|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
با محوریت پیشنهاد رهبر معظم انقلاب مبنی بر انجام همه پرسی در فلسطین
[1398/04/26]

تدوین طرح سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای حل قضیه فلسطین در مراحل پایانی قرار دارد  

با محوریت پیشنهاد رهبر معظم انقلاب مبنی بر انجام همه پرسی در فلسطین

تدوین طرح سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای حل قضیه فلسطین در مراحل پایانی قرار دارد

چهارشنبه 26 تیر 1398

منابع آگاه در نهادهای تصمیم ساز در گفت و گو با خبرنگار قدسنا از آماده سازی طرح سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای حل مسئله فلسطین و ثبت آن در سازمان ملل متحد خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) طرح یاد شده مدتی است در محافل کارشناسی در حوزه های حقوقی، اقتصادی،‌ امنیتی و سیاسی مورد ارزیابی و اصلاح واقع شده و بصورت سند حقوقی در آمده است.

طرح سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای حل عادلانه قضیه فلسطین برگرفته از پیشنهاد رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت ایت الله خامنه ای  مبنی بر برگزاری همه پرسی از ساکنان اصلی فلسطینی اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی برای تعیین نوع حکومت در فلسطین است.

گفته شده در طراحی، تدوین و کارشناسی طرح یاد شده کارشناسانی از وزارت امور خارجه،‌ مجلس شورای اسلامی،‌ کمیته حمایت از انقلاب اسلامی نهاد ریاست جمهوری، نهادهای امنیتی و فرهنگی ،‌اساتید دانشگاه و فعالان و سازمانهای مردم نهاد حامی فلسطین حضور داشته اند.

سند حقوقی این طرح که تلاش کرده است مبانی حقوقی و میزان انطباق آن را با منشور سازمان ملل بررسی کند تهیه و تدوین شده است.

این طرح پس از ثبت در سازمان ملل به عنوان طرح نهایی جمهوری اسلامی ایران برای حل قضیه فلسطین، با گروهها و تشکلهای مهم فلسطینی و پس از آن با دولت ها و مجالس عربی و اسلامی جهت هماهنگی بیشتر به رایزنی و تشریک مساعی گذاشته خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب اولین بار در بیست و نهم مهرماه 1379 در سخنانی در جمع بسیجیان حاضر در اردوی فرهنگی رزمی یاران امام علی (ع) از پیشنهاد خود برای حل عادلانه مسئله فلسطین رونمایی کردند و فرمودند:

من حرف اوّلم در باب فلسطین این است که هیچ قدرتی در دنیا وجود ندارد که بتواند انگیزه آزادی و بازگشت فلسطین به صاحبان آن را در دنیا و در دل ملتهای مسلمان و به‌طور ویژه در دل ملت فلسطین خاموش کند. راه علاج هم یک راه بیشتر نیست. من به کسانی که مسأله خاورمیانه را یک مسأله بحرانیِ دنیا می‌دانند و می‌گویند بایستی سعی کنیم بحران خاورمیانه مهار شود، می‌گویم تنها راه مهار کردن یا از بین بردن بحران خاورمیانه این است که ریشه بحران خشک شود. ریشه بحران چیست؟ رژیم تحمیلی صهیونیستی در منطقه. تا وقتی که ریشه‌ی بحران هست، بحران هم هست. راه حل این است که آوارگان فلسطینی از لبنان و هر نقطه دیگری که هستند، به فلسطین برگردند. این چند میلیون فلسطینی‌ای که در بیرون فلسطین زندگی می‌کنند، به فلسطین برگردند. مردم اصلی فلسطین - چه مسلمان، چه مسیحی، چه یهودی - رفراندوم کنند و تصمیم بگیرند که چه رژیمی بر کشورشان حاکم باشد. اکثریت قاطع مسلمانند؛ تعدادی هم یهودی و مسیحی‌اند که اینها ساکنان اصلی سرزمین فلسطین‌اند و پدرانشان در این جا زندگی کرده‌اند. نظامی را که مطلوب این جمعیت است، سرِ کار بیاورند؛ بعد آن نظام تصمیم بگیرد با کسانی که در طول این چهل سال، چهل و پنج سال و پنجاه سال به فلسطین آمده‌اند، چه کار کند. نگهشان دارد، برشان گرداند، در نقطه خاصی اسکان داده شوند؛ این دیگر با آن نظام حاکم بر فلسطین است؛ این راه حلِ‌ّ بحران است. تا وقتی این راه حلِ‌ّ اجرا نشود، هیچ راه حل دیگری کارایی نخواهد داشت؛ امریکاییها هم با همه قدرت‌نمایی‌شان کاری نمی‌توانند بکنند. آنها هر کاری می‌توانسته‌اند، کرده‌اند؛ نتیجه این است که مشاهده می‌کنید. البته آنها از اوضاع این سه هفته فلسطین اشغالی، از قیام جوانان، از شجاعت مردان و زنان، از عزم و اراده والای آن مردم مظلوم و خشمگین، به‌شدّت عصبانیند و مرتّب می‌خواهند گناه را به گردن این و آن بیندازند. نه آقا! عامل قیام فلسطین جمهوری اسلامی نیست؛ عامل قیام فلسطین مردم لبنان نیستند؛ عامل قیام فلسطین خود فلسطینیها هستند؛ عامل قیام و انتفاضه فلسطینی، رنجها و غمهای متراکم شده در وجود این نسل جوانی است که امروز با امید و نشاط به میدان آمده است. ما البته آنها را تحسین می‌کنیم؛ ما آنها را از خودمان می‌دانیم؛ ما فلسطین را پاره تن اسلام می‌دانیم و با ملت فلسطین، با جوانان فلسطین احساس برادری و همخونی می‌کنیم؛ اما آنها هستند که انتفاضه را راه می‌برند.
این قراردادهایی هم که در «شرم‌الشّیخ» و دیگر مناطق، بین اطرافِ بی‌مسؤولیتِ قضیه بسته شده است، هیچ تأثیری ندارد. مایه شرمندگی قراردادکنندگان و کسانی که این قراردادها را بسته‌اند، خواهد شد. هیچ فایده‌ای ندارد؛ هیچ تأثیری نخواهد داشت.
در آینده بسیار نزدیکی اجلاس سران عرب تشکیل می‌شود. من لازم می‌دانم به سران کشورهای عربی مسؤولیت بزرگی را که امروز متوجّه آنهاست، یادآوری کنم. امروز امت اسلام از سران عرب انتظار دارد. امریکاییها سعی کردند در اجلاس «شرم الشّیخ» کاری کنند که اجلاس سران عرب تحت تأثیر قرار گیرد. نباید تحت تأثیر قرار گیرند. امروز هر تصمیمی که در اجلاس سران عرب گرفته شود، مورد قضاوت همیشگی تاریخ خواهد بود. سران عرب می‌توانند با تصمیمهای درست، برای خودشان در این اجلاس افتخار ابدی کسب کنند. البته مسأله فلسطین با این اجلاسها حل نمی‌شود؛ اما این اجلاسها می‌توانند مطالبات ملت فلسطین را به دنیا عرض کنند. نقدترین و فوری‌ترین مطالبات ملت فلسطین این است که عاملان کشتار فلسطینی در این سه هفته باید در یک دادگاه اسلامی یا عربی، محاکمه و مجازات شوند. آن موجود پلیدی که با حضور خود در مسجدالاقصی‌ احساسات مردم مسلمان را جریحه‌دار کرد، باید مجازات شود. قدس شریف و شهر بیت‌المقدس باید از وجود صهیونیستها به‌کلّی پاکسازی شود؛ اجازه داده شود که ملت فلسطین آزادانه نسبت به آینده و سرنوشت خود تصمیم بگیرد. اینها مطالبات نقدی است که سران کشورهای عربی می‌توانند مطرح کنند.
من به برادران و خواهران فلسطینی عرض می‌کنم: جهادتان را ادامه دهید. ایستادگیتان را ادامه دهید. بدانید هیچ ملتی جز به وسیله ایستادگی و مبارزه نمی‌تواند شرف خود و هویت خود و استقلال خود را به دست آورد. به هیچ ملتی، دشمن با التماس چیزی نخواهد داد. هیچ ملتی به خاطر ضعیف بودن و گردن کج کردن در مقابل دشمن، به چیزی نمی‌رسد. هر ملتی که در دنیا به جایی رسیده است، به خاطر عزم و اراده و ایستادگی و سینه سپر کردن و سر را بالا نگه‌داشتن رسیده است. بعضی از ملتها این توان را ندارند؛ اما آن ملتی که به اسلام معتقد است، آن ملتی که به قرآن معتقد است، آن ملتی که به وعده خدا معتقد است، آن ملتی که معتقد است «لینصرنّ اللَّه من ینصره(۱)» - هرکه خدا و دین خدا را یاری کند، خدا با تأکید او را یاری خواهد کرد - این توانایی را دارد.

به گزارش قدسنا،‌ پیشنهاد برگزاری همه پرسی در فلسطین برای تعیین حاکمیت در این منطقه بعدها چندین بار توسط معظم له با ارائه تفاصیل آن تکرار شد. این  موضوع دوستداران قضیه فلسطین را بر آن داشت تا با الهام از بیانات رهبری معظم انقلاب  اسلامی به طراحی و تدوین سندی تحت نام برگزاری همه پرسی در فلسطین همت گمارند. طی سالهای متمادی و کار کارشناسی در نهایت این طرح وارد مرحله نهایی خود شده و به گفته منابع آگاه و دست اندرکار این طرح بزودی جهت ثبت در سازمان ملل ارسال خواهد شد.

برای اطلاع از همه سخنرانی های مقام معظم رهبری در باره موضوع برپایی همه پرسی در فلسطین تحت نام « راه علاج مسئله فلسطین» اینجا کلیک کنید.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:420992!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)