|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/05/09]

یهودی سازی سرزمین های اشغالی خشم واتیکان را برانگیخت  

یهودی سازی سرزمین های اشغالی خشم واتیکان را برانگیخت

تاریخ خبر: 1397/05/09

رم - ایرنا - واتیکان روز سه شنبه با انتقاد از قانون یهودی سازی اسرائیل موسوم به 'کشور یهود' ، آن را برخلاف منشور سازمان ملل متحد و تبعیض در قبال مسیحیان و مسلمانان خواند.

به گزارش ایرنا، مصوبه یهودی سازی موسوم به 'کشور یهود' که روز 28 تیرماه در پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) تصویب شد، خشم واتیکان را نیز برانگیخت و این قانون را تبعیض در قبال مسلمانان و مسیحیان خواند. 
در تارنمای 'واتیکان نیوز'، این قانون جدید زیان آور خوانده شده زیرا 20 درصد از مردم را که شامل اعراب و اقلیت های دیگر در اسرائیل می شوند، مورد تبعیض قرار می دهد. 
کاردینال 'بچارا رای' این قانون را فرومایه، ضد دموکراتیک و ضد مردمی خواند. 
وی گفت : این قانون نقض صریح قطعنامه 181 مجمع عمومی سازمان ملل متحد است و تعیین می کند که حقوق برابر میان یهودیان و اعراب وجود ندارد و حتی وجود اعراب را نیز زیر سوال می برد. 
پاتریارک لاتین بیت المقدس نیز این قانون را محکوم کرد زیرا در آن آمده است که فقط یهودیان حق خودمختاری دارند و از شهرک سازی یهودیان در سرزمین های اشغالی قدردانی کرده و از آن به عنوان ارزش ملی یاد می کند و نقش زبان عربی را نیز کمرنگ تر از پیش خواهد کرد. 
این نخستین موضع گیری کلیسا در بیت المقدس است که نگران مسیحیان و سایر جوامع غیر یهود است. گروه های مختلف یهودی با این قانون مخالفت کرده و آنرا بخشی از یک پروژه اقتدارگرا و نژادپرستانه خواندند. 
براساس این مصوبه ، سرزمین فلسطین وطن تاریخی صهیونیست ها تلقی و در آن تاکید شده است که تنها این قوم حق تصمیم گیری درباره سرزمین های اشغالی را دارند. 
به موجب این مصوبه، بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است، زبان عبری به عنوان زبان رسمی اعلام می شود و نقش زبان عربی را کمرنگ تر از پیش خواهد کرد. این مصوبه نژادپرستانه تاکنون با محکومیت بسیاری از کشورهای اسلامی، عربی و دیگر کشورهای جهان همراه بوده است. 
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:352056!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)