|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
پایگاه خبری-مطالعاتی" جی ان سی"؛
[1398/05/09]

بحرین با هواداری از اسرائیل چه منفعتی نصیبش می شود؟  

پایگاه خبری-مطالعاتی" جی ان سی"؛

بحرین با هواداری از اسرائیل چه منفعتی نصیبش می شود؟

چهارشنبه  09  مرداد  1398

پایگاه خبری-مطالعاتی صهیونیستی “جی ان سی” مطلبی را در مورد تلاش حاکمان بحرین برای برقراری ارتباط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی منتشر کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس (قدسنا) پایگاه مطالعاتی یهودی “جی ان سی”  در رابطه با پیشرفت روابط دیپلماتیک رژیم اسرائیل با حاکمان بحرین نوشت: “اسرائیل کاتز” وزیر خارجه اسرائیل ۱۸تیر در حساب کاربری توییترش یک عکس دونفره از خودش و وزیرخارجه بحرین را منتشر کرد و در توضیحات آن ذکر کرد: من روز گذشته با “خالد آل خلیفه” وزیر خارجه بحرین در حاشیه نشست آزادی ادیان که در واشنگتن برگزار شد،ملاقات داشتم و این یکی دیگر از تمثیل های رشد و شکوفایی دیپلوماسی میان دو کشور است.

جی ان سی در مقاله اش توضیح داد: این چنین دیدارهای عادی سازی میان اسرائیل و یکی از کشورهای حوزه خلیج (فارس) تا چند سال پیش اصلا قابل تصور نبود.

اکنون بسیاری از مردم های کشورهای عربی و اسلامی بخاطر مشاهده نمودن چنین رفتارهایی از سوی حاکمان کشورهای عربی دچار شک و بهت شده اند.

البته دیدار صورت گرفته میان این دو مقام عالی رتبه عربی و اسرائیلی برای کسانی که از این وضعیت از پیش مطلع بودند و برنامه ریزی کرده بودند به هیچ وجه ناگهانی و شوکه کننده نبود.

این پایگاه یهودی به نقل از مرکز تحقیقات استراتژیک و امنیت قدس می نویسد: یکی از عواملی که باعث شد تا تل آویو و منامه در برقراری روابط دیپلماتیک پیشرفت چشمگیری داشته باشند تهدید ایران در زمینه های نظامی و هسته ای و موشک های بالستیک بود، این دو کشور خطر مشترکی در منطقه دارند و می بایست با کمک هم این خطرها را کاهش دهند.
مرکز استراتژیک امنیت قدس همچنین اشاره کرد که آل خلیفه در حاشیه برگزاری نشست منامه با کانال ۱۳ اسرائیل گفتگو کرد و به طور ویژه ای برای ارتباط گسترده و ادامه دار با اسرائیل ابراز تمایل کرد.

آل خلیفه همچنین به تلویزیون اسرائیل گفته بود که اسرائیل به عنوان یک کشور در منطقه شناخته شده است و جزئی از میراث منطقه به شمار می آیدمردم یهودی میان ما جای دارند و به همین دلیل ما باید تمام تلاش و توان خود را بکار گیریم تا مشکلات را حل نماییم.
در حال حاضر نیز بحرین آمادگی خود را برای برگزاری اجلاس امنیتی منامه با حضور ۶۰کشور که ریاست برگزاری آن را لهستان و آمریکا برعهده دارد، اعلام داشته است.
البته احتمال می رود که اسرائیل هم یکی از مشارکت کنندگان این اجلاس باشد.

در این میان “فارشا کودوفایور” نویسنده موسسه دفاع از دموکراسی آمریکا در رابطه با منفعت خواهی بحرین از این نوع ارتباط با اسرائیل ادعا می کند که منامه از برقراری ارتباط با تل آویو چیز خاصی نمی خواهد،اکنون میان کشورهای عربی حوزه خلیج به نوعی آگاهی روزافزون ایجاد شده تا تمامی آن ها با اسرائیل یکی شده و در برابر ایران بایستند.
علاوه براین کشورهای خلیج فارس از منافع اقتصادی موجود در ایجاد ارتباط با تل آویو آگاه هستند.

از سویی دیگر و در راستای تقویت همکاری و ارتباطات میان اسرائیل و کشورهای عربی “یوسی کوهن” رئیس سازمان جاسوسی موساد خبر داد که به زودی در عمان دفتر نمایندگی سیاسی اسرائیل گشوده خواهد شد.
این نویسنده آمریکایی در پایان مقاله یادر آور می شود که یکی از بزرگترین علل ایجاد ارتباط میان اسرائیل و  کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ایران است، کشوری که بشدت باعث نگرانی امنیتی ‌و نظامی کشورهای حوزه خلیج فارس شده است.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:423472!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)