|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/17]

ادعای رژیم صهیونیستی در مورد افزایش سطح غنی سازی ایران  

ادعای رژیم صهیونیستی در مورد افزایش سطح غنی سازی ایران

یکشنبه 16 تیر 1398

تهران- ایرنا- بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه در ادامه سخنان ضد ایرانی اش، ادعا کرد تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم بسیار خطرناک است.

به گزارش روزنامه فرامنطقه ای "القدس العربی"، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از فرانسه، انگلیس و آلمان خواست که تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کنند.

نتانیاهو در حالی از اقدام ایران ابراز نگرانی کرده که رژیم صهیونیستی بنا بر اعلام کارشناسان با داشتن یک زرادخانه بزرگ اتمی بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد.

وی در ادامه اظهارات ادعایی خود گفته است که ایران با این اقدام، تعهدات خود را به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر عدم غنی سازی اورانیوم بیشتر از حد تعیین شده، نقض می‌کند.

علی ربیعی سخنگوی دولت امروز (یکشنبه) در نشست خبری مشترک با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، پس از پایان مهلت شصتروزه ایران به اروپایی‌ها، گفت: امروز از مرز ۳.۶۷ درصد اورانیوم غنی شده عبور کردیم و مبنای غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود.

یوفال اشتاینتس وزیر انرژی رژیم صهیونیستی نیز در گفت وگو با روزنامه "یدیعوت آحارونوت" اظهار کرد: تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم باعث نگرانی ماست.

وی ادعا کرد: ایران خط قرمزهایی که در گذشته بر سر آن توافق کرده بود، را رد کرد و این اقدام در راستای دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

مقامات رژیم صهیونیستی در حالی نگران افزایش سطح غنی سازی اورانیوم ایران هستند که آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال‌های اخیر حتی یک مورد انحراف از مسیر صلح آمیز هسته‌ای توسط ایران گزارش نکرده است.

ایران دو ماه قبل اعلام کرده بود که "به کشورهای باقی‌مانده در برجام، ۶۰ روز فرصت می‌دهد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را تأمین کنند؛ چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تأمین کنند، در مرحله بعد، جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد."
کاهش تعهدات برجامی ایران در پی خروج آمریکا از این توافق و اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی این کشور علیه ایران و عدم انجام تعهدات از سوی دولت‌های اروپایی و بقیه کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد.

ایران در عین حال اعلام کرده است؛ اقداماتش در کاهش تعهدات هسته‌ای برگشت پذیر است و هر گاه شرکای اروپایی اقدام به اجرای تعهدات خود در برجام کرده و منافع ایران در توافق هسته‌ای تأمین شود، تهران نیز سریعاً می‌تواند کاهش تعهدات خود را متوقف کند.

 

العالم

Parameter:419377!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)