|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/30]

برخی منابع از سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق خبر دادند  

برخی منابع از سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق خبر دادند

 یکشنبه 30 تیر 1398 

منابعی در کردهای سوریه، از سفر محرمانه وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی به کردستان عراق با هدف بررسی تشکیل «کردستان سوریه» خبر دادند.

منابعی در هیأت موسوم به «الدفاع الذاتی» (خوددفاعی) وابسته به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) فاش کردند که نشستی محرمانه با حضور کردهای سوریه و «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی در کردستان عراق برگزار شده است.

وبگاه خبری «استپ» نزدیک به معارضان سوریه، به نقل از این منابع که آنان را «ویژه» توصیف کرد، نوشت، نشست محرمانه با حضور سران کُرد و لیبرمن در کردستان عراق با هدف بررسی امور مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) برگزار شده است.

طبق ادعای این منابع، این نشست در دهم ماه می و در شهر «شقلاوه» از توابع استان اربیل کردستان عراق برگزار شده است. همچنین ادعا شده که «صالح مسلم» مسئول روابط خارجی حزب «الاتحاد الدیمقراطی» و «شاهوز حسن» رئیس مشترک حزب الاتحاد الدیمقراطی و «آلدار خلیل» عضو هیأت اجرایی «حرکة المجتمع الدیمقراطی» در این جلسه محرمانه حضور داشته‌اند.

به گفته این منابع، این نشست، موضوع حمایت نظامی اسرائیل از شبه‌نظامیان قسد و منطقه امن ادعایی که قرار است در شمال شرقی سوریه ایجاد شود، روابط کردی اسرائیلی و راه‌های توسعه آن بررسی شده است.

شرط اسرائیل برای تشکیل کردستان سوریه

در این جلسه لیبرمن وعده‌هایی درباره حمایت نظامی بزرگ اسرائیل به شبه نظامیان مناطق تحت کنترل کردهای سوریه داده است و در مقابل شرط کرده که گروهی به نام «هیئت اداره مشترک» متشکل از شورای ملی کردها و سایر احزاب کردی تشکیل شود که عملاً توافق برای تشکیل این هیئت انجام شده اما زمان اعلام آن نشده است.

این منابع همچنین توضیح دادند که کردهای سوریه شرکت کننده در جلسه، شروط اسرائیل را در مورد تشکیل هیأت اداره مشترک پذیرفته‌اند.

وبگاه خبری استپ نیوز سوریه نوشت، «بیست و سوم ماه می نیز در گزارشی خبر دادیم که آمریکا برای نزدیک کردن دیدگاه‌های شبه‌نظامیان مختلف قسد با رفعت الاسد عموی رئیس جمهور سوریه تلاش‌هایی کرده است. در این خبر ادعا شده که در مقابل اجازه به رفعت الاسد برای تأسیس شرکت‌های سرمایه‌گذاری و دفتر محرمانه پولشویی در مناطق تحت کنترل قسد، در دوره انتقالی در سوریه، در مقابل خواسته شده که اصلاحاتی در قانون اساسی سوریه انجام شود تا به کردها در شمال شرقی سوریه حکومت خودمختاری کرده کردستان عراق اعطا شود.»

در همین ارتباط، اخیرا روزنامه الاخبار از همکاری کردهای سوریه با عناصر اسرائیلی برای انتقال و فروش نفت مناطق شرقی سوریه خبر داد و فاش کرد، به نامه‌ای با امضای «الهام احمد» رئیس هیئت اجرایی نهاد موسوم به «شورای دموکراتیک سوریه» (شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک) دست یافته که احمد، در این نامه، به یک تاجر صهیونیستی به نام «موتی کاهانا» اختیار تام داده است که می‌تواند نفت استخراج شده از مناطق تحت تسلط کُردها واقع در شرق سوریه را بفروشد.

محموله‌های سلاح برای قسد

این منابع همچنین تاکید کردند که محموله بزرگ سلاحی از گذرگاه مرزی «سیمالکا» با کردستان عراق وارد مناطق تحت کنترل قسد شده و این محموله شامل دویست بار نظامی شامل انواع ادوات زرهی، رادار و موشک‌های ضدهوایی است که این مقدمه‌ای برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع است.

پیشتر در بیست‌وچهارم تیرماه، گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که از منطقه کردستان عراق، برای نوزدهمین بار، ۲۸۰ کامیون حامل سلاح و تجهیزات لجستیکی برای شبه‌نظامیان کُرد در شرق سوریه ارسال شده است.

به گفته دیدبان، دست‌کم، طی ۱۹ بار گذشته و از زمان تسلط کُردها و نظامیان تروریست آمریکا بر شرق سوریه، تا کنون بیش از ۱۷۳۰ کامیون سلاح و تجهیزات لجستیکی و نظامی، توسط آمریکا به شبه‌نظامیان کُرد ارسال شده است.

جلسه وزیر سعودی در شرق سوریه

اخیرا و در راستای حمایت از تمایلات جدایی‌طلبانه شبه‌نظامیان کُرد، «ثامر السبهان» وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس نیز به همراه «جوئل رابین» معاون وزیر خارجه آمریکا و «ویلیام روباک» سفیر سابق آمریکا در بحرین، 23 خرداد ماه گذشته به شرق سوریه در دیرالزور رفتند.

این مسئولان سعودی و آمریکایی در پایگاهی آمریکایی در میدان نفتی «العمر» واقع در شرق دیرالزور با مسئولان و افراد سرشناس محلی و برخی از شیوخ و افراد سرشناس عشایر این منطقه نشست برگزار کردند.

منابع خبری اعلام کردند که این مسئول سعودی با اهرم پول نیز نتوانست شیوخ عشایر را با خود همراه کند تا عشایر همچنان در بین نیروهای دموکراتیک حضور داشته باشند.

 

العالم

خبرگزاری فارس

Parameter:421533!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)