|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/02]

آل‌حبیب: معامله قرن محکوم به شکست است  

آل‌حبیب: معامله قرن محکوم به شکست است

چهارشنبه 02 تیر 1398

سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل گفت که طرح به اصطلاح «معامله قرن» با نیات شوم طراحی و بر مفروضات نادرست و رهیافت‌های غیرواقعی بنا شده و قطعاً شکست خواهد خورد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «اسحاق آل‌حبیب» سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: آرمان فلسطین براساس مبارزه یک ملت برای آزادی، استقلال، کنترل کامل بر سرزمین آباء و اجدادی، حفظ هویت فرهنگی و مذهبی، و حفظ شرافت و عزت بنا شده و تقلیل چنین آرمان مقدسی به بهبود وضع اقتصادی، اشتبا‌ه‌ترین رهیافت برای حل معضل فلسطین است.

از نظر وی، حل بحران فلسطین بدون توجه به ریشه‌های بنیادین آن میسر نیست و به همین خاطر، چون اشغال غیرقانونی فلسطین ریشه اصلی این بحران بوده، تنها راه حل آن نیز خاتمه اشغال است.

آل‌حبیب در سخنانش در نشست شورای امنیت عنوان کرد:‌ تحول عمده از زمان نشست قبلی، تلاش ها جهت اجرای عملی به اصطلاح «معامله قرن» از طریق تشکیل نشستی در بحرین در مورد فلسطین بود. این طرح با نیات شوم طراحی و بر مفروضات نادرست و رهیافت های غیرواقعی بنا شده و مسلماً محکوم به شکست است.

وی افزود: این پیشنهاد با نیات شوم ارائه شده است چون توسط آمریکا ارائه شده که به سیاست‌های جانبدارانه و حمایت‌های بی‌قید و شرط از اسرائیل و عملکرد ناعادلانه نسبت به فلسطینی‌ها معروف است. آخرین نمونه اقدامات آن، انتقال سفارت آمریکا به قدس و شناسایی حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی سوریه بود که هر دو نقض فاحش قواعد آمره حقوق بین الملل به شمار می‌روند.

آل‌حبیب خاطرنشان کرد: اساساً، خلال هفت دهه گذشته، شورای امنیت به دلیل حمایت بی قید و شرط آمریکا از اسرائیل، نتوانسته قدرت اشغالگر را به خاتمه اشغال وادار سازد.این حمایت مداوم در زمانی که اسرائیل شدیدترین و وحشیانه‌ترین جنایات را مرتکب می‌شود، رژیم صهیونیستی را برای تداوم ارتکاب نظام مند تمامی جرایم بین‌المللی، در بی کیفری کامل، تشجیع کرده است.

به گفته این دیپلمات کشورمان به اتکای چنین حمایت‌هایی است که اسرائیل به سیاست‌های توسعه طلبانه و اقدامات نامشروعش در سرکوب فلسطینی‌ها، در نقض کامل حقوق بنیادین آنها، ادامه داده است.

وی ادامه داد: یکی از نمونه‌های چنین سبوعیتی، محاصره غزه طی یک دهه گذشته از سوی اسرائیل است که آن را به بزرگترین زندان باز دنیا تبدیل کرده است. این محاصره غیرانسانی باید خاتمه یابد.مضافاً، این به اصطلاح «معامله قرن»، براساس رهیافت‌های نادرست بنا شده است، چرا که قصد خرید تمامی آمال و آرمان‌ها، عزت و شرافت، اموال و قلمرو، و حقوق ذاتی کل یک ملت را دارد.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: این مسلماً توهمی بیش نیست و قطعاً به صورت کامل شکست خواهد خورد.

وی با بیان اینکه آرمان فلسطین براساس مبارزه یک ملت برای آزادی، استقلال، کنترل کامل بر سرزمین آباء و اجدادی، حفظ هویت و اماکن فرهنگی و مذهبی، و حفظ شرافت و عزت بنا شده است، گفت: تقلیل چنین آرمان مقدس و شریفی به بهبود وضع اقتصادی، اشتباه‌ترین رهیافت برای حل معضل فلسطین است.مضافاً، این به اصطلاح «معامله قرن»، براساس یک رهیافت غیرواقعی بنا شده است چرا که همه گروه‌های فلسطینی، بدون استثناء، قویاً این معامله را رد کرده‌اند.

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: در عین حال، قدس شریف، علاوه بر فلسطین، برای تمامی مسلمانان نیز عزیز است و هیچ مسلمانی در دنیا هرگز چین طرح خفت‌‌باری را نخواهد پذیرفت. قدس شریف پایتخت فلسطین بوده و خواهد بود.

آل حبیب گفت: تاریخ به ما می‌گوید که هیچ ملتی بر سر آرمان‌های مقدس خود معامله نکرده و ملت فلسطین نیز از این قاعده مستثنا نیست. هفت دهه مبارزه و مقاومت فلسطینی ها به خودی خود و به روشنی ثابت می‌کند که آنها مصمم، قاطع و ثابت قدم در مسیر تحقق اهداف شریف خود برای آزادی و استقلال حرکت می‌کنند.

وی افزود: آنها هفت دهه مشقت اقتصادی را برای آزادی سرزمین هایشان تحمل کرده اند. آنها به دنبال آزادی و استقلال هستند و هنگامی که اشغال پایان یافت، به خوبی می‌دانند چگونه اقتصاد کشورشان را بهبود بخشند.البته، همزمان جامعه بین‌المللی نیز باید به حمایت قوی خود از فلسطینی‌ها در مبارزه برای آزادی قلمروشان ادامه دهد.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: ماهیت واقعی و هدف اصلی این به اصطلاح «معامله قرن»، تثبیت اشغال به بهانه بهبود وضعیت اقتصادی است. جهان باید در مقابل این حرکت غیرعادلانه بایستد.این شورا باید به دور باطل زورگویی آمریکا خاتمه دهد که به صورت غیرقانونی و گستاخانه این نهاد را در قبال اسرائیل خنثی و غیرموثر کرده است.این سیاست مزورانه باید خاتمه یابد و شورا باید بتواند نقش مبتنی بر منشور خود را در حمایت از فلسطینی‌ها ایفا کند.

وی گفت: نهایتاً اینکه حل معضل فلسطین نظیر هر بحران دیگری بدون توجه به ریشه‌های بنیادین آن میسر نیست.هیچ راه حل سحرآمیزی وجود ندارد. اشغال غیرقانونی فلسطین ریشه اصلی این بحران و تنها راه حل آن نیز خاتمه اشغال است.

آل حبیب در پایان تصریح کرد: نماینده اسرائیل، با نادیده گرفتن کامل دستور کار این نشست که متمرکز بر مسئله فلسطین بوده و توسط همه نیز محترم شمرده شد، بار دیگر تلاش کرد تا توجهات را از جنایات این رژیم دور کند. در حالی که وی باید توضیح می داد که چرا آنها به اشغال فلسطین ادامه می‌دهند؟ به این اندازه به تخریب و کشتار می‌پردازند؟ به سایر کشورها حمله می‌کنند؟ محاصره غیرانسانی را بر غزه تحمیل می‌کنند؟ سیاست‌های نژادپرستانه در پیش گرفته‌اند؟ انواع سلاح‌های کشتار جمعی، از جمله سلاح‌های هسته‌ای را تولید می‌کنند؟ از پیوستن به معاهدات بین‌المللی منع کننده اینگونه سلاح‌ها سر باز می‌زنند؟ و چرا با ایجاد  منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه مخالفت می‌کنند؟ به دروغ پراکنی، سرپیچی از قوانین و جنایت پایان دهید و در مقابل رفتارتان پاسخگو باشید.

 

خبرگزاری فارس

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:422140!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)