|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/06/27]

یهودیان آفریقای جنوبی رژیم صهیونیستی را تحریم علمی کردند  

یهودیان آفریقای جنوبی رژیم صهیونیستی را تحریم علمی کردند

چهارشنبه 27 شهریور 1398

تهران - ایرنا - پایگاه خبری "مِیل اَند گاردییَن" آفریقای جنوبی گزارش داد که 69 تن از نخبگان یهودی این کشور دانشگاه های رژیم صهیونیستی را به سبب جنایات آن رژیم نژاد پرست در سرزمین های اشغالی تحریم علمی کردند.

براساس این گزارش، این دسته از نخبگان که در میان آنها رونالد کسریل، اولین وزیر اطلاعات و امنیت سفیدپوست یهودی و ضد صهیونیست کابینه نلسون ماندلا، رهبر انقلاب ضد نژاد پرستی جهان و نخستین رئیس جمهوری این کشور حضور دارند به همراه دیگر  شخصیت های برجسته فرهنگی، علمی و دانشگاهی یهودی آفریقای جنوبی با تنظیم نامه ای به دانشگاه کیپ تان به عنوان برترین دانشگاه قاره آفریقا از تصمیم روز یکشنبه هیات مدیره آن برای تحریم علمی مراکز علمی و پژوهشی وابسته به رژیم صهونیستی در سرزمین های اشغالی حمایت کردند.

آنها از مقامات این دانشگاه خواستند از برقراری ارتباط علمی و پژوهشی و مالی با موسسات علمی در سرزمین های اشغالی و دیگر موسساتی که در نقض حقوق بشری در آن سرزمین ها دخیل هستند، پرهیز کرده و اجازه ندهند این دسته از موسسات که از اهداف سیاسی و نظامی و امنیتی رژیم اشغالگر پشتیبانی می کنند به حیات علمی و اقتصادی خود با نظامی سازی سرزمین های اشغالی به راحتی ادامه دهند.

در واقع این گروه از شخصیت های برجسته آفریقای جنوبی با پیوستن به یک جریان گسترده تر بین المللی تحریم رژیم صهیونیستی در سراسر جهان از جمله گروه بین المللی "ندای یهود برای صلح" و دیگر سازمان های آمریکایی با بیش از 100 هزار عضو  فعال در سرزمین های اشعالی، انگلیس، کانادا، اروپا، استرالیا، برزیل، آرژانتین، قصد دارند تعهدهای انسانی خود را در فعالیت های علمی و دانشگاهی به جهان اثبات کنند.

در این نامه آمده است: ما به عنوان یهودیان آفریقای جنوبی از دانشگاه کیپ تان (یوسی تی) می خواهیم همچنان به مصوبه قبلی خود پایبند مانده و برای حفظ استقلال و آزادی علمی بشردوستانه خود تلاش کند، زیرا حتی مراکز علمی و پژوهشی سرزمین های اشغالی نیز حقوق آزادی علمی و پژوهشی و در واقع حقوق بشر و قوانین بین المللی را نقض کرده و همچنان به سیاست های خصمانه نسبت به فلسطینیان ادامه می دهند".

​​​​​​​

در این نامه آمده است : در جایی که جودیث باتلر، شخصیت برجسته علمی یهودی ساکن سرزمین های اشغالی از مظلومیت فلسطینیان حمایت کرده و رژیم صهیونیستی را تحریم می کند، ما چگونه می توانیم ساکت نشسته و سیاست های علمی و پژوهشی را در پیش بگیریم که به نفع رژیم ضد بشری حاکم در سرزمین های اشغالی باشد".

یادآوری می شود دانشگاه های کیپ تاون سال گذشته نیز به درخواست جنبش بین المللی تحریم اسرائیل (BDS) در اقدامی مشابه رژیم صهیونیستی را تحریم کرده بودند.

روزنامه  "هاآرتض" رژیم صهیونیستی آذرماه سال گذشته اعلام کرده بود که دانشگاه استلنبوش آفریقای جنوبی در کیپ تاون که دومین دانشگاه برتر قاره آفریقا است مشارکت پژوهشگران اسرائیلی در یک کنفرانس آکادمیک که برای بررسی صدمات تاریخی و ملی تحت عنوان "شناخت، جبران خسارت و آشتی" برگزار شده بود را لغو کرد.

این روزنامه نوشته بود:فعالان جنبش تحریم دلیل درخواست خود را تصویب قانون قومیت در اسرائیل، رفتارهای خشونت بار نظامیان اسرائیل در نوار غزه و کرانه باختری، قتل و شکنجه فلسطینیان، بی توجهی به حقوق آنها و تصاحب اراضی آنها اعلام کرده اند.

مرداد سال 1396 نیز دولت آفریقای جنوبی به سبب اعتقاد راسخش به نژادپرست بودن رژیم صهیونیست اجلاس سران کشورهای آفریقایی و رژیم صهیونیستی را در کشور آفریقایی توگو تحریم کرد و به همین دلیل برگزاری آن کنفرانس کلا لغو شد .

سفیر آفریقای جنوبی در لبنان برگزاری این اجلاس را تلاش رژیم اشغالگر اسراییل برای خروج از انزوای بین المللی توصیف کرده بود و افزود: تل آویو سال ها است تلاش می کند تا با تحمیل خود به اتحادیه آفریقا برای عضو ناظر شدن در این اتحادیه، به کشورهای آفریقای بقبولاند که خیرخواه و یک شریک معتمد برای آنها است تا از این طریق سیاست های تاریخی نژادپرستانه خود را در کشورهای آفریقایی گسترش دهد، این درحالی است که چنین اقدامی فقط سوء استفاده و فریبکاری برای انحراف افکار عمومی آفریقا از جنایات نژادپرسانه و ضد بشری تل آویو است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:430226!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)