|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
رسانه‌های عربی؛
[1398/04/23]

اسرائیل، آمریکا را به جنگ علیه ایران تحریک می‌کند  

رسانه‌های عربی؛

اسرائیل، آمریکا را به جنگ علیه ایران تحریک می‌کند

شنبه  22  تیر  1398

تهران- ایرنا- تکاپوی ضد ایرانی رژیم صهیونیستی از نگاه تحلیلگران عرب دور نمانده است و این تحلیلگران جنب و جوش‌های نتانیاهو برای تحریک ترامپ برای جنگ با ایران را با حفظ منافع شخصی وی برای ادامه حضور در اریکه قدرت در ارتباط دانستند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز پنج شنبه هفته گذشته (۲۰ تیرماه) در گفت و گو با نشریه «تایم» ضمن تکرار اتهامات بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت تهران با اقداماتش امنیت تل‌آویو را به چالش کشیده است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پیش از این نیز به تکرار مواضع ضدایرانی پرداخته بود و در همین راستا از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته‌ای تشکر کرد. نتانیاهو توافق هسته‌ای با ایران را وحشتناک خوانده و مدعی شده است که این توافق مسیر ایران برای رسیدن به سلاح هسته‌ای را هموار کرد. وی تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از این توافق را جسورانه توصیف کرد و گفت «از او بابت این کار متشکریم، چون این برای امنیت اسرائیل، منطقه، ایالات متحده و جهان ضروری است».

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین ادعا کرد که رفع تحریم‌ها، به ایران امکان داد فعالیت‌های منطقه‌ای خود را افزایش دهد. او در واکنش به اقدامات ایران برای اجرای گام دوم کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، ایران را عامل تنش‌های اخیر منطقه معرفی کرد. نتانیاهو ضمن متهم کردن ایران به نقض توافق هسته‌ای، همواره از مشوقین خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بوده و همیشه از افزایش تحریم‌ها از ایران حمایت کرده است. نتانیاهو در حالی ایران را متهم می‌کند که این رژیم سال‌ها است با بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای، به بحران آفرینی در منطقه دامن زده است.

تکاپوی ضد ایرانیِ رژیم صهیونیستی

به نوشته روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن، نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ترامپ را تحریک به خروج از توافق هسته‌ای کرد. او در ادامه از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران استقبال کرد.

به نوشته روزنامه «الاخبار» لبنان، نتانیاهو تلاش کرد اقدام ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم و ادامه این روند را اقدامی خطرناک جلوه دهد. او از کشورهای اروپایی خواست علیه ایران تحریم‌هایی را اعمال کنند. این موضع نتانیاهو ریشه در سیاست سنتی اش در رویارویی با برنامه هسته‌ای ایران دارد. رژیم اسرائیل به طور مطلق با اصل حق و قدرت ایران برای غنی سازی اورانیوم مخالف است. این اقدام وی نشان داد که تلاش‌های وی برای جلوگیری از قدرت ایران از طریق شرط بندی بر روی تحریم‌ها و پیام‌های تهدید آمیز ترامپ با شکست روبرو شده است. همزمان شدن کاهش تعهدات ایران در توافق هسته‌ای و قدرت نمایی ایران برای مقابله با آمریکا موضوع دیگری است که برای تل آویو نگران کننده است. قدرت نمایی ایران در سرنگون سازی پهپاد آمریکایی معادلات را به نفع ایران تغییر داد. این موضوع نشان داد که ایران به قدرت خود برای رویارویی با واشنگتن اعتماد دارد. عکس العمل تدریجی ایران برای مقابله با جنگ اقتصادی علیه خود نشان داد که رویکرد رژیم اسرائیل و آمریکا درباره ایران از خلاء اساسی رنج می‌برد.

روزنامه «القبس» کویت هم در گزارشی به قلم «احمدعبدالفتاح» نوشت در شرایطی که منطقه خاورمیانه در سایه تنش کنونی آمریکا و ایران در شرایط سختی به سر می‌برد تل آویو طبق معمول در حال تبلیغ، ترساندن و نواختن شیپورهای جنگ است. تل اویو ادعا می‌کند که به طور مستقیم در معرض خطر موشک‌های ایران و جریان‌های هوادار ایران در منطقه است. «یووال اشتاینس» وزیر انرژی اسرائیل هشدار داد ایران به طور مستقیم با موشک‌های خود اسرائیل را هدف قرار خواهد داد یا اینکه حزب الله را در لبنان، جنبش جهاد اسلامی را در غزه مأمور خواهد کرد به اسرائیل حمله کنند.

تارنمای شبکه خبری «اسپوتنیک» روسیه نوشت نتانیاهو بار دیگر با درخواست از کشورهای اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران به خاطر افزایش غنی سازی اورانیوم بار دیگر دشمنی آشکار خو با ایران را نشان داد. «غسان محمد» تحلیلگر مسائل اسرائیل درباره بلندپروازی‌های نتانیاهو گفت او به دنبال دامن زدن به جنگ فراگیری است اما نباید فریب اظهارات نتانیاهو را خورد. اقدامات او در چارچوب جنگ روانی قرار می‌گیرد.

نتانیاهو و پیگیری منافع شخصی از طریق موضع گیری ضد ایرانی

روزنامه «عربی ۲۱» در گزارشی به نقل از تارنمای «اکسپرس» انگلیس نوشت: نتانیاهو از برگ تنش با ایران برای تأمین منافع شخصی و ادامه حضور در قدرت استفاده می‌کند. وی پس از شکست در جلب حمایت احزاب راستگرا و متعصب سنتی در تشکیل کابینه شکست خورد و اکنون توجه‌ها را به سوی ایران جلب کرده است تا جایگاه سیاسی خود را تقویت سازد. برپایه این گزارش «یوسف جبارین» نماینده عرب کنست رژیم صهیونیستی معتقد است شاید که تنش در داخل دولت و حمله به غزه و تنش با ایران تنها شیوه‌ای است که نتانیاهو از آن استفاده می‌کند. نتانیاهو از طریق معرفی ایران به عنوان دشمن مشترک اسرائیل و عرب‌ها با کشورهای عربی ارتباط برقرار می‌کند و از این موضوع برای ادامه حضور در اریکه قدرت استفاده می‌کند. او از کشورهای انگلیس، فرانسه و المان خواسته است که تحریم‌های سختی را علیه ایران اعمال کنند. او مخالف هر گونه تلاشی برای حل موضوع هسته‌ای ایران از طریق مذاکره است.

به نوشته روزنامه «صوت العراق» دکتر «حمید الکفائی» پژوهشگر مسائل خاورمیانه درباره دلایل تنش‌های در منطقه خلیج فارس و ابعاد بین المللی و منطقه‌ای و ایدئوژی آن گفت قدرت یابی ترامپ در آمریکا و آشفتگی اوضاع سیاسی وی یکی از دلایلی بود که منطقه خاورمیانه را در شرایط آشفته ای قرار داد. گفتمان سیاسی نسنجیده او که با آن دیگر کشورها را تهدید می‌کند در این زمینه نقش داشت. عامل اسرائیلی و قدرت تأثیر آن در آمریکا هم در این زمینه نفش دارد و اسرائیل، آمریکا را به سوی جنگ تحریک می‌کند و این تنش افرینی ها با طرح معامله قرن در ارتباط است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:420267!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)