|
|
0.0 (0)
با بررسی سناریوهای متعدد عنوان شد؛
[1397/10/30]

گزارش اندیشکده اسرائیلی درباره احتمال رویارویی نظامی تهران و تل آویو  

با بررسی سناریوهای متعدد عنوان شد؛

گزارش اندیشکده اسرائیلی درباره احتمال رویارویی نظامی تهران و تل آویو

تاریخ انتشار: 1397/10/30

اندیشکده مطالعات امنیت ملی اسرائیل در گزارشی به احتمال رویارویی نظامی ایران و اسرائیل در سال 2019 پرداخته است.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس (قدسنا)، اندیشکده مطالعات امنیت ملی اسرائیل می گوید در صورتی که سناریوی جنگ فراگیر محقق شود، این جنگ تنها، یک جنگ نخواهد بود؛ بلکه اسرائیل خود را در مقابل یک جنگ تمام عیار می یابد، به نحوی که ناچار است با ایران، سوریه و حزب الله در شمال و گروههای مقاومت فلسطینی در نوار غزه در جنوب، مقابله کند و این امر نیازمند آمادگی کامل آن است.


زهیر اندراوس دراین باره در روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم نوشت: اندیشکده مطالعات امنیت ملی اسرائیل، وابسته به دانشگاه تل اویو، گزارش استراتژیک سالیانه خود را به رووین ریولین رئیس جمهور اسرائیل ارائه کرد و این مساله نشان دهنده اهمیت این اندیشکده برای سران اسرائیل و گروههای مطالعات استراتژیک آنها است.


در ادامه این مطلب آمده است: این گزارش، تقریبا تفاوتی با گزارش سال گذشته این مرکز نداشته و بر این مساله تاکید داشت که احتمال ایجاد مقابله نظامی با ایران، حزب الله و فلسطین، رو به افزایش است و این جبهه ها، در سال 2019، جبهه های متشنجی برای مقابله با اسرائیل خواهند بود.


طبق گزارش مذکور، دلایل نگرانی اسرائیل از واقعیت منطقه ای، از حضور ایران در سوریه نشأت می گیرد؛ آنچه که به یک واقعیت تبدیل شده است و به موازات آن، تل آویو نگران موشکهای پیشرفته حزب الله و قابلیت شعله ور شدن اوضاع در کرانه باختری است.


مساله جالب توجه در این گزارش آن بود که براساس ارزیابی های صورت گرفته، در صورتی که سناریوی جنگ فراگیر محقق شود، این جنگ تنها، یک جنگ نخواهد بود؛ بلکه اسرائیل خود را در مقابل یک جنگ تمام عیار می یابد، به نحوی که ناچار است با ایران، سوریه و حزب الله در شمال و گروههای مقاومت فلسطینی در نوار غزه در جنوب، مقابله کند و این امر نیازمند آمادگی کامل آن است.


طبق گزارش، اولین سناریو، یعنی جنگ منطقه شمالی، در مقابل تمام طرفهای مسلح در شمال، ایران، حزب الله و سوریه خواهد بود، که تهدید بزرگی برای اسرائیل در سال 2019 است و با وجود تلاشهای زیادی که اسرائیل علیه حضور مسلح ایران در سوریه کرد، اما بعید است ایران از تصمیم خود برای حضور در سوریه عقب نشینی کند.


این گزارش در مورد پرونده هسته ای ایران تاکید کرد که احتمال ضعیفی برای تحقق هدف تهران وجود دارد، اما طبق شاخص ها و نشانه های موجود، نظام ایران مانند گذشته مستقر و پابرجا باقی می ماند، به این دلیل که توان کنترل و مهار بحران ها را دارد.


گزارش مذکور همچنین هیچ اشاره دور یا نزدیکی به هشدار فرماندهان ارتش اسرائیل در مورد عدم آمادگی این ارتش برای جنگ آینده، نکرد؛ در حالی که ایشان بر این مهم تاکید نموده بودند که پیاده نظام ارتش صهیونیستی، کمبودهای زیادی دارد و این مساله می تواند باعث کشته شدن هزاران نفر از انها در جریان جنگ پیش رو شود.


انتهای پیام/

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:383680!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)