به اصل نپردازیم ممکن است دچار شبهه شویم. ایشان افزودند: من معتقدم همه جنگها و چالشهای جهان دو سو دارد 1- رژیم صهیونیستی 2- فرزندان امام خمینی. باید تعیین تکلیف کنیم که در کدام سمت هستیم. امام فرمودند فلسطین از موضوعاتی است که به محض تصورش، تصدیقش مطرح است.
 

آقای رحماندوست ادامه داد: به ساده ترین شکل خانه های مردم اشغال کردند و خیابانها و کوچه هایشان را به نام خود کردند. کدام یک از مصلحان و خوش نامان عالم موافق با اسراییل است؟!! اصل حق نباید ما را دچار چالش کند. فلسطین بزرگترین چالش عالم است.
 

آقای رحماندوست افزودند: رهبر معظم انقلاب در کنفرانس فرمودند ملت فلسطین حقیقت مقاومت هستند. سخنان ایشان از کارشناسانه ترین و بی نظیر ترین سخنان در این حوزه است.
 

ایشان ادامه داد: در طی سال های اخیر چیزی که ایران را در دنیا مطرح کرده بحث مقاوت بوده نه چیز دیگر. الان در سطح دنیا مهمترین موضوع مقاومت و ارزش ها مقاومتی ایران است. کاری که ما می کنیم ریشه دار است. از سویی شدت قساوت رژیم صهیونیستی در دنیا نیز مشخص است.  اخیرا در بین صهیونیستها گرایشات دینی صورت گرفته و آنها به سمت کشور یهودی پیش می روند و همه قوانین بین المللی را زیر پا می نهند.منشاء هنر مقاومت معاصر به فلسطین بر می گردد و جهان را به بازگشت به خویشتن فرا می خواند. موضوع حمایت از فلسطین الان یکی از بهترین پوششهای جهان خواری صهیونیستهاست . ما با بزرگترین خطر تاریخ مواجه ایم. در مبانی سیاسی و ارزشی خود باید مبارزه را با آنان همچنان ادامه دهیم.

 

چهارمین میزگرد تخصصی فلسطین و افق آینده

Parameter:228456!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)