|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/10/10]

گفت‌وگوی پمپئو با سه عضو تیم "ب" درباره ایران  

وزیر امور خارجه آمریکا از گفت‌وگو با ولیعهدهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، بر سر ایران، پس از حملات آمریکا در خاک عراق خبر داد.

گفت‌وگوی پمپئو با سه عضو تیم "ب" درباره ایران

سه شنبه 10 دی 1398

وزیر امور خارجه آمریکا از گفت‌وگو با ولیعهدهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، بر سر ایران، پس از حملات آمریکا در خاک عراق خبر داد.

به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در سه پیام توییتری از گفت‌وگویش با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، و محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات متحده عربی درباره ایران خبر داده و نوشت: امروز، نتانیاهو و من مکالمه  موثری داشتیم. درباره حملات دفاعی آمریکا در عراق و سوریه برای مقابله با تهدیدهای ایران صحبت کردیم. آمریکا، در دفاع از شهروندان و منافع خود، اقدامی قاطعانه انجام خواهد داد.

پمپئو با بیان این که "مکالمه ثمربخشی با محمد بن زاید آل نهیان درباره حملات انجام شده علیه نیروهای ائتلافی، روز جمعه در عراق، داشتم"، گفت که آمریکا به همکاری بر سر مقابله با آن چه رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران می خواند، ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گزارش خود از تماس با این مقامات نوشت: مکالمه پرباری با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، درباره حملات علیه نیروهای ائتلافی، روز جمعه، داشتم. آمریکا پاسخی قاطعانه به حملات ایران نشان خواهد داد. آمریکا و عربستان سعودی، به همکاری در راستای مقابله با رفتار بدخواهانه ایران، ادامه خواهد داد.

این ادعاهای پمپئو در پی این مطرح می‌شود که مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا ساعاتی پس از اعلام حملات به مقرهای گردان‌های حزب‌الله عراق در کنفرانسی خبری عملیات آمریکا را "موفقیت آمیز" توصیف کرده و اشاره کرد که آمریکا تدابیر هجومی را علیه گروهی لحاظ کرد که آن را مورد حمایت ایران می‌داند.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در همان کنفرانس خبری گفت، مسؤولان ارشد امنیت ملی دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا را در جریان حملات هوایی که واشنگتن در مرزهای عراق و سوریه ترتیب داد، قرار دادند؛ حملاتی که در واکنش به تهدیدات علیه نیروهای آمریکایی بود.

پامپئو افزود: هرگز منتظر نمی‌مانیم ایران جان مردان و زنان آمریکایی را در خطر قرار دهد.

این در حالی است که سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تجاوز نظامی آمریکا به خاک و نیروهای عراقی را به شدت محکوم کرد و از آمریکا خواست تا به استقلال، حاکمیت و یکپارچگی ارضی عراق احترام گذاشته و دخالت خود را در امور داخلی این کشور متوقف کند.

موسوی با اشاره به دروغ بودن ادعای آمریکا در مبارزه با تروریسم اظهار داشت: این حملات بار دیگر ادعای دروغ آمریکا در مبارزه با گروهک تکفیری داعش را اثبات کرد به طوری که ایالات متحده، مواضع نیروهایی را هدف قرار داده است که در طول سالهای گذشته ضربات سنگینی به تروریست‌های داعش وارد کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: آمریکا با این حملات، حمایت قاطع خود را از تروریسم و بی ‌توجهی به استقلال و حاکمیت کشورها نشان داده است و باید مسئولیت تبعات این اقدام غیرقانونی خود را بپذیرد.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:450973!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)