|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/09/30]

کنفرانس خبری مشترک وزرای خارجه مصر، اردن و فلسطین درباره سازش با تل‌آویو  

وزرای خارجه مصر، اردن و فلسطین در قاهره طی یک کنفرانس خبری مشترک با تاکید بر راه‌حل دولتی از نحوه بازگشت به میز مذاکرات خبر دادند.

کنفرانس خبری مشترک وزرای خارجه مصر، اردن و فلسطین درباره سازش با تل‌آویو

 ۱۳۹۹-۹-۲۹

وزرای خارجه مصر، اردن و فلسطین در قاهره طی یک کنفرانس خبری مشترک با تاکید بر راه‌حل دولتی از نحوه بازگشت به میز مذاکرات خبر دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در پی نشست امروز  «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن، «ریاض المالکی» وزیر خارجه فلسطین و «سامح شکری» وزیر خارجه مصر در قاهره و رایزنی‌انها درباره چندین پرونده از جمله قضیه فلسطین، هر سه در یک کنفرانس خبری مشترک حاضر شدند.

این نشست سه جانبه در پی عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی برگزار شد. اقدامی که مصر آن را تایید، تشکیلات خودگردان فلسطین آن را محکوم کرده و اردن نیز موضعی بی‌طرفانه اتخاذ کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه مصر، در نشست سه‌جانبه امروز در قاهره، وزرای خارجه مذکور بر ضرورت ترغیب اسرائیل به نشستن دور میز مذاکره برای دستیابی به یک راه حل نهایی بر اساس راه‌حل دو دولتی و تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی تاکید کردند.

در این نشست بر ضرورت تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی در مرزهای چهارم ژوئیه 1967 و همزیستی مسالمت‌آمیز دو طرف فلسطینی و اسرائیلی تاکید شد.

پس از این نشست، سه وزیر مذکور در یک کنفرانس خبری مشترک حاضر شدند. شبکه المیادین با پوشش این کنفرانس خبری اعلام کرد که وزیر خارجه اردن گفت: باید با یکدیگر برای ایجاد یک افق سیاسی که ما را بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی به میز مذاکرات برمی‌گرداند، همکاری کنیم. صلح یک گزینه راهبردی است و راه رسیدن به آن، راه‌حل دو دولتی است که تامین‌کننده حقوق ملت فلسطین است.

وی افزود: کمیته چهارجانبه بین‌المللی سازوکاری است که ما از آن در چارچوب بازگشت به مذاکرات حمایت می‌کنیم.

وزیر خارجه فلسطین نیز گفت با اشاره به اهمیت هماهنگی مصری- اردنی - فلسطینی و نقش آن در ایجاد یک گشایش عربی و بین‌المللی گفت: از سرگیری هماهنگی با اسرائیل پس از آن صورت گرفت که طرف اسرائیلی به ما پیامی مبنی بر پایبندی آن به توافق‌نامه‌ها ارسال کرد. 

وی افزود: ما بر پایبندی خود به راه‌حل دو دولتی بر اساس مذاکرات دوجانبه و مستقیم تحت نظارت کمیته چهارجانبه بین‌المللی تاکید می‌کنیم. آماده همکاری با دولت جدید آمریکا هستیم. 

المالکی گفت که رفتار اشغالگران در فلسطین غیرقابل تحمل است و اقدامات اسرائیل در الحاق اراضی کرانه باختری، شهرک‌سازی، به انزوا کشاندن قدس و الحاق غور اردن مانع بازگشت به مذاکرات است.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

Parameter:470216!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)