|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/23]

آمریکا: معامله قرن حل مسائل شهرک نشینان، آوارگان و شهر قدس را تضمین نمی کند  

آمریکا: معامله قرن حل مسائل شهرک نشینان، آوارگان و شهر قدس را تضمین نمی کند

شنبه  22  تیر  1398

تهران- ایرنا- "جیسون گرینبلات" فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه روز یکشنبه اعتراف کرد؛ معامله قرن، تشکیل دو کشور مستقل و حل مسائل شهرک نشینان، آوارگان و موضوع شهر "قدس" را تضمین نمی کند.

"گرینبلات" این سخنان را روز شنبه در گفت وگو با روزنامه لندنی "الشرق الأوسط" بیان کرده است.

وی افزود که معامله قرن، پایانی بر وجود جنبش‌های مقاومت اسلامی حماس و جهاد اسلامی خواهد بود.

گرینبلات بیان کرد: ما اصطلاح "تشکیل دو کشور" را به کار نمی بریم و این عبارت، منجر به چیزی نمی‌شود (دستاوردی ندارد).

فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه افزود: یک نزاع پیچیده‌ای چون نزاع (اسرائیلی‌ها و فلسطینی) را نمی‌توان با شعار دو کلمه‌ای حل و فصل کرد؛ ما تنها از مردم می‌خواهیم که صبر پیشه کنند و آن زمان که به این طرح سیاسی دست پیدا کنند، خواهند فهمید که دو طرف به صورت کاملاً رضایت بخش از این نزاع خارج خواهند شد اما این کار نیازمند کاری طاقت فرساست.

گرینبلات گفت: ما هیچ ضمانتی به فلسطینی‌ها نمی‌دهیم و مسائل موجود میان آنها و اسرائیلی‌ها دشوار و چالش برانگیز است.

وی اضافه کرد: روابط با فلسطینی‌ها از سال ۲۰۱۷ قطع است و امیدوارم این روابط برقرار شود.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه در خصوص زمان دقیق اعلام معامله ننگین قرن و اینکه قرار است این موضوع، پیش یا پس از انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی اعلام شود، گفت که ترامپ هنوز زمان دقیق این طرح را اعلام نکرده است.

پس از شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه و بر اساس رأی کنست رژیم صهیونیستی، قرار است ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریورماه) انتخابات پارلمانی (کنست) در سرزمین‌های اشغالی برگزار شود.

وی در مورد حضور ۴۰۰ هزار صهیونیست شهرک نشین در کرانه باختری گفت: من ترجیح می‌دهم از واژه "محله" و "شهر" به جای شهرک استفاده کنم؛ چرا که شهرک نشین، اصطلاحی تحقیر آمیز است که به صورت جانبدارانه و با هدف متهم کردن یکی از دو طرف نزاع به کار می‌رود.

گرینبلات اضافه کرد: چگونگی حل این موضوع (شهرک نشینان)، در طرح سیاسی (معامله قرن) تشریح خواهد شد.

فرستاده ویژه ترامپ به خاورمیانه درباره مرز سرزمین اشغالی و فلسطین، موضوع امنیت و حق بازگشت آوارگان فلسطینی نیز گفت: درباره مسأله آوارگان، پیش از هر چیز باید این واژه را تعریف کرد و دانست که آنها کیستند؛ تعدادشان چقدر است و راه حل عادلانه و واقعی برای این موضوع چه خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین باید دانست؛ امروزه تعداد دقیق آوارگان در مقایسه با زمانی که مشکل آوارگان بروز پیدا کرد، چقدر است.

گرینبلات بیان کرد: باید مسأله‌ای واقعی وجود داشته باشد و نمی‌توان به وعده‌ای عمل کرد که در گذشته به فلسطینی‌ها داده شده و طرحی که اکنون ما آن را ارائه می‌دهیم یک طرح جدید هیجان انگیز و جالب است.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه در پایان افزود: طرح معامله قرن به این بستگی دارد که آیا دو طرف آمادگی مذاکره و رسیدن به خط پایان این درگیری‌ها را دارند یا خیر؟

مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان به دنبال کارشکنی و مجوز ساخت شهرک‌های جدید در سرزمین‌های اشغالی در سال ۲۰۱۴ متوقف شد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

مرکز اطلاع رسانی فلسطین

خبرگزاری مهر

Parameter:420270!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)