|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
ردپای موساد در قتل نویسنده مخالف سعودی بیشتر مشخص شد/
[1397/07/17]

یادداشت یوسی میلمن تحلیلگر امنیتی اسرائیلی: امیدوارم موساد حتی به طور غیر مستقیم نقشی در قتل خاشقجی نداشته باشد! / بسیاری از کشورها برای ترور مخالفان خود از موساد کمک می‌گیرند  

ردپای موساد در قتل نویسنده مخالف سعودی بیشتر مشخص شد/

یادداشت یوسی میلمن تحلیلگر امنیتی اسرائیلی: امیدوارم موساد حتی به طور غیر مستقیم نقشی در قتل خاشقجی نداشته باشد! / بسیاری از کشورها برای ترور مخالفان خود از موساد کمک می‌گیرند

سه شنبه 17 مهر 1397

در پی انتشار گزارش قدسنا در زمینه احتمال دست داشتن سرویس اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی (موساد) در قتل جمال خاشقجی نویسنده معارض سعودی، انتشار برخی اخبار این نظریه را بیشتر تایید کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس (قدسنا)، در پی انتشار گزارش قدسنا در زمینه احتمال دست داشتن سرویس اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی  (موساد) در قتل جمال خاشقجی نویسنده معارض سعودی، انتشار برخی اخبار این نظریه را بیشتر تایید کرده است.
«یوسی میلمن» تحلیلگر امنیتی اسرائیلی شب گذشته (دوشنبه) در توئیتی نوشت:

امیدوارم موساد نقشی در کمک به عربستان سعودی در قتل «جمال خاشقجی» نویسنده و روزنامه نگار سعودی نداشته باشد.

من امیدوارم موساد حتی به طور غیر مستقیم نیز کمکی به عربستان سعودی در قتل این روزنامه نگار نکرده باشد.

من این مسائل را به این دلیل مطرح کردم که روابط اسرائیل و عربستان سعودی در ماههای اخیر در حال تقویت بوده است.

میلمن در ادامه تاکید می کند:

 با توجه به وجهه موساد در این زمینه که یک سازمان برای ترور است، (البته من آن را اشتباه می دانم) برخی از سرویس های اطلاعاتی کشورهای دیگر که تعداد آنها هم کم نیست برای ترور مخالفان خود روی کمک موساد حساب باز می کنند.

به  عنوان نمونه موساد در سال 1965 به مغرب در ترور یکی از مخالفان مهم به نام «مهدی بن برکه» کمک کرد.

میلمن که از اصطلاح «بابا بترا» را برای رسوایی دست داشتن موساد در ترور مهدی بن برکه در پاریس استفاده کرده در ادامه نوشت: موساد پس از ترور بن برکه در یکی از جنگل های پایتخت فرانسه، بر روی بدن وی مواد شیمیایی خاصی ریخت که زودتر متلاشی شده و از بین برود.

قدسنا پیش از این در گزارشی نوشته بود: فعالان فضای مجازی به تازگی آخرین توئیت جمال خاشقجی را منتشر کرده اند که در آن بر اهمیت مساله فلسطین تاکید کرده بود. «جمال خاشقجی» نویسنده مستقل سعودی که به علت رویکردهایش به مخالفت با آل سعود شناخته می شود در آخرین توئیت خود نوشته بود:

در حالی لندن را ترک می کنم که فلسطین در یاد و خاطره من است، من در یک نشست مشارکت داشتم و با پژوهشگران و فعالانی از جای جای جهان آشنا شدم که به عادلانه بودن مطالبات ملت فلسطین اعتقاد داشتند. با وجود قدرت لابی صهیونیستی که هر گونه اعلام همدردی و همبستگی با فلسطین را منع می کند، اما صدای فلسطینی ها همچنان بلند است. در جهان امروز می خواهند فلسطین را از اذهان ما پاکسازی کنند تا خشم ما را در هم بشکنند، اما نمی دانند که فلسطین در وجود همه ملت ها زنده است...

با بررسی آخرین توئیت خاشقجی که در اول اکتبر جاری نوشته شده، مشخص می شود وی به طور خاص از کشورهایی که در تلاش برای حذف مساله فلسطین هستند، انتقاد کرده است. در اینجا به نظر می رسد وی به طور ویژه  کشورهای عربی (در صدر آنها عربستان سعودی) که در صدد عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی هستند را به باد انتقاد گرفته است.

پیش از این مقامات اسرائیلی و در راس آنها «بنیامین نتانیاهو» صریحا از کشورهای عربی که با اسرائیل وارد روند عادی سازی روابط شده بودند، تمجید کرده بود و از خیال آسوده اسرائیل درباره آنها خبر داده بود. نتانیاهو تاکید کرده بود که عادی سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی با قدرت ادامه دارد و مستقیما در برابر چشمان ما در سطحی که در گذشته حتی فکر کردن به آن ممکن نبود، انجام می شود.

از نحوه ناپدید شدن جمال خاشقجی که به صورت بسیار حرفه ای انجام شده، می توان این مساله را برداشت کرد که از سوی یک سرویس جاسوسی سابقه دار انجام شده باشد، بر این اساس احتمال اینکه موساد این عملیات را انجام داده باشد وارد است، به ویژه اینکه خاشقجی در آخرین توئیت خود به طور ضمنی جهانیان را به حمایت از فلسطین دعوت کرده  بود.

در شرایطی که عربستان سعودی زیر بار ورود جمال خاشقجی به داخل ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول نمی رود، منابع امنیتی ترکیه اعلام کردند در زمانی که خاشقجی در کنسولگری عربستان حضور داشته، 15 عربستانی وارد اراضی ترکیه شده و به ساختمان کنسولگری رفته اند. این در حالی است که برخی منابع ترک حتی از کشف جسد جمال خاشقجی در ترکیه خبر داده اند که هنوز تایید نهایی نشده است.

 

خبرگزاری قدس(قدسنا)

Parameter:355638!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)