|
|
0.0 (0)
[1398/05/11]

تحلیلگر آمریکایی: لابی اسرائیل باعث ادامه فروش اسلحه به عربستان است  

تحلیلگر آمریکایی: لابی اسرائیل باعث ادامه فروش اسلحه به عربستان است

۱۳۹۸/۵/۱۰

یک تحلیلگر سیاسی آمریکایی بر این باور است که نفوذ لابی قدرتمند صهیونیستی در آمریکا عامل اصلی ناکامی مجلس سنا برای ممانعت فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، "کیث پریستون" تحلیلگر آمریکایی و سردبیر وبگاه "اتک سیستم" در مصاحبه با تسنیم تاکید کرد: عربستان سعودی و امارات متحدان اسرائیل هستند، رژیمی که به طور فوق العاده‌ای لابی قدرتمندی در آمریکا دارد. رئیس جمهور آمریکا رابطه بسیار نزدیکی با اسرائیل دارد و لابی اسرائیلی کنترل بخش مهمی از کنگره آمریکا را در اختیار دارد. صنعت نفت آمریکا و سایر شرکت‌های آمریکایی نیز منافع مهمی در عربستان سعودی و امارات دارند. به همین دلایل، رئیس جمهور آمریکا قطعنامه‌ها را وتو کرده است و قطعنامه‌ها نیز حمایت کافی را در سنا برای رد وتوی ترامپ ندارند.

وی در ادامه درباره 3 قطعنامه سنای آمریکا در خصوص جلوگیری از فروش تسلیحات نظامی به عربستان و امارات و وتوی ترامپ، گفت: این 3 قطعنامه اساسا ریشه در 4 نگرانی مهم و عمده داشته است. نخستین نگرانی، نقش عربستان در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی بوده است. مساله دوم تجاوز ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به خاک یمن است. عربستان سعودی ضمن ارتکاب کشتار جمعی در یمن، محاصره اقتصادی را علیه این کشور اعمال کرده است. مساله سوم، وضعیت وحشتناک حقوق بشر در امارات و عربستان سعودی است. مساله چهارم نیز تلاش عربستان برای دستیابی به فناوری هسته‌ای و نگرانی‌های مربوط به تلاش ریاض برای تولید تسلیحات اتمی است.

با این حال، دولت ترامپ روابط بسیار نزدیکی با عربستان سعودی دارد و برخی از نزدیکان ترامپ قراردادهای تجاری در عربستان دارند. علاوه بر این، هم عربستان و هم امارات بازارهای صادراتی مهمی برای تولیدکنندگان تسلیحات آمریکایی هستند.

انتهای پیام/

 

خبرگزاری فارس

Parameter:423628!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)