|
|
0.0 (0)
[1398/05/19]

بحران کشمیر ... حمایت اسرائیل از تغییرات جمعیتی  

بحران کشمیر ... حمایت اسرائیل از تغییرات جمعیتی

شنبه 19 مرداد 1398

برخی از کارشناسان معتقدند بحران به وجود آمده میان هند و پاکستان در منطقه کشمیر با هدف ایجاد تغییرات جمعیتی در این منطقه بوده و در این میان هند از حمایت های رژیم صهیونیستی نیز برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، موج تنش های اخیر میان هند و پاکستان به دلیل مساله مورد نزاع منطقه جامو و کشمیر قصد آرام شدن و پایان یافتن ندارد تا جایی که بار دیگر این دو کشور هسته ای برای آغاز جنگی جدید یکدیگر را تهدید کرده اند. این تنش ها پس از اقدام دهلی در 5 آگوست جاری و در خصوص لغو خود مختاری کشمیر مجدداً شعله ور شده است.

منطقه جامو و کشمیر بر اساس ماده 370 قانون اساسی هند در اداره خود به جز در امور خارجی، دفاعی و ارتباطی از استقلال برخوردار است.

این قانون از ویژگی های جمعیتی این منطقه حفاظت کرده و اجازه نمی دهد از دیگر نقاط هند به منطقه جامو و کشمیر مهاجرتی انجام شود. این مساله خشم هندوهای ملی گرای افراطی را به دنبال داشته است که ناریندرا مودی نخست وزیر هند نیز از همین اقوام محسوب می شود.

اما مودی تلاش می کند هندوها را به مهاجرت به کشمیر ترغیب نماید تا از این طریق ترکیب جمعیتی این منطقه را که بیشتر مسلمان هستند تغییر دهد.

از زمان تصویب قانون اساسی جامو و کشمیر در سال 1956، قانون اقامت دائم نیز به تصویب رسید که به قوه مقننه اجازه می دهد ساکنان دائم و ویژگی های آنان را مشخص نمایند.

بنابراین برای تمام ساکنان مورد تایید در این منطقه اجازه اقامت دائم صادر می شود و برخی امتیازات در خصوص کار، آموزش، حق تملک و خرید و فروش ملک به آنها داده می شود.

قوه مقننه کشمیر مشمولین اقامت دائم در این کشور را با این ضابطه مشخص می کند که هر فردی که از 14 می 1954 و زمان اجرای این قانون در جامو و کشمیر سکونت داشته و 10 سال پس از این تاریخ در این منطقه به سر برده است از ساکنان دائم محسوب می شود.

این امکان برای قوه مقننه جامو و کشمیر وجود دارد که تعریف ساکن دائم یا مسائل مرتبط با آن را به شرط موافقت دو سوم اعضا تغییر دهد.

تغییرات جمعیتی

محمد فیصل نویسنده و روزنامه نگار پاکستانی معتقد است دلیل واقعی ایجاد چنین تغییری در قانون اساسی هند و در نتیجه تغییر در قانون اساسی کشمیر تلاش ملی گرایان هندو برای به وجود آوردن تغییرات جمعیتی در این منطقه است.

فیصل در گفتگو با خلیج آنلاین گفت: تغییرات جدید به افراد غیر مقیم اجازه می دهد در کشمیر زمین خریداری نمایند که این حق بر اساس تبصره 35 ماده قانون اساسی ملغی شده از افراد غیر مقیم سلب شده بود، تغییر اخیر در قانون اساسی به حزب ملی گرای هندوی بهاراتیا جاناتا که ناریندرا مودی ریاست آن را بر عهده دارد اجازه می دهد هندوها را برای خرید و فروش زمین و اقامت در این منطقه ترغیب نماید و این به معنای ایجاد تغییرات جمعیتی بلند مدت و میان مدت در این منطقه است.

وی افزود: اقدام خطرناک تر برای ایجاد تغییرات جمعیتی، عملیات پاکسازی قومی است که احتمال دارد مانند میانمار اتفاق بیافتد، حضور گسترده نیروهای هندی در این منطقه به بهانه مقابله با اعتراضات نگرانی هایی را در ساکنان این منطقه در این خصوص به وجود آورده است.

دولت هند پس از لغو قانون مربوط به خود مختاری کشمیر حدود 10 هزار نظامی به این منطقه اعزام کرد و گزارشات رسانه های مختلف بیانگر آن است که مقامات هندی دستورات لازم برای اعزام 25 هزار نظامی دیگر به این منطقه را صادر کرده اند، این در حالی است که 500 هزار نیروی امنیتی هندی در کشمیر حضور دارند.

چنانچه تدابیر امنیتی دیگری مانند اعلام ذخیره غذا و سوخت و جلوگیری از تجمع افراد و بسته شدن مدارس و دانشگاه ها در شهرهای بزرگ این منطقه اجرا شده است.

حمایت اسرائیل

این نویسنده پاکستانی در سخنان خود به عامل بین المللی مداخله کننده در افزایش شدت این بحران اشاره کرد.

فیصل گفت: رژیم صهیونیستی به پاکستان به عنوان کشوری سنی مذهب و دارای بمب هسته ای نگاه کرده و رسانه های عبری زبان از پاکستان به عنوان بمب هسته ای اسلامی یاد می کنند.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات سازمان امنیت پاکستان، اسرائیل اطلاعاتی در خصوص پایگاه های این کشور و جنبش های آزادی بخش کشمیر به هند ارائه می کند.

فیصل گفت: با وجود تمایل زیاد برخی کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با اسرائیل اما موضع پاکستان در حمایت از مساله فلسطین، تل آویو را به حمایت از دهلی واداشته است.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در فوریه گذشته اعلام کرد عادی سازی روابط با اسرائیل تنها با حل مساله فلسطین محقق می شود.

نوهت بیرودکی پژوهشگر اسرائیلی متخصص در امور هند در دانشگاه بارایلان در تحلیل خود که در روزنامه اسرائیل هایوم مورخ 23 ژوئیه 2019 چاپ شد گفت: نیاز هند برای افزایش قدرت خود جهت مبارزه با سازمان های افراطی، این کشور را به سوی تقویت روابط با اسرائیل، عربستان و آمریکا سوق داده است.

این پژوهشگر صهیونیست به تشکیل محور هندی – اسرائیلی – سعودی – آمریکایی برای مقابله با سازمان های اسلامی اشاره کرد که آنها را افراطی نامیده و دهلی آنها را مسئول انجام عملیات های تروریستی علیه خود می داند.

وی همچنین تاکید کرد تمایل هند برای رابطه با اسرائیل و برخی کشورهای عربی و اسلامی که در جنگ علیه سازمان های افراطی تلاش می کنند، دهلی را به مشارکت بی سابقه در کنفرانس همکاری اسلامی که در مارس 2019 در ابوظبی برگزار شده واداشت.

لازم به ذکر است موضع هند در گذشته و هنگامی که حزب کنگره ملی قدرت را در دست داشت حمایت از مساله فلسطین در محافل بین المللی بود اما پس از آنکه حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری مودی در هند به قدرت رسید این موضع گیری دستخوش تغییراتی جدی شد.

هند برای اولین بار در سال 2015 در جریان تصویب پیش نویس محکومیت عملیات نظامی اسرائیل علیه نوار غزه در سازمان ملل متحد از اسرائیل حمایت کرد.

نگرانی از آغاز جنگ هسته ای

ولید شفیق پژوهشگر علوم سیاسی در دانشگاه هلسینکی فنلاند تاکید کرد آغاز چهارمین جنگ میان پاکستان و هند مساله محتملی است و کشورهای بزرگ تلاش می کنند این سناریو محقق نشود.

جنگ جدید میان این دو کشور هرگز مانند گذشته نخواهد بود چرا که هر دو از سلاح هسته ای برخوردار بوده در حالی که در سه جنگ گذشته هیچکدام چنین قدرتی را نداشته اند.

شفیق در گفتگو با خلیج آنلاین گفت: اقدام هند سطح نارضایتی در کشمیر را افزایش می دهد و این به معنای احتمال برافروخته شدن مقاومت مردمی در برابر هند به عنوان نیرویی اشغالگر است.

وی افزود: احتمال دارد اوضاع از کنترل پاکستان خارج شود که البته این کشور تمایل دارد وضعیت را تحت کنترل داشته باشد، مقاومت مردمی بدون توجه به معادلات بین المللی که وضعیت نه جنگ و نه صلح را در مرزها حفظ کرده با شدت با تحولات جدید درگیر خواهد شد.

این پژوهشگر ادامه داد: حزب افراطی هندوی بهاراتیا جاناتا مسئولیت هر گونه اقدام در کشمیر را متوجه پاکستان می داند و در فوریه گذشته شاهد بودیم که چگونه دهلی مواضع پاکستان را به دلیل حمله به کشمیر بمباران کرد.

شفیق گفت: در این بمباران 40 نظامی پاکستانی کشته شدند و وضعیت تا آستانه جنگ پیش رفت که با مداخلات بین المللی بحران به وجود آمده کاهش یافت.

این پژوهشگر امور سیاسی پیش بینی کرد در صورت آغاز جنگ در مرزهای کشمیر برتری نظامی و اقتصادی هند می تواند پاکستان را به استفاد از سلاح هسته ای ترغیب نماید.

وی معتقد است اگر چنین جنگی آغاز شود هرگز متوقف نخواهد شد بلکه در مرزهای زمینی طولانی مشترک میان دو کشور ادامه می یابد و هیچکس نمی داند کدام طرف ضربه اول را وارد می کند و پیامدهای استفاده از بمب هسته ای تا به کجا ادامه خواهد یافت.

لازم به ذکر است کشمیر دارای موقعیتی استراتژیک بوده و در میانه و جنوب آسیا واقع شده است. این منطقه با چهار کشور هند، پاکستان، افغانستان و چین مرز مشترک دارد.

مساحت این منطقه 86023  مایل مربع است و در 1949 به دو بخش تقسیم کرد که بر اساس توافق 1972 به عنوان خط آتش بس تعیین شد.

مساحت بخش هندی کشمیر 53665 مایل مربع بوده و جامو و کشمیر نام دارد و بخش پاکستانی آن نیز 32358 مایل مربع است که ایالت کشمیر آزاد نامیده می شود و همچنین بخش کوچکی از آن نیز به نام اقصی چین از سال 1962 تحت کنترل چین قرار دارد.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:425027!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)