|
|
0.0 (0)
نگاه رسانه های عربی
[1398/05/11]

امارات و نشانگان بازنگری در سیاست های ضدایرانی  

نگاه رسانه های عربی

امارات و نشانگان بازنگری در سیاست های ضدایرانی

۱۰ مرداد ۱۳۹۸

تهران- ایرنا- امارات متحده عربی با درک پیامدهای مخرب هرگونه تقابل احتمالی با ایران، به تازگی تلاش‌هایی برای نزدیک شدن به تهران آغاز کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، ششمین نشست مشترک مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و گارد ساحلی امارات متحده عربی روز سه شنبه هشتم مردادماه در تهران برگزار شد.

سرتیپ «محمدعلی مصباح الاحبابی» فرمانده گارد مرزی امارات نماینده این کشور در این نشست بود که در رأس هیات نظامی اماراتی به تهران سفر و با سردار «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست مسائلی چون عبور صیادان از مرزهای آبی، حل مسائل مربوط به آزادی متخلفانی که قوانین صید را زیر پا گذشته و مبارزه با قاچاق بررسی شد.   «سالم محمد الزعابی» مدیر بخش همکاری های امنیتی بین المللی در وزارت امور خارجه امارات روز چهارشنبه نتایج مذاکرات مسؤولان ارشد گارد ساحلی این کشور با همتایان ایرانی را مثبت دانست و از آن ابراز رضایت کرد.  

گروهی از تحلیلگران معتقدند که سفر هیاتی از گارد ساحلی امارات به ایران و گفت و گو با مسوولان ایرانی با هدف تقویت همکاری های مرزی و تبادل اطلاعات، اعلام آمادگی دو بانک اماراتی برای همکاری با تهران و تصمیم امارات برای خروج نیروهایش از یمن نشانه هایی است که می گوید امارات به دنبال تغییر رویکرد خود در منطقه خلیج فارس است.

 تغییراتی در سیاست منطقه ای امارات

به نوشته تارنمای «الخلیج اونلاین» امارات، با وجود ادامه تنش ها در منطقه خلیج فارس، تحرک های اخیر امارات نشان می دهد که ابوظبی تمایلی برای تنش با ایران ندارد. عقب نشینی بیشتر نیروهای امارات از یمن که در چارچوب ائتلاف حمله به یمن به سردمداری عربستان به یمن وارد شده بودند یک گام عملی در این راستا است. به تازگی امارات یک هیات امنیتی را به تهران ارسال کرد تا مسائل مربوط به همکاری های مرزی و تبادل اطلاعات امنیتی را مورد بررسی قرار دهند. پیش از این نیز ابوظبی نمایندگانی را به ایران اعزام کرد تا درباره صلح گفت و گو کنند. این اقدامات از زمان حمله به یمن تاکنون بی سابقه بوده است. اظهارات فرمانده گارد ساحلی امارات برای برقراری روابط دوستانه با ایران و ادامه هماهنگی مداوم با تهران برای تضمین سلامت خطوط دریانوردی در منطقه خلیج فارس بی سابقه و مخالف ماهیت روابط ائتلاف سعودی- اماراتی با ایران است.

به نوشته روزنامه «عربی ۲۱» مصر، امارات نگران است که تنش ها در منطقه برای اقتصادش نتایج ناگواری به دنبال داشته باشد از این رو، هیات هایی از این کشور در چارچوب اقدام دیپلماتیک به ایران سفر و تلاش می کنند تا از دامنه تنش ها در منطقه بکاهند. این نخستین بار نیست سخن درباره روابط امارات و ایران مطرح می شود بلکه در سایه تغییر نقش امارات در یمن و تلاش این کشور برای از سرگیری روابط با سوریه به نظر می رسد راهبرد منطقه ای امارات تغییر کرده است.

به نوشته شبکه خبری «الجزیره»، «وسیم بزی» نویسنده و تحلیلگر لبنانی معتقد است نشست هماهنگی میان فرماندهان گارد ساحلی امارات و ایران نشان می دهد که در سیاست های منطقه ای ابوظبی تغییراتی به وجود آمده است. امارات این شیوه را در پیش گرفته است زیرا دیگر این کشور تحمل هزینه سرسام آور دخالت در جنگ یمن را ندارد.

روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن در گزارشی نوشت با وجود تحریم های ضد ایرانیِ آمریکا، بانک های امارات آمادگی خود را برای گسترش همکاری مالی با ایران اعلام کرده اند. این آمادگی همسو با گزارش رسانه هایی است که اعلام کرده اند ایران و امارات برای گسترش همکاری مالی با تمرکز بر اقدامات بانکی و تبدیل ارزها برنامه ریزی می کنند.  

امارات نمی تواند دیگر روی آمریکا مثل قبل حساب کند

به نوشته تارنمای الخلیج اونلاین، «عماد الدین شوقی» کارشناس روابط بین الملل معتقد است که نشست گارد ساحلی ایران و امارات در تهران نشان داد که امارات به دنبال بهانه ای برای خروج از ائتلاف حمله به یمن است. این عقب نشینی بیانگر شکست شرط بندی همپیمانان آمریکا در منطقه خلیج فارس روی واشنگتن است. ابوظبی منافع خود را در اولویت قرار داده است و نگران آن است که تنش ها بر اقتصاد این کشور تاثیر گذارد. عقب نشینی نیروهای امارات از برخی مناطق یمن دارای پیام های بسیاری است که برجسته ترین آن این است که امارات دیگر بر روی آمریکا حساب باز نمی کند و می ترسد که در هرگونه تنشی در کنار ریاض علیه تهران مجبور به اقدام شود.

به نوشته روزنامه «القیس» تحلیلگران معتقدند که سرنگونی پهپاد آمریکا به دست نیروهای ایران در ماه گذشته نقطه عطفی در تغییر رفتار امارات بود. اماراتی ها پس از این حادثه این موضوع را درک کردند که آمریکا قدرتی شکست ناپذیر نیست. امارات پس از این حادثه با پی بردن به قدرت ایران، در محاسبات خود بازنگری کرد و به این نتیجه رسید که نباید همه تخم مرغ های خود را در سبد آمریکا بگذارد.

تداوم خطوط ضدایرانی در برخی رسانه های اماراتی

اگرچه امارات با سفر مقاماتش به ایران و خروج نیروهایش از یمن پیام های مثبتی را برای افزایش دامنه همکاری ها با ایران ارسال کرده است اما باز هم طیفی از رسانه های این کشور همان رفتار گذشته خود را ادامه می دهند و در گزارش و تحلیل های خود تلاش دارند فضای تیره و تاری از ایران ارائه دهند. به عنوان مثال تارنمای مرکز پژوهش های «المزماه» امارات در گزارشی با اشاره به تلاش برخی کشورها برای تشکیل ائتلاف دریایی ادعا کرد همه شاخص ها نشان می دهد که ایران نفوذ خود را در تنگه هرمز از دست خواهد داد. این تارنما در گزارشی دیگر با اشاره به انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست وزیر انگلیس ادعا کرد انتخاب جانسون خبر نگران کننده ای برای تصمیم گیران در تهران است. این انتخاب دارای معانی و پیام های بسیار ناخوشایندی برای ایران است که برجسته  ترین آن این است که قاره اروپا پس از این خود را برای اعمال تحریم ها علیه ایران تمایل بیشتری دارد.

روزنامه «البیان» امارات هم با پوشش خبر حذف ۴ صفر از پول ایران ادعا کرد دولت ایران با این تصمیم خود به کاهش ارزش پول ایران اعتراف کرد. این اقدام بیانگر اوضاع تلخ اقتصادی ایران در شرایط تحریم است.

روزنامه «الاتحاد» امارات هم در گزارشی ادعا کرد ایران با کاهش تعهدات هسته ای خود با سرنوشت توافق هسته ای بازی می کند. این روزنامه در گزارشی دیگر ادعا کرد ایران با نادیده گرفتن برخی بندهای توافق تلاش می کند راهی برای مذاکره مجدد پیدا کند. این کشور روی برگ برنده تنگه هرمز حساب باز کرده است اما تهدیدهای مقام های ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز کم کم ارزش خود را از دست داده است. تهدیدهای ایرانی مبنی بر بستن تنگه هرمز نتیجه معکوسی به دنبال داشته است و آمریکا را وادار کرد تا برای تشکیل ائتلاف دریایی در این تنگه تلاش کند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:423662!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)