|
|
 » مواضع » سایر
0.0 (0)
[1395/10/28]

کنفرانس صلح پاریس و اصرار بر ادامه حرکت در مسیر اشتباه  

علت بحران در خاور میانه اشغال سرزمین فلسطین از سوی صهیونیست ها است و تا زمانی که این اشغال ادامه دارد، بحران نیز ادامه خواهد داشت. 

خبرگزاری قدس (قدسنا): یکشنبه 26 دی ماه پاریس پایتخت فرانسه، اجلاسی را درباره فلسطین میزبان کرد. در این اجلاس نمایندگانی از 70 کشور جهان شرکت داشتند و البته فلسطینیان و صهیونیست ها در آن غایب بودند.

این کنفرانس در سایه تردیدهایی درباره سیاست های خاورمیانه ای دونالد ترامپ پس از تحویل گرفتن کاخ سفید از باراک اوباما برگزار شد. این اجلاس یک روزه عمدتا بر راه حل دو دولت تاکید کرد و سیاست شهرک سازی رژیم صهیونیستی را مهمترین مانع اجرای طرح دو دولت در فلسطین اشغالی اعلام کرد.

بنیامین نتانیاهو این اجلاس را ابر تابستانی (زود گذر و بی باران) توصیف کرد که با روی کار آمدن ترامپ در 20 ژانویه شرایط جدیدی را باید انتظار داشت. در بیانیه پایانی این اجلاس از دو طرف فلسطینی و اسرائیلی خواسته شده است که به طرح دو دولتی تاکید شده در قطعنامه 1850 شورای امنیت سازمان ملل، پای بند باشند.

در باره کنفرانس صلح پاریس 2 دیدگاه تحلیلی وجود دارد؛

1-  برخی از کارشناسان بر این باورند که طرح ایجاد دو دولت در فلسطین اشغالی، یک طرح مکمل اسرائیلی است که حامیان غربی اسرائیل مطرح می کنند و هدفشان هم زنده کردن امید به راهکارهای سازش و جلوگیری از واکنش جامعه فلسطین در گسترش فرایند مقاومت در مقابل سیاست  تجاوز و شهرک سازی اسرائیل است. در این نگاه طرح ایجاد دولت فلسطینی بدون هیچ پشتوانه عملی، عمدتا برای مصارف سیاسی مطرح می شود و هدفش دادن امیدی کاذب برای جلوگیری از اجماع سازی جامعه فلسطینی بر حول گزینه مقاومت است.

2-   برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که در غرب جریانی در حال شکل گیری است که نمی تواند رفتارهای تجاوزگرانه اسرائیل را تحمل کند. این جریان معتقد است که بنیامین نتانیاهو و سیاست های تجاوز گرانه اش باید از سوی جامعه بین المللی تحت فشار قرار گیرد. این نگاه غربی از آن جا نشاًت می گیرد که غرب معتقد است ادامه بحران فلسطین و استمرار ظلم و ستم بر جامعه فلسطینی، زمینه شکل گیری تفکرهای افراطی در منطقه را فراهم می سازد و ظهور گروه های تکفیری در واقع یکی از نتایج حمایت بی چون و چرای غرب از سیاست های تجاوزگرانه اسرائیل است.

این دسته معتقدند که اسرائیل به عنوان فرزند غرب باید حفظ شود اما در عین حال با دادن بخش کوچکی (21 درصد) از فلسطین ، به فلسطینیان، زمینه بحران سازی علیه غرب در منطقه را می بایست متوقف سازند. بدین ترتیب، این جریان در جایگاه دفاع از فلسطینیان و حقوق آنان نمایان می شوند!

در این دو نگاه غرب متاسفانه بر انتخاب های اشتباه خود همچنان، اصرار می ورزد. علت بحران در خاور میانه اشغال سرزمین فلسطین از سوی صهیونیست ها است و تا زمانی که این اشغال ادامه دارد، بحران نیز ادامه خواهد داشت. بنابر این حل نیم بند بحران با فرض محال پذیرش رژیم صهیونیستی، پایان بحران فلسطین نخواهد بود.

* احمد اخگر - کارشناس مسائل منطقه

27\10\1395

 

Parameter:224151!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)