|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
رای الیوم نوشت :
[1398/06/17]

آیا حزب الله به اسطوره پهپادهای اسرائیلی همانند اسطوره «مرکاوا» پایان خواهد داد؟  

رای الیوم نوشت :

آیا حزب الله به اسطوره پهپادهای اسرائیلی همانند اسطوره «مرکاوا» پایان خواهد داد؟

یکشنبه 17 شهریور 1398

آیا حزب الله اسطوره پهپادهای اسرائیلی را همانند تانک «میرکاوا» پایان خواهد داد؟ اسرار واقعی سقوط دو پهپاد اسرائیلی در آسمان ضاحیه جنوبی بیروت چیست؟ چرا مقامات لبنانی، باب تحقیقات رسمی را برای روشن شدن رخنه و تجاوز امنیتی خطرناک گشودند؟ و چگونه سکوت در قبال این مسئله را تفسیر و تحلیل کنیم؟

عبدالباری عطوان تحلیلگر مطرح عرب نوشت رویارویی آینده میان حزب الله و دولت اشغالگر اسرائیل، چه بسا در آسمان لبنان باشد و نه در عمق فلسطین اشغالی، همانطور که در بیست سال گذشته معمول بود، چه بسا آغاز آن، ارسال دو پهپاد اسرائیلی به ضاحیه جنوبی(بیروت) در یک تجاوز آشکار و واضح برای قواعد درگیری باشد که طی سال‌های گذشته حاکم بوده  است.

اطلاعات جدیدی که درباره گشودن این جبهه از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در دسترس است آن هم تقریبا در فاصله سه هفته تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل(کنست)،‌چندین نکته مهم را در این زمینه مورد تاکید قرار می‌دهد که باید در هر بررسی و نگاه به تحولات آینده مورد توجه قرار گیرد:

اول : اینکه بر اساس افشاگری منابع بلندپایه لبنان، دو پهپادی که ضاحیه جنوبی را چند روز پیش هدف قرار دادند، از لبنان و به طور مشخص از سمت مناطق شمالی نزدیک به ضاحیه حرکت کردند و از سوی یکی از مزدوران به پرواز درآمده بودند  و کنترل آنها از اتاق عملیات ویژه در تل آویو صورت گرفت که  به سمت اهداف مورد نظر حرکت داده شوند و معنایش این است که مزدوری که به این ماموریت دست زد، سمت و جهت آن را می‌ دانسته است.

دوم : مقامات بلندپایه لبنانی که به این اطلاعات دست یافته‌اند و پرونده کاملی را همراه با ادله و مدارک در  اختیار دارند، تصمیم گرفته اند باب تحقیقات را برای شناخت جزئیات این رخنه و نفوذ داخلی و تمام طرف‌هایی که در آن دست داشته‌اند، بگشایند تا از بروز فتنه‌ای جلوگیری کنند که اسرائیل و برخی کشورهای غربی در آن دست دارند و می‌خواهند اوضاع امنیتی لبنان را بحرانی و متشنج کنند.

سوم : اینکه هماهنگی و انسجام قابل توجهی در عملیات تهاجمی علیه ضاحیه بیروت و حملات علیه انبارهای حشد شعبی عراق وجود داشت، یعنی ارسال پهپادهایی که منفجر شود و این انبارها را منفجر کند بدون اینکه  اثری از خود باقی بگذارد.

چهارم : اولین پهپادی که به ضاحیه بیروت ارسال شد، در نتیجه برخورد با سیم‌های پراکنده برق، در شبانگاه سقوط کرد که این مسئله را عاملان و طراحان ارسال این پهپادها در نظر نگرفته بودند و سقوط آن سبب رسوا شدن مقاصد اسرائیلی شد،اما دومین پهپاد با هدف حمله به  انبار سلاح ارسال شد،ولی در ماموریت خود شکست خورد و اهداف خود را بنا به دلایل متعددی محقق نکرد که منابع لبنانی با افشای آن مخالفت کرده‌‌اند.

رویارویی در لبنان چه بسا پس از واکنش قدرتمند حزب الله به تجاوز و رخنه اسرائیل به قواعد درگیری، تعلیق یا به تاخیر افتاده است، واکنش حزب  الله منجر به تضعیف و متزلزل شدن سامانه بازدارندگی اسرائیل و تغییر بسیاری از معادلات نظامی سابق شد که مطرح ترین آن، برتری بازدارندگی اسرائیل بود که از بین رفت، علاوه بر آن، این واکنش، خودروی نظامی زرهی اسرائیل را در عمق جبهه شمالی و نه در اراضی اشغالی داخل لبنان مثل مزارع شبعا، هدف قرار داد، که معنایش شکستن تمام خطوط قرمز اسرائیل بود.

هنگامی که سید حسن نصرالله در سخنرانی چند روز پیش خود تاکید می کند که ضربه واقعی به نتانیاهو و قلدرمآبی و زورگویی‌اش، با سرنگونی هر پهپادی خواهد بود که به حریم هوایی لبنان تجاوز کند، که معنایش این است که در وهله اول، حزب الله موشک‌ها و سامانه‌های دفاعی در اختیار دارد که قادر به انجام این ماموریت استراتژیک است، نصرالله مردی است که دروغ نمی گوید و همچنین بزرگنمایی و غلو نمی‌کند و همواره با  استناد به  ادله عملی و اطلاعات دقیق حرف می‌زند.

اطلاعاتی وجود دارد که تاکید می کند که حزب الله چه بسا نوعی از موشک های پیشرفته ای در اختیار دارد که قادر به سرنگونی پهپادهای اسرائیلی از هر نوع پیشرفته و با فناوری بالا است.

خطر ناشی از اینکه حزب الله چنین موشک هایی را در اختیار دارد، در این است که اسرائیل در سطح جهانی به تولید پهپاد و  انواع پیشرفته آن از نظر فناوری معروف است و این صنعت سالیانه میلیاردها دلار به خزانه اسرائیل سرازیر می‌کند.

توانمندی های پیشرفته موشکی حزب الله موفق به نابودی اسطوره تانک میرکاوای اسرائیل در جریان جنگ جولای 2006 شده بود و بعید نیست که هفته‌ها یا ماه‌های آینده، غافلگیرکننده جدیدی را شاهد باشیم که در ظهور موشک های جدیدی نمایان شود که به اسطوره پهپهادهای اسرائیلی و در همان اندازه و در فضاهای لبنان پایان دهد.
جنگ های بزرگ همواره با نبردهایی آغاز می‌شود که غافلگیرکننده‌های فراوانی را فاش می‌کند و ممکن است هر از چند گاهی آرامش وجود داشته باشد و هرگونه جنگ میان محور مقاومت با اسرائیل و همپیمانان عرب و آمریکا از این دایره مستثنا نخواهد بود، عامل زمان تا حد زیادی اهمیت دارد  .

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:428994!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)