|
|
0.0 (0)
[1398/01/13]

گردهمایی سران عرب در تونس؛ اوج ناکارآمدی در حل بحران‌های منطقه‌ای  

گزارش تحلیلی؛

گردهمایی سران عرب در تونس؛ اوج ناکارآمدی در حل بحران‌های منطقه‌ای

۱۲ فروردین ۱۳۹۸

سران کشورهای عربی روز گذشته برای بررسی تهدیدات منطقه‌ای در تونس گردهم آمدند اما همچون همیشه از اتخاذ یک راهکار عملی برای حمایت از حقوق ملت‌هایشان عاجز ماندند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: سران اتحادیه عرب روز گذشته بار دیگر در سی‌امین نشست مشترک خود، در تونس گرد هم آمدند تا در خصوص مسائل مختلف به بحث و تبادل نظر بپردازند. در این نشست سران شماری از کشورهای عربی ازجمله عربستان سعودی، بحرین، اردن، عراق، لبنان و … به سخنرانی پرداختند. نکته‌ای که در سخنان برخی از مرتجعین عرب به چشم آمد، سخنان تکراری آن‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران بود.

سران عرب در اجلاس تونس چه گفتند؟

«احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب در نشست سران این اتحادیه در تونس بر لزوم حل بحران‌های لیبی، سوریه و یمن تأکید کرد. وی در این خصوص گفت: راهکار حل بحران‌های سوریه، لیبی و یمن، سیاسی است. وی همچنین تأکید کرد: «جولان جزو اراضی سوریه محسوب می‌شود و طبق قوانین بین المللی متعلق به این کشور است». ابوالغیط با تأکید بر اینکه سیطره تل آویو بر جولان سوریه غیرقانونی است، گفت: اسرائیل برای اشغال اراضی عربی تلاش می‌کند. دبیر کل اتحادیه عرب در سخنرانی‌اش، ایران و ترکیه را به «مداخله در امور کشورهای عربی» متهم کرده و مدعی شد که اقدامات این دو کشور بحران‌های جاری در کشورهای عربی را تشدید و طولانی کرده است!

رئیس جمهوری تونس نیز در جریان سخنرانی خود بار دیگر به اقدام ایالات متحده آمریکا در به رسمیت شناختن جولان به عنوان اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی اشاره کرد. امیر کویت هم در جریان سخنرانی خود در نشست سران اتحادیه عرب در تونس بر لزوم حل و فصل سیاسی بحران یمن تأکید کرد.

درهمین حال، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی در جریان سخنان خود در نشست سران اتحادیه عرب در جولان بار دیگر به یاوه گویی علیه ایران روی آورد. وی در سخنانی مضحک و تعجب برانگیز و ضمن نادیده گرفتن حمایت‌های خاندان سعودی از تروریسم در منطقه و جهان مدعی شد: ایران به حمایت از تروریسم در جهان ادامه می‌دهد!

وی بدون اشاره به حمایت‌های کشورش از رژیم صهیونیستی ادعا کرد: عربستان با هر گونه اقدامی که حاکمیت سوریه بر جولان را خدشه دار می‌کند، مخالف است. ملک سلمان همچنین بدون هیچگونه اشاره به تلاش‌های سعودی برای به فراموشی سپردن مسألهفلسطین مدعی شد: مسأله فلسطین همواره در رأس اولویت‌های ریاض بوده است! «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر در جریان سخنرانی در نشست اتحادیه عرب در تونس گفت: تنها راهکار برقراری صلح فراگیر در منطقه بازگرداندن اراضی اشغال شده همچون جولان به صاحبان آن است.

موضع منفعل در قبال جنایت‌های صهیونیسم

اعضای اتحادیه عرب در بیانیه پایانی نشست این اتحادیه در تونس از جامعه بین‌الملل خواستند تا قدس شرقی را به عنوان پایتخت فلسطین به‌رسمیت شناسد. در بیانیه پایان اتحادیه عرب ضمن درخواست ادامه حمایت از اتحادیه عرب، آمده که موضوع فلسطین همچنان موضوع مرکزی اعراب باقی خواهد ماند و تسویه عادلانه این موضوع ثبات را تقویت خواهد کرد.

اتحادیه عرب در حالی چنین موضعی اتخاذ کرده است که حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بخش غربی قدس نیز کاملاً غیرقانونی است. با این حال، اتحادیه عرب همچنان قدس غربی را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می‌شناسد! ادعای سران عرب و اعضای اتحادیه عرب در حمایت از مسأله فلسطین درحالی است که آن‌ها در عادی‌سازی روابط و مناسبات خود با رژیم صهیونیستی گوی سبقت را از یکدیگر می‌ربایند. چندی پیش بود که «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی به صورت رسمی و علنی فراخوان عادی سازی روابط با تل آویو توسط اعراب را صادر کرد.

با این حال، یک بام و دو هوای سران عرب در خصوص مسأله فلسطین بار دیگر انفعال چندین و چند ساله آنها در برابر مهمترین مسأله جهان عرب و جهان اسلام را به نمایش گذاشت. با آنچه که در سی‌امین اجلاس اتحادیه عرب در کشور تونس اتفاق افتاد، نمی‌توان به آینده این اتحادیه و نقش آفرینی تعیین کننده و مؤثر آن در تحولات جهان عرب به ویژه در اراضی اشغالی و حمایت از حقوق فلسطینیان، امیدوار بود.

حمایت شفاهی و غیرعملی از حاکمیت سوریه بر جولان!

در بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب همچنین تأکید شده است که جولان بر اساس قوانین بین‌الملل سرزمینی سوری بوده و هر توافقی که حاکمیت سوریه بر جولان را نقض کند باطل و غیرقانونی است این درحالی است که اتحادیه عرب در نشست روز گذشته خود در تونس از اتخاذ یک گام عملی در برابر اقدام خصمانه آمریکایی‌ها علیه جولان اشغالی عاجز ماند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا چندی پیش جولان اشغالی را به عنوان اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت. پس از آن بود که سیل محکومیت‌ها علیه این اقدام توسط سران کشورهای عربی به گوش رسید و مقرر شد تا این کشورها در اسرع وقت اقدام یکپارچه‌ای را علیه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به منظور عقب نشینی آنها از اراضی اشغال شده جهان عرب، اتخاذ کنند.

با وجود تمامی اینها، در نشست اتحادیه عرب بار دیگر شاهد بیانیه خوانی بودیم تا اتخاذ یک گام عملی جهت بیرون راندن صهیونیست‌ها از اراضی اشغال شده عربی. ناگفته پیداست که همین سکوت آمیخته با رضایت سران عرب، ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی را در اشغال اراضی عربی و مشروعیت بخشی به این اشغالگری، جسور ساخته است. بنابراین، نمی‌توان از نقش سران عرب در اشغال اراضی سوری و فلسطینی به راحتی گذشت.

ادعای مضحک و نخ‌نمای دخالت ایران در امور کشورهای عربی

علاوه بر آنچه که گفته شد، اتحادیه عرب در بیانیه پایانی خود ادعای واهی حاکمیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی را تکرار کرد. این اتحادیه مدعی دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی شده و آن را رد کرد. این ادعای اتحادیه عرب درحالی مطرح می‌شود که از لحاظ حقوقی حاکمیت جزایر سه گانه اساساً به جمهوری اسلامی ایران باز می‌گردد و اماراتی‌ها هیچگونه حقی در این زمینه ندارند.

با این حال، اتحادیه عرب که نشان داده به شدت تحت تأثیر تصمیمات عربستان سعودی و خاندان آل‌سعود قرار دارد، با طرح ادعای حاکمیت امارات متحده عربی بر جزایر سه گانهتلاش می‌کند تا به نوعی به متحدان ریاض خوش خدمتی کرده تا از حمایت‌های مالی عربستان سعودی محروم نشود. اتحادیه عرب مدت هاست که به شعبه‌ای از وزارت خارجه عربستان سعودی تبدیل شده است.

طرح ادعای دخالت جمهوری اسلامی ایران در امور کشورهای عربی نیز ازجمله دیگر اتهامات مضحک و نخ نمایی است که البته افکار عمومی در سطح منطقه و بین الملل به شنیدن آن عادت کرده اند. در واقع، سران عرب تلاش می‌کنند تا از طریق مطرح ساختن چنین اتهاماتی، افکار عمومی را از تهدید اصلی جهان اسلام یعنی رژیم صهیونیستی منحرف ساخته و اذهان را به سمت ایران سوق دهند؛ توطئه ای که تاکنون با شکست مواجه شده است.


خبرگزاری مهر

Parameter:396226!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)