| |
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » مواضع » دبیرکل
0/0 (0)
[1395/10/12]

امیرعبداللهیان: قطعنامه شورای امنیت اقدامی موثر در مبارزه با تروریسم است  

دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل و دبیرکل کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین، اراده جهانی برای مبارزه با تروریسم را ضروری دانست و گفت: قطعنامه شورای امنیت در حمایت از آتش بس سوریه اقدام موثری برای کمک به مبارزه با تروریسم بشمار می رود.

حسین امیرعبداللهیان شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران درباره سفر وزیر امورخارجه سوریه به ایران و قطعنامه شب گذشته شورای امنیت افزود:‌ قطعنامه ای که در حمایت از آتش بس در سوریه صادر شد یک اقدام موثر در راستای تکمیل روند سیاسی و کمک به مبارزه با تروریسم در سوریه به شمار می رود.
وی با بیان اینکه نفس این حرکت قابل تمجید است، تصریح کرد: نقش روسیه و همراهی ترکیه دراین مسئله بسیار مهم و به مقدار زیادی می تواند تعیین کننده باشد؛ اما اگر اراده جدی بین المللی در ورای این مسئله وجود نداشته باشد، می شود از عدم تضمین صحبت کرد.
امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: آمریکایی ها علیرغم اینکه قطعنامه را وتو نکردند، هنوز نقششان در بازی با کارت تروریسم نقش دوگانه و متضاد است، لذا یکی از عوامل عدم تضمین رفتار آمریکا است که همواره نشان داده اند که بدعهدی می کنند و رفتار حساب شده و سنجیده ای را هیچگاه در مبارزه با تروریسم اتخاذ نکرده اند که در راستای مصالح منطقه باشد و عمدتا منافع خود را در نظر می گیرند.
وی افزود:‌ در عین حال باید به این مجموعه نگرانی ها رفتار غیرسازنده عربستان برخی از دوستان این کشور در منطقه را اضافه کرد، لذا ضمن اینکه شروع خوبی است اما برای تضمین بیشتر برای اجرای این قطعنامه، نیازمند اقدامات زیاد بعدی هستیم.
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل همچنین درباره نشست قزاقستان اظهار داشت:‌ طبیعی است این نشست مقدماتی داشته است و قدم اول آن پیروزی مقاومت در حلب است که خود یک گام مهمی به شمار می رود و از این منظر باید به مردم و دولت سوریه تبریک گفت.
وی ادامه داد: مقدمه دوم این مسئله، آتش بس است که قطعنامه سازمان ملل هم از آن حمایت کرده و این موارد، بستری را فراهم کرده است تا بتوان در قزاقستان نشستی برگزار شود و گام های جدی تری را برای تحقق راهکار سیاسی در سوریه دنبال کرد.
امیرعبداللهیان تصریح کرد: شخصا فکر می کنم این گام ها، گام های امید بخشی است اما نگرانی های جدی همچنان برای برقراری ثبات و آرامش در سوریه وجود دارد که بازیگران جهانی و کنشگران اصلی باید تضمین لازم در این موضوع بدهند.
وی همچنین درباره اوضاع آینده یمن پس از شکست تروریست ها در منطقه گفت: تحولات سوریه قطعا اثر مثبتی بر اوضاع یمن خواهد داشت اما نکته مهم این است که تجاوز سعودی ها به یمن باعث شد که تروریست بویژه در جنوب یمن به صورت فزاینده ای افزایش پیدا کند.
دستیار رئیس مجلس در امور بین الملل افزود: نکته مهم وقابل توجه این است که هرگونه موفقیت در راه حل سیاسی در سوریه در دو موضوع مبارزه با تروریسم و تقویت روند سیاسی می تواند به عنوان یک الگو مورد توجه کنشگران منطقه ای و بین المللی برای تمرکز بر راه حل سیاسی در یمن قرار گیرد.

 

تاریخ خبر: 12/10/1395 

 

Parameter:223441!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار