|
|
0.0 (0)
[1398/07/17]

6 دلیل اصلی ناکامی «ترامپ» در رونمایی از «معامله قرن»  

6 دلیل اصلی ناکامی «ترامپ» در رونمایی از «معامله قرن»

چهارشنبه 17 مهر 1398

یک وبگاه فلسطینی در گزارشی به تشریح دلایل اصلی عدم رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» علیرغم وعده‌های متعدد آمریکا در این باره پرداخت.

مقامات آمریکایی بارها وعده رونمایی از «معامله قرن» یا همان طرح مورد ادعای این کشور برای پایان دادن به نزاع فلسطینی و اسرائیلی را داده‌اند اما این وعده هنوز اجرایی نشده است.

«جرد کوشنر» مشاور و داماد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر و در ۱۷ آوریل اعلام کرد که طرح مذکور پس از ماه رمضان (نیمه ژوئن) رونمایی می‌شود اما خبری نشد. پس از آن ترامپ اعلام کرد، معامله قرن پس از انتخابات رژیم صهیونیستی در ۱۷ سپتامبر رونمایی خواهد شد اما باز هم این اتفاق رخ نداد.

البته به جز این دو نفر، «جیسون گرینبلات» فرستاده آمریکا در امور صلح منطقه و «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی نیز اظهارنظرهای محقق نشده‌ای در این باره داشته‌اند؛ در آخرین مورد فریدمن هفته جاری در گفت‌وگو با «جرازولم پست» وعده رونمایی از معامله قرن تا قبل از پایان سال جاری میلادی را داد.

در همین ارتباط، وبگاه فلسطینی «الرساله» در گزارشی به تشریح شش دلیل اصلی برای عدم رونمایی از طرح مذکور پرداخت.

*اول: بحران به انزوا راندن دونالد ترامپ با رسوایی معروف به «اوکراین گیت» و تلاش دموکرات‌ها برای عزل وی از منصبش.

*دوم: بحران تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی که پس از عدم توافق میان احزاب و افزایش احتمال برگزاری انتخابات سوم پیچیده‌تر شده است، انتخاباتی که احزاب اسرائیلی با آن موافق نیستند اما هیچ کدام هم حاضر نیستند که برای تشکیل دولت امتیازی بدهند.

*سوم: مشکلات داخلی و پرونده‌های فسادی که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با آن روبروست، ضمن اینکه اکثریت وابسته به وی در کنست تضعیف شده‌ است .

*چهارم: مخالفت سطوح رسمی، مردمی و گروه‌های فلسطینی با معامله قرن. به همین دلیل دولت آمریکا تلاش می‌کند با مذاکرات محرمانه یا مذاکرات عربی جایگزینی برای فلسطینی‌ها پیدا کند.

*پنجم: بحران منطقه‌ای میان رژیم صهیونیستی و آمریکا از یک طرف و ایران از طرف دیگر و ترس از احتمال رویارویی منطقه‌ای میان رژیم اسرائیل و ایران یا رویارویی در غزه، لبنان یا سوریه.

*ششم: محافظه‌کاری‌های بین‌المللی در قبال طرح معامله قرن بویژه از سوی اتحادیه اروپا، روسیه و چین.

 

العالم

Parameter:433449!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)