|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/12/19]

گاردین ادعاهای ایلهان عمر را درمورد نفوذ آیپک تایید کرد  

گاردین ادعاهای ایلهان عمر را درمورد نفوذ آیپک تایید کرد

شنبه 18 اسفند 1397

تهران - ایرنا - تارنمای روزنامه گاردین امروز (شنبه) در یادداشتی نوشت: واکنش های نمایندگان آمریکایی به اظهارات 'ایلهان عمر' در مورد نفوذ لابی حامی اسرائیل در کنگره آمریکا، خود تاییدی بر این مدعا است.

به گزارش ایرنا به نقل از این روزنامه انگلیسی، وقتی ایلهان عمر نماینده دمکرات کنگره آمریکا ادعا کرد که پول لابی حامی اسرائیل بر سیاست های آمریکا اثر می گذارد، با اتهامات یهودی ستیزی روبرو شد و جرقه جنجالی بی امان را در حزب خود روشن کرد. 
اما یک نگاه به واکنش دمکرات های مجلس نمایندگان و کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری 2020 به این جنجال، ادعای وی را تایید می کند.
رهبران مجلس نمایندگان که پیش نویس قطعنامه ای را تدارک دیده اند که هدف اولیه آن محکوم کردن اظهارات عمر است، بواسطه مقام خود در کنگره، میلیون ها دلار از لابی حامی اسرائیل دریافت کرده اند. 
«الیوت انگل» از نمایندگان کنگره که عمر را به «تهمت یهودی ستیزانه ناخوشایند» متهم می کند، در دوره فعالیت خود، 1.07 میلیون دلار پول به جیب زده یعنی به عبارتی 107 هزار دلار به ازای هر انتخابات. 
گاردین ادامه داد: سوابق موجود در مورد انتخابات فدرال از رابطه موجود میان کمک های مالی لابی حامی اسراییل و موضع نامزدهای دمکرات انتخابات ریاست جمهوری حکایت دارد. 
آن دست از نامزدهایی که پول کمی از این لابی دریافت کرده بودند، از عمر دفاع کردند اما آنها که پول بیشتری به جیب زده اند یا از او انتقاد کرده یا در این باره سکوت اختیار کردند. 
گاردین در ادامه به نقل از 'برندن فیشر' کارشناس مالی مرکز حقوقی کمپین نوشت: پول کارکردی دوسویه دارد. اهداکنندگان به کاندیداهایی پول می دهند که آنها را مدافع مواضع خود می دانند و در مقابل سیاستمداران نیز می دانند که کمک های مالی آنها از کجا می آید و به احتمال زیاد در مواجهه با تصمیمات سخت، خواسته های حامیان مالی خود را مدنظر قرار می دهند. 
به گفته فیشر، «نظام سیاسی آمریکا چنان به پول متکی است که همیشه سئوالاتی در مورد گستره تاثیر آن بر سیاستمداران مطرح است.» 
این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت: سناتورها و نامزدهای دمکرات ریاست جمهوری چون 'برنی سندرز'، 'کاملا هریس' و 'الیزابت وارن' در دوره فعالیت خود مبالغ نسبتا ناچیزی از این لابی دریافت کرده و به همین دلیل است که در روزهای اخیر بیانیه هایی در حمایت از عمر منتشر کرده اند.
از جمله نامزدهایی که پول قابل توجهی از این لابی دریافت کرده اند، می توان به 'کوری بوکر' اشاره کرد که اظهارات عمر را «نگران کننده» خواند. 
وی در جریان کارزار انتخاباتی خود برای ورود به مجلس سنا، 445 هزار دلار از لابی حامی اسراییل دریافت کرده بود. 
سناتور 'کریستن گیلیبراند' که مجموع کمک های مالی دریافتی وی حدود 367 هزار دلار تخمین زده می شود نیز در واکنش به افشاگری های عمر گفته است که انتقادها از اسراییل باید بدون به کارگیری «استعارات یهودی ستیزانه» انجام شود. 
'جو بایدن' جزء آن دسته از افرادی است که در مورد این مناقشات سکوت اختیار کرده است. 
وی که هنوز نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 را اعلام نکرده اما پیش بینی می شود که در انتخابات شرکت کند، چیزی در حدود 476 هزار دلار کمک مالی دریافت کرده یعنی به عبارتی 92 هزار و 200 دلار برای هر انتخابات. 
به نوشته گاردین، 'امی کلوبوچار' دیگر سناتور دمکرات که نامزدی خود را برای انتخابات آتی ریاست جمهوری در آمریکا اعلام کرده است، نیز حدود 267 هزار دلار از این لابی اسرائیلی کمک مالی دریافت کرده است. 
به گزارش ایرنا، عمر در توییتی نقش لابی گران صهیونیست در سیاست آمریکا را مخرب دانسته و گفته بود که این لابی ها به اعضای کنگره پول می دهند تا از رژیم صهیونیستی دفاع کنند.
برخی دموکرات ها از جمله «الیوت انگل» نماینده دمکرات از کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا چنین اظهاراتی را یهودی ستیزانه توصیف کردند.
عمر همچنین به تازگی با توهین حامیان «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مواجه شد. 
آنها با نصب پوستری بر دیوار مجلس نمایندگان ایالت ویرجینیای غربی آمریکا که نماینده مسلمان زن را تروریست می خواند، باعث بروز جنجال سیاسی و درگیری در این مجلس شدند.
مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه گذشته قطعنامه ای را که به منظور محکومیت 'نفرت پراکنی' و در واکنش به صحبت های ضداسراییلی ایلهان عمر نماینده مسلمان این مجلس در نظر گرفته بود، با اکثریت آرا تصویب کرد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:393991!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)