|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
[1397/09/04]

ایران از بزرگترین تمدن های خاورمیانه و از قدرت های منطقه است  

وزیرخارجه انگلیس

ایران از بزرگترین تمدن های خاورمیانه و از قدرت های منطقه است

تاریخ خبر: 1397/09/04

لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه انگلیس که به‌تازگی از سفر به تهران بازگشته است روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بی.بی.سی، ایران را یکی از بزرگ‌ترین تمدن‌های خاورمیانه و از قدرت های منطقه‌ خواند.

به گزارش ایرنا، جرمی هانت به ‌عنوان اولین وزیر امور خارجه یک کشور غربی پس از خروج آمریکا از برجام، دوشنبه گذشته به‌ منظور دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود و با دستور کار بررسی آینده برجام، مسائل منطقه‌ای و چندجانبه به تهران سفر کرد.
هانت در آستانه انجام این سفر، برجام را بخش مهمی از ثبات خاورمیانه خواند که 'بقاء آن مستلزم پایبندی صددرصدی اعضاء به این توافق است.' وی تصریح کرد مادامی‌که ایران به این توافق پایبند باشد، لندن نیز به تعهداتش وفادار خواهد بود.
در جریان دیدار وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و انگلیس که دوشنبه در تهران برگزار شد، دو طرف جنبه‌های مختلف روابط و مناسبات دوجانبه ازجمله مسائل مرتبط با سازوکار مالی اروپا موسوم به ای پی وی (SPV) برای پیشبرد روابط اقتصادی و تجاری در چهارچوب برجام را مورد تبادل‌ نظر و گفت ‌ وگو قرار دادند.
هانت همچنین با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و با اشاره به مشکلات و موانعی که دولت آمریکا در مسیر مبادلات مالی و روابط بابکی پس از برجام ایجاد کرده است، بر ضرورت پیگیری و حل‌ و فصل مسائل پیش رو تأکید کرد.
وی با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالی کشورمان، اظهار داشت: اروپا مایل به حفظ دستاوردهای برجام است و در این مسیر ایده‌هایی مانند تأسیس سامانه تبادل مالی مستقل از آمریکا و اقتصاد بدون دلار را با جدیت دنبال کرده و در تلاش مشترک برای عملیاتی کردن آن است.
همچنین، بازدید هانت از بازار تهران در جریان سفرش به ایران از سوی رسانه‌های انگلیسی موردتوجه قرار گرفت و عنوان شد که این امر حاکی از ارزیابی مثبت او نسبت به امنیت داخلی کشور است.
با این حال، تجربه‌ی چهار ماه گذشته نشان داده است که هانت برخلاف جانسون و وزرای خارجه اسبق انگلیس، احساسات را بیش‌ از اندازه چاشنی سیاست خارجی کرده تا جایی که او اولین اظهارنظرش درباره ایران را با وعده دهی برای آزادی یکی از محکومان امنیتی دو تابعیتی در تهران آغاز کرد. 
هانت که تیرماه گذشته به‌عنوان وزیر خارجه جدید انگلیس منصوب شد وعده داد تمامی اقدامات ممکن را برای ضمانت آزادی نازنین زاغری شهروند ایرانی-انگلیسی که در ایران به جرائم امنیتی محکوم‌شده، انجام دهد.
وزیر امور خارجه انگلیس امروز در همین رابطه به بی.بی.سی گفت که در جریان سفرش به تهران موفق به دیدار زاغری نشده اما با دخترش گابریلا در تهران دیدار کرده است.
هانت با تکرار درخواست انگلیس برای آزادی زاغری ابراز اطمینان کرد که ایران به درخواست لندن گوش می‌کند، اما افزود: اینکه آن‌ها به تقاضای ما جامه عمل بپوشانند مساله دیگری است.
سپاه ثارالله کرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای درباره این دستگیری اعلام کرد: «طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سر شبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.» پرونده وی سپس موردبررسی قرار گرفت و این متهم در دادگاه انقلاب به 5 سال حبس محکوم شد.
انتهای پیام /
 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:362121!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)